Vedän pitkästä aikaa kalsarikännit, liityttekö nettiseuraksi? :)
Otsikossa tulikin kaikki oleellinen. Vapaailta, en halua baariin enkä roikkua ihmisten seurassa koko iltaa, mutta haluan fiilistellä. Juomaa ja ruokaa ja musiikkia on mutta olisi kiva jakaa tämä jonkun kanssa. Kukaan muu samoissa aikeissa? :)
Kommentit (126)
[quote author="Vierailija" time="21.02.2015 klo 01:51"]
mikäåän ei vedä verrtoja perjaintai känneille..olen jo itkenyt kaksi kertaa, viesti läähtenyt rakkaalle maailman ääriin ja juonut ihan liikaa
[/quote]
Näin. Varsinkin kun olen oppinut lopettamaan perjantaihin. En ole vielä itkenyt (tulossa). Rakasta ei ole. Enkä ole vielä pahemmin juonut.
Just kotiin tulleena viiden ravintolan kautta, mikä ei ole niin paljoa miltä ensin kuulostaa.
Ensimmäiseen paikkaan oli tarkoitus mennä veljen kanssa syömään, mutta siellä oli jo safkat loppuneet, niin otimme vain aperitiiviksi yhdet. Seuraavaksi pysöhdyttiin sushiravintolaan ihan vain välillä, alkupalat siellä, sashimia ja lasit rieslingiä, sitten eteenpäin tapasravintolaan toisille alkupaloille ja lasilliselle punaviiniä.
Sitten huomattiin, että kohta menee loputkin ruokaravintolat kiinni, joten veli soitti lähistön tuttuun paikkaan ja varasi pöydän ja tilasi samalla pääruoat ja jälkkäriksi juustot sinne. Siellä kaadettiinkin sitten pullo sampanjaa, pullo punaviiniä ja väliin muutama lasi valkkaria. Paikkaa kiinni laittanut tuttu salipuolen henkilökunta istui loppuillan seurassammekä oli kivaa. Sitten saatoin veljen ratikalle, ja otimme vielä odottaessa yhdet shotit vastakkaisessa baarissa, minkä jälkeen kotiin tullessa pistäydyin vielä yhdellä nopealla terävällä lähikapakassa.
Kiva humala päällä, sopivaan tahtiin kun juotiin, tuskin tästä sen pahempaa krapulaa seuraa... vielä joku lasi vettä ennen nukkumaan menoa ehkä, loiventamaan.
Mukava juoda iloisesti kivassa seurassa. Aika harvoin näitä tilanteita enää tulee. Tuskin muistan milloin viimeksi.
Eikä ollut kummallakaan enää ketään huollettavia kotona. Lapset pitävät jo huolta itsestään,
Säälittävää viettää iltaa kotona yksin ryypiskellen ja av-palstalla roikkuen. Tämä taisi olla kattava kuvaus yh-mammojen viikonlopunvietosta. Ei käy kateeksi!
Krapulaa kellään? Mulla hiukan pää kipeä ja väsyttää
[quote author="Vierailija" time="21.02.2015 klo 11:23"]Säälittävää viettää iltaa kotona yksin ryypiskellen ja av-palstalla roikkuen. Tämä taisi olla kattava kuvaus yh-mammojen viikonlopunvietosta. Ei käy kateeksi!
[/quote]
Taitaa käydä. Itsekin näköjään palstailit.
[quote author="Vierailija" time="21.02.2015 klo 11:29"]Krapulaa kellään? Mulla hiukan pää kipeä ja väsyttää
[/quote]
Oli kyllä vähän, mutta ei enää. Pää oli kipeä ja vähän yleistä huonovointisuutta. Oli silti sen arvoista.:)
[quote author="Vierailija" time="21.02.2015 klo 14:14"][quote author="Vierailija" time="21.02.2015 klo 11:29"]Krapulaa kellään? Mulla hiukan pää kipeä ja väsyttää
[/quote]
Oli kyllä vähän, mutta ei enää. Pää oli kipeä ja vähän yleistä huonovointisuutta. Oli silti sen arvoista.:)
[/quote]
Säälittävä alkoholisti olet...
Juon kaljaa ja katon Päivi Räsästä telkkarissa (TV1 just nyt).
Pitäsköhän hankkia elämä..? =)
Täällä myös! Alottelin jo päivällä kylläkin!
Ja tästä tulee sitten iloisen hiprakan ketju, eikö niin? Paheksujat pysykööt poissa..
=)
4. olut menossa ja voice of finland alkaa, kuka mukana?
[quote author="Vierailija" time="20.02.2015 klo 20:03"]Juon kaljaa ja katon Päivi Räsästä telkkarissa (TV1 just nyt).
Pitäsköhän hankkia elämä..? =)
[/quote] Päivi Räsänen. Siinä vasta kurppa.
Kalsarit jalassa. Otin juuri ensimmäisen ryyppilasin halvasta viskipullosta (20 cl, Glen Scanlan, ostettu tänään Itäkeskuksen Prisman Alkosta). Katsotaan, mihin ilta vie! Prost!
Jestas! Kivaa on, vaikka ihan vahingossa "kännin" puolelle meni. Laulattaa. (5)
Täältä myös yksi aaveemamma ilmottautuu. Vielä katselen lätkämatsia sivusilmällä ja mietiskelen jaksaisiko lähteä miehen kanssa pubiin :)
Kunnelkaas muutkin retroperjantaita samalla voicelta! mieluummin kuin Räsästä.
Täällä myös yksi naukkailija. Voice of Finland ja lonkeroa yksi tai kaksi tai enemmän.
mikäåän ei vedä verrtoja perjaintai känneille..olen jo itkenyt kaksi kertaa, viesti läähtenyt rakkaalle maailman ääriin ja juonut ihan liikaa