Voiko talous kasvaa loputtomasti?
Kommentit (9)
Jos katsoo S&P 500 indeksiä 1950-luvulta lähtien, niin nousujohteiselta se on näyttänyt. Välillä kyykännyt ja sitten taas jatkettu ylöspäin. Tulevaisuudesta ei kukaan tiedä.
Nimellinen BKT voi kasvaa loputtomasti, samalla kun rahan arvo laskee. Vuoden 1913 dollarin arvosta taitaa olla jäljellä 2-3%. Sama koskee euroa, sitä tämä rahan määrän lisääminen ja elvytys teettää. Eri asia onkin sitten että kasvaako oikea talous eli tuotetut tavarat, ruoka ja palvelujen määrä oikeasti.
Vierailija kirjoitti:
Jos katsoo S&P 500 indeksiä 1950-luvulta lähtien, niin nousujohteiselta se on näyttänyt. Välillä kyykännyt ja sitten taas jatkettu ylöspäin. Tulevaisuudesta ei kukaan tiedä.
Tollo. Kysyttiin Bkt:stä
Kyllä. Teknologia kehittyy, uuden tyyppisiä tuotteita tulee, ihmiset siirtyvät virtuaalimaalmoihin ja muille planeetoille.
Silmänkääntötempuilla saadaan se näyttämään siltä kuin talous kasvaisi jatkuvasti.
Jonkunlainen raja tulee sitten kun Kokoomus on saanut menot optimoitua niin, että kansa nukkuu ja syö juuri vain sen verran, että työvuodet saavuttavat huippukohtansa. Palkkoja, terveydenhuoltoa ja eläkettä ei ole enää olemassa kansalle. Tämän jälkeen ei voi muuta kuin nostaa syntyvyyttä. Se luo haasteita, jos vanhemmat ovat nälkäkuurilla koko ikänsä. Pitää osata arvioida, miten jälkikasvun työvuosien määrä muuttuu tässä tilanteessa menoihin nähden. Kokoomuksen unelma vaatii todella tarkkaa laskentaa ja ennustamista.
Voi niin kauan kuin sitä mitataan suureilla, millä ei ole mitään luonnonlakeihin perustuvaa arvoa.
Voi. Mutta vain jos työläiset laskevat palkkojaan ja etujaan. T. Kokoomus