Vastatkaa kiltit ahdistuneelle kv- lapsen äidille!
Mitä tapahtuu 13 vuotiaalle kehitysvammaiselle tytölleni, jos kuolen yllättäen?
Minulla ei ole mitään tukiverkkoa, sisaruksia ja pari ystävää on, mutta he eivät ole lapseni kanssa juuri tekemisissä.
On ehkä turha murehtia tällaisia, mutta ahdistaa. Jonkunlainen tieto että lapsi pääsisi turvaan helpottaisi varmasti.
Tämä on uskomattoman ahdistavaa,kun tukiverkosto puuttuu. En tarvitse sitä itselleni, enkä murehtisi, jos lapseni olisi ns normaali, mutta kehitysvammainen tyttö on nin suojaton.
Kommentit (11)
On olemassa sijaisperheitä kehitysvammaisille. Käykö tyttö missään tilapäishoidossa? Sellainen paikka kannattaa hankkia heti. Oli sitten asuntola tai perhe, niin paikka tulisi tutuksi. Sellaiseen paikkaan ala nyt heti saada tukipaikkaa, johon on mahdollista tarvittaessa päästä myös pitkäaikaisesti asumaan.
Kyllähän lapsista aina huolehditaan, on sijaisperheitä ja adoptioita.
Kuka haluaa adoptoida kehitysvammaisen teinin?
Ymmärtääkseni hänelle määrätään huoltaja valtion toimesta, jos lähimpiä ei homma kiinnosta. Kunta on myös velvollinen järjestämään asuntolapaikan lapsellesi. Heitteille ei kukaan jää. Toki toinen tarina on sitten se, miten paljon sitä maistraatin tyyppiä sitten asiat kiinnostaa.
Mulla myös lähipiirissä kehitysvammainen ja olen hänen äitinsä kanssa tehnyt sopimuksen lapsen huoltajuusasioista, jos tälle äidille jotain sattuu. Sitä en tietenkään tiedä, mitä tällainen meidän sopimus merkitsee todellisuudessa, kun en lähisukua ole. En osaa yhtään sanoa, onko mitenkään pätevä sopimus. Paperilla asiat toki on, mutta kuitenkin.
4, minua helpottaisi suuresti, jos minulla olisi sinun kaltaisesi ystävä. Vaikka sopimuksesi lapsen äidin kanssa ei olisi laillinen, häntä helpottaa varmasti hirveän paljon, että voi luottaa siihen että "katsot perään" lapsen asioissa jos äidille sattuu jotain. Olisipa sinunlaisia enemmän! t. ap
Miksi ette ETUKÄTEEN laita turvaverkkoa kuntoon, ettei tarvitse inistä jälkeenpäin? Kuvitteleeko joku, että ilman tukiverkkoja pärjää edes terveen lapsen kanssa?
Kerro miten se turvaverkko laitetaan kuntoon etukäteen?
Turvaverkko on itsestä kiinni: pidetään VASTAVUOROISESTI yhtettä sukulaisiin ja ystäviin. Ollaan läsnä muille, tarjotaan apua ja uskalletaan myös pyytää apua. Eikä vain jurnoteta marttyyrinä omassa kämpässä ja olla soittamatta kenellekkään kun kukaan ei prkl soita mullekaan nyyh... Yksi tuntemani yh on tällainen, ärsyttää!
Varmaan hän pääsisi johonkin kivaan perheeseen,onneksi on vielä ihmisiä jotka ottaa kotiinsa asuun kehitysvammaisia. Vanhempana hän voisi muuttaa johonkin asumisyksikköön missä pidetään huolta. Kannattaa soittaa oman kunnan kv-asioita hoitavalle sosiaalityöntekijälle jos asia mietityttää.
Kyllä meitä sijaisperheitä on. :) mutta laitapa ne tukiverkostot kuntoon! Ota yhteyttä vaikkapa paikalliseen MLLn tai muuhun vapaaehtoishommiin. Niistä saa helposti uusia ystäviä. :) tai aloita uusi harrastus?