Jos lapsesi on työttömällä sukulaisella hoidossa, maksatko ruokarahaa?
Kommentit (5)
ja esikoinen ilmoitti että hän ei hoitoon mene, hän jää papan kanssa eläkkeelle.
Ja kun pappa vielä haki pojan hoidosta, jos vein hänet sinne, en maksanut ruokarahaa, mutta koetin ostaa kaikkiin kissanristijäisiin papalle kunnon lahjoja.
Mulla itselläni meni aikanaan herne nenään kun opiskeluaikana hoidin ystäväni lasta hänen luonaan. Matkustin omalla rahalla ja mun piti viedä sinne omat eväät. Talossa oli aina tasan tarkkaan vain lapselle ruokaa.
Jos joku mun lapsia hoitaa, niin hoidan joko hoitajan lapsia, tai annan ihan rahaa.
vastaus nro 2:lle
t. ap
Mutta esim. eläkkeellä oleva äitini ei kyllä mitään ruokarahaa suostuisi ottamaan vastaan. Tarjoaisin tietenkin, vaikka ei olisi työtönkään sukulainen! Jos kerran viikkoja olisi hoidossa, ja niin että lapsi ruokalisi useamman aterian päivässä.
Jos on vain päiväseltään muutaman tunnin, niin en maksa. Saattaisin kyllä laittaa jotain evästä mukaan (hedelmiä, jugurttia tmv.). Jos taas olisi säännöllisen ajan (esim. viikon ajan 8 tuntia päivässä) niin tietysti antaisin ruokarahaa!