Monelta teidän nelosluokkalaiset menevät nukkumaan? Ruutuaika päivässä?
Kommentit (15)
Puoli yhdeltätoista menee nukkumaan. Arkisin on tunti ruutuaikaa. Viikonloppuisin ja lomilla enemmän.
Pyrin siihen, että klo 21 oltaisiin sängyssä, mutta tunnustan, että tämä ei onnistu aina. Usein menee nukkumaan siinä 21:30.
Ruutuaika ei ole ollut meillä mikään erityinen ongelma, joten sitä ei ole tarvinnut rajoittaa tai mitata joka päivä. Jos koulu alkaa myöhemmin kuin 8:00, katsoo aamulla jotain lastenohjelmia noin puoli tuntia ja illalla vaihtelevasti saattaa katsoa jotain tai lukea Aku Ankkaa iPadilta. Ei katso tv:tä joka päivä. Ei pelaa.
Meillä sängyssä yhdeksän - puoli kymmenen aikoihin, mikä on minusta liian myöhään. Nukahtaa sitten puoli kymmenen - kymmenen - puoli yhdentoista aikaan.
Ruutuaikaa liikaa, katsoo aika paljon telkkaria, pelaa noin 1-2 h. Vähän päivästä riippuen, neljä kertaa viikossa harkat, jotka nekin vievät toki aikaa ja kavereita yleensä viikolla leikkimässä. Välillä pelaavat jotain yhdessä pelattavaa tietokonepeliäkin/pleikkarilla, välillä ulkona, välillä leikkivät.
Tähtään, että olisi nukkumassa klo:21 ja usein onnistuukin, joskus harvoin venähtää 22. Uskomatonta, että luokkakaverit saattaa soitella vielä 21 tai jälkeenkin. (Älä häiritse tila menee päälle klo:21) Ruutuaika ei ole ollut koskaan ongelma, ei pelaa/katso tv:tä päivittäin.
Ysiltä sänkyyn ja puoli kympiltä valot pois. Ruutuaikaa on vähän vaihtelevasti. Ei hirveästi katso telkkaria, mutta toki joku pelivehje on kädessä vähän väliä ja siitä välillä huomauttelen. Tapella ei onneksi tarvitse, vaan uskoo kun sanotaan, että pelaaminen riittää.
[quote author="Vierailija" time="10.03.2015 klo 13:27"]Pyrin siihen, että klo 21 oltaisiin sängyssä, mutta tunnustan, että tämä ei onnistu aina. Usein menee nukkumaan siinä 21:30.
Ruutuaika ei ole ollut meillä mikään erityinen ongelma, joten sitä ei ole tarvinnut rajoittaa tai mitata joka päivä. Jos koulu alkaa myöhemmin kuin 8:00, katsoo aamulla jotain lastenohjelmia noin puoli tuntia ja illalla vaihtelevasti saattaa katsoa jotain tai lukea Aku Ankkaa iPadilta. Ei katso tv:tä joka päivä. Ei pelaa.
[/quote]
Meillä just sama.
Pyrimme laittamaan lapsen nukkumaan yhdeksän aikaan. Lapsi katsoo Pikku Kakkosta ja satunnaisesti jotain (varhais)teinisarjoja ja -elokuvia. Lapsi ei paljon viihdy tietokonepelien äärellä vaan pelaa paljon piha- ja lauta- ja pallopelejä kaverinsa kanssa.
[quote author="Vierailija" time="10.03.2015 klo 13:33"]
Ysiltä sänkyyn ja puoli kympiltä valot pois. Ruutuaikaa on vähän vaihtelevasti. Ei hirveästi katso telkkaria, mutta toki joku pelivehje on kädessä vähän väliä ja siitä välillä huomauttelen. Tapella ei onneksi tarvitse, vaan uskoo kun sanotaan, että pelaaminen riittää.
[/quote]
Lisäänpä vielä, että kännykkää ei koskaan viedä yöksi omaan huoneeseen, koska tosiaan lapsen saman ikäiset kaverit viesteilevät joskus jopa vielä 23:n kieppeillä whatsappissa.
Alakouloulaisten nukkumaanmenoaika on arkisin 21, mikä ei tuota iltaunisille lapsille vaikeuksia. Eivät he jaksa lomillakaan valvoa paljoa kauemmin. Peliaikaa tulee keskimäärin tunnin verran arkipäivässä.
Klo 21, satunnaisesti jos kaveri yökylässä tai jotain voi valvoa pidempään. Peliaika on 2x viikossa 2 tuntia, tv:n katsominen ei ongelma tytölle, ei myöskään pelit mutta aika sovittu lähinnä pienempien sisarusten vuoksi. Treenejä 3xviikossa ja muita harrastuksia ja kavereiden kanssa liikkuvat lisäksi.
No huh huh miten aikaisin lapsenne nukkuvat. Omassa lapsuudessani sain tuon ikäisenä unta vasta yhdentoista jälkeen, sitä ennen sai pyöriä sängyssä pakotettuna... Teini-ikä meni vielä hullummin, uni tuli klo 1-4 huolimatta mitä teki tai jätti tekemättä illalla.
Aika samoilla mennään. Puoli ysin aikoihin iltapalaa, ysin nurkilla nuristen yläkertaan iltatoimiin ja sängyssä siinä puoli kympin nurkilla. Ovat pikkuveljen kanssa samassa huoneessa ja pälätetään yleensä vielä päivän juttuja vähän aikaa, hiljaista tulee viimeistään kympiltä. Telkkaria katsotaan vähän päivästä riippuen; jos kympin päivä niin sitten aamusta hetken, iltaisin vaihtelevasti riippuen onko treenejä, onko kavereita käymässä vai ovatko itse kavereilla, onko sää hyvä (hyvällä säällä enemmän pihalla). Arkipäivisin meillä ei saa tenavat pelata, kännykässä on peli- ja nettisulku-appsi, pe-la-su saa sitten pelata enemmän, ei kuitenkaan koko päivää silloinkaan, urheillaan ja ulkoillaan välillä. (Vähän olen natsimutsi mutta meillä ei tuon pelaamisen kanssa ihan juttelu riittänyt, etenkin pikkuveli pelasi kännykkänsä tyhjäksi ja pihallaolokin meni jossain leikkipuistossa tai nurkan takana pelaamiseksi - niin menee kyllä monella muullakin mutta vanhemmat eivät sitä vaan huomaa....)
Arkisin 21.30, viikonloppuisin viimeistään kello 23 sammuu valot ja kännykkä on keittiön laatikossa (ja avain meidän vanhempien huoneessa, oli nimittäin ongelmia kännykän yökäytön suhteen...)
Herätys seitsemältä arkisin, viikonloppuisin nousemme 9-10 aikoihin.
Klo 21 maissa sänkyyn, saa vielä lukea mutta kännykät ja pädit laitetaan kokonaan pois. Ruutuaikaa en ole laskenut, koska se ei meillä ole ongelma. Emme juurikaan katso telkkaria joten ruutuaikaa tulee lähinnä kännykkäviestittelystä ja pädillä pelailusta. Kun koululainen hoitaa kuitenkin läksyt hyvin ja käy joka päivä treeneissä/muissa harrastuksissa, niin pelailua ei ole tarvinnut rajoittaa.
Klo 21, eipä tuo paljon ehdi ruudulla olla, joka päivä treenit, tulisiko puoli tuntia/ päivä?