Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

”Tää maa on sekaisin” – 200000 euron taideteoksessa jäät sulivat torilla

Vierailija
04.12.2021 |

https://www.verkkouutiset.fi/taa-maa-on-sekaisin-200000-euron-jaat-suli…

Lopullinen mediassa esitetty hinta oli jotain 240.000€ luokkaa.

Jääkasojen kerrottiin havainnollistavan, miten ilmastonmuutos nostaa merenpintaa. Viikonlopun sateet sulattivat jäät olemattomiin ja surkeiksi jo lauantaina, ja ne aidattiin.

Veronmaksajien kommentteja:
– Tähän meni 200 000€. En ihan heti keksi tyhmempää rahankäyttöä. Naurattaisi jos ei itkettäisi.
– Siis noihan on vaan tyyliin viskottu tohon?
– Olisi voinut tehdä tuolla rahalla jotakin muuta, kuten auttaa lahtelaisia yrityksiä tai parantaa julkista liikennettä.
– Tää maa on sekaisin. 200k jääpalat sulaa ja taustalla autoilijat kuluttaa bensaa ja tööttäilee koska bensa on liian kallista.
– On kyllä farssi.
– Jos tämä meni kaupungin kassasta, vastaa summa noin 28 keskituloisen veronmaksajan vuodessa maksamien kunnallisverojen määrää.
– Pakkaskeleillä sitte ihan uskomaton installaatio, jossa vesi jäätyy! Tuota uskomattoman harvinaista tapahtumaa, jään sulamista, voi ihan ilmaiseksi käydä pällistelemässä läheisellä Töölönlahdella joka kevät.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
04.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin Lahden kaupunki auttoi kesällä ilmastohätätilassa kärvisyelevää Helsinkiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän viisi