Guardian: Ensimmäiset tapaukset hyvin lieviä – Norjalaislääkärit: Omikron voi olla onnenpotku
Guardian: Ensimmäiset tapaukset hyvin lieviä – Norjalaislääkärit: Omikron voi olla onnenpotku
Etelä-Afrikan terveysviranomaiset haluavat liennyttää koronaviruksen omikron-muunnokseen liittyviä pelkoja.
Etelä-Afrikan lääkärijärjestön puheenjohtaja Angelique Coetzee kertoo The Guardian -lehdessä, että ensimmäiset omikron-muunnoksen aiheuttamat tautitapaukset ovat olleet erittäin lieviä.
Hänen mukaansa tarkempaa tietoa omikronin vaarallisuudesta saadaan kahden viikon kuluessa.
Norjan yleisradion NRK:n haastattelemat lääkärit arvioivat, että jos tiedot omikronin voimakkaasta leviämisestä ja sen aiheuttaman taudin lievyydestä pitävät paikkansa, muunnos voi olla ihmisille onnenpotku.
– Se voi antaa laajan immuniteetin ilman, että se sairastuttaa ihmisiä vakavasti. Se voisi myös tuoda immuniteetin niin, ettei terveydenhuoltojärjestelmä kuormitu, toteaa Norjan kansanterveysinstuutin ylilääkäri Ernst Kristian Rødland.
Kommentit (157)
Voi olla parhaimmillaan kuin saisi rokotuksen automaattisesti mutta pahimmillaan kyllä katastrofaalinen.
Tieteellistä tietoa vielä hyvin vähän saatavilla.
Toivotaan näin. Tähän asti kaikki vain on mennyt niin, että annetaan vähän väliä katteetonta toivoa.
Suomessa täytyy nyt ryhtyä erittäin voimakkaisiin toimenpiteisiin ettei tämä pääse sisään. Eihän täällä ole vielä päästy edes epidemian pahimpaan vaiheeseen joten ei se nyt saa lässähtää.
Mutta Iltalehti ja Iltasanomat : Kamala hirviömutaatio tulossa!!! siitä ei vielä tiedetä mutta silti se on kamala. Lapset koronapiikille! Tämä on rokottamattomien vika!
Onneks Suomessa taas uutisoitiin kaikki kauhukuvat. Millon tää lietsonta loppuu.
Eli annetaan kulkea läpi, jokainen vähän niistää kotona, ja se on sitten siinä.
Vierailija kirjoitti:
Onneks Suomessa taas uutisoitiin kaikki kauhukuvat. Millon tää lietsonta loppuu.
Positiiviset uutiset eivät tuo klikkauksia
Noniin, sitten vaan omikron kekkerit pystyyn antivakseri hörhöille aivan kuten ne boomereitten vesirokko bileet niitten lapsuudessa.
Nuoret, jotka ovat iältään 20-vuotiaita ja hieman yli 30-vuotiaita, saavat kohtalaista tai vaikeaa sairautta, joista osa tarvitsee tehohoitoa. Noin 65 prosenttia on rokottamattomia ja suurin osa lopuista on vain puoliksi rokotettuja, hän sanoi.
"Tiedämme, että meillä on uusi versio", sanoi Mathivha. "Pahin skenaario on, että se iskee meihin kuin Delta… meidän on oltava valmiina tehohoidon sängyt."
Nyt on nuorten vuoro.
Just. Ja huomenna taas päinvastoin…
Wuhanin villiviruksen jälkeen 2020 mikään versio ei ole tarttunut, altistumista ollut monta kertaa. Jokohan tämä läpäisee luonnollisen immuniteetin tai sitten ei?
Ikäviä uutisia hysteerikkopiireille.