Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

pornoriippuvuus?parempi erota?

Vierailija
20.02.2015 |

Tarina olisi todella pitkä jos kaiken kirjoittaisin mutta yritän nyt tiivistää tätä niin, että jaksaisitte lukea,koska kaipaan todellakin neuvoja ja ajatuksia siitä mitä kannattaisi tässä vaiheessa tehdä..
Olemme seurustelleet mieheni kanssa reilu kaksi vuotta,tunnettu on yli 20vuotta. Mieheni on siis 38v ja minä 29 vuotias.. 
alussa suhde oli erittäin intohimoinen, seksiä oli paljon, mieheni myös selvästi jumaloi ja halusi minua. Tiesin suhteemme alussa, että mieheni katselee pornoa silloin tällöin kun sitä sattui esim.tvstä tulemaan ja katselimme sitä välillä yhdessäkin.. mutta sitten yhtäkkiä kaikki muuttui, mies hankki uuden älypuhelimen, rajaton netti.. ja alamäki alkoi..
seksi lakkasi kiinnostamasta kanssani, minussa ei enää ollut mitään kehuttavaa, eikä seksin aikana silloin kun sitä siis oli, ollut minun toiveillani väliä.. selvisi että mieheni katsoo pornoa ja alastomia naisia jatkuvasti, siis päivittäin, myös silloin kun olen kotona ja lapset ovat kotona. otin asian puheeksi ja kerroin että se loukkaa minua, koska miehen kiinnostus on täysin muualla ja tuntuu etten minä merkitse hänelle enää mitään. 
Ymmärrän pornon katselemisen tiettyyn rajaan asti, mutta nyt minun ymmärrykseni ei enää riitä. Mies lupasi, että lopettaa sen, katsellaan vaan yhdessä ja hän huomioi jatkossa minua enemmän. Pienen hetken meni hyvin ja taas sama alkoi, mies minulta salaa katselee pornoa ja alastomia naisia minun hoitaessa kotia ja lapsia. Illan koittaessa ja lasten nukkuessa mielenkiintoa minua kohtaan ei ole tai jos seksiä on,on se lähinnä kylmää suorittamista tai sitten minä hoitelen miehen eikä mies koskekkaan minuun. Tämä kuvio on toistunut nyt tasaisesti melkein vuoden ajan ja alan olemaan itse henkisesti aivan loppu. Itsetuntoni on mennyt kun tuntuu etten oman kumppanin silmissä näytä enää miltään eikä minun tunteillani tai haluillani ole mitään väliä. Lisäksi jatkuva lupausten rikkominen ja valehteleminen on syönyt suhdetta ja luottamusta nyt todella pahasti. Joulukuun lopulla tilanne kärjistyi siihen, että pakkasin miehen tavarat ja sanoin että haluan erota, koska valehtelu minulle jatkui aina vain ja meidän kahden välinen suhde kuihtui entisestään miehen harrastuksen vuoksi. Mies halusi vielä yhden mahdollisuuden, lupasi,vannoi ja vakuutti ettei satuttaisi minua enää vastaavanlaisella käytöksellä eikä valehtelisi, ottaisi minut huomioon ja keskittäisi energiansa minuun ja meidän suhteeseen, annoin mahdollisuuden... ja nyt taas sama vanha toistui. Mies itse sanoi aluksi ettei tarvitse ammattiapua päästäkseen eroon pornosta ja naisten tuijottelusta mutta nyt alkaa tuntua ettei tämä tästä koskaan miksikään muutu. Olen kysynyt mieheltä että miksi hän tekee niin.. se on vaan vanha tapa mikä on jäänyt päälle.. olen kysynyt mitä hän siitä saa kun keskittää kaiken energiansa siihen, mutta tähän kysymykseen hän ei osaa itsekkään vastata. Onko niin että olemme tulleet siihen pisteeseen kun on vain parempi erota kun ei toinen kunnioita ja pettää lupauksensa jatkuvasti? 
Rakastan miestäni ylikaiken ja haluan tehdä hänet onnelliseksi. Seksin sarallakin olen toteuttanut kaiken mitä hän on toivonut, tykkään pukeutua seksikkäisiin alusvaatteisiin ja tykkään muutenki kokeilla ja tehdä seksistä ainutlaatuista joka kerta. Mikään ei vaan tunnu riittävän enää ja nyt minua ei kauheasti edes houkuta pukea seksihepeneitä päälleni ja mennä mieheni eteen viettelemään häntä kun tiedän hänen katselleen ensin koko päivän netistä naisten alastomia vartaloita ja minua kohtaan hän ei osoita minkäänlaista erityistä halua.. tulee itselle vaan todella riittämätön ja loukattu olo...
Nyt viimeiset kaksi päivää olen tosissani miettinyt että pitääkö minun vain päättää tämä suhde ennenkuin hajotan itseni kokonaan vai mitä helvettiä tästä kaikesta pitäisi ajatella???? 
Onko muilla vastaavanlaista tilannetta ollut ja miten se päättyi? Tai miten itse toimisit minun asemassani?

Kommentit (17)

Vierailija
1/17 |
20.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miesesi tuntuu selvästi olevan addikti....tunnen merkin koska olen itsekin! Tilanne ei todella ole niin helppo, rehellisesti sanottuna ja omakohtaisen kokemuksen perusteella sanon että hän ei tule pornosta pääsemään eroon omin avuin. Jonkinlainen pohjaanlyöti on tarpeen että hän tajuaisi ottaa asian tosissaan ja hakea apua...googlatkaa vaikka seksiaddikti niin apua löytyy. Itsellä reilu vuosi toipumista takana, vaimo tukena mutta se on edelleen tosi vaikeaa välillä. Toivottavasti kestätte ja selviätte tästä...tie on kivinen ja kompurointia tulee tapahtumaan..

Vierailija
2/17 |
20.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olette seurustelleet vain pari vuotta? Lusikat jakoon, itse tein niin. En olisi parin vuoden tähden jatkanut alkoholistinkaan kanssa. Ja pornoriippuvuus on pahempi, kun paska kohdistuu puolison seksuaalisuuteen. Jätä paska muille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/17 |
20.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokeilkaa erilaista seksiä mihin olet tottunut. Alistus ja muita rankempia leikkejä. Pornoa katsovat ovat nähneet kaikenlaista materiaalia. Tavallinen seksi ei vain riitä. Addikti palasi takaisin addiktioonsa, pakenee elämää.

Vierailija
4/17 |
20.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen kyllä ehdottanut miehelleni kaikkea, sidonta leikkejä ym. Meistä kahdesta minä olen ollut alusta asti se kokeilunhaluisempi ja "villimpi", mutta mies tuntuu tyytyvän siihen meidän "perus"seksiin koska saa jännityksensä muualta eli netistä.. senkin vuoksi ollaan tavallaan pattitilanteessa koska minä haluaisin tehdä yhdessä mieheni kanssa kaikkea, mutta hankalaa se on jos toinen hakee muutokset ja jännitteet pelkästään netistä.. ja itse en aio samaan alentua koska ensisijaisesti haluan sitä seksiä toisen ihmisen kanssa en kuvien enkä videoklippien...

Vierailija
5/17 |
21.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehesi kiihottuu sitten vain näkemästään. Ilmeisesti haluaa olla passiiviinen.

Vierailija
6/17 |
21.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Annat miehellesi kaksi vaihtoehtoa, joko hoitoonhakeutuminen tai ero. Itse valitsisin tilanteessasi varmasti herkästi eron. Jos kerran ette ole naimisissa ja suhdekin on vielä aika tuore, on lusikoitten jako vielä suhteellisen helppoa. Pidät kiinni vaihtoehdoista! Olet jo antanut miehellesi yhden mahdollisuuden korjata tilanne. Hänen toinen mahdollisuutensa on hoitoonhakeutuminen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/17 |
07.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

pistapa miehesi lukemaan seuraava kirja:

http://yourbrainonporn.com/your-brain-porn-e-book

ja ihan sita ennen katsomaan:



Itse lopetin reilu vuosi sitten. En ollut vaikea tapaus, mutta olen sen verran lukenut etta on tosi vaikeitakin. Ja miesten paat menee todella sekaisin, vaikuttaa moneen muuhunkin asiaan kuin makuuhuoneeseen. Jos mies ei itse tajua ongelmaa, viet hanet pariterapiaan. Jos ei suostu eika ota tosissaan, eroa. 

Miehelle itselleen pari vinkkia:
1. (tama oli itselleni suurin helpotus) Tieda etta lopettaminen ON mahdollista. Esimerkkitarinoita on vaikka kuinka paljon. 
2. Jos et tunnusta ongelmaa kokeile olla 3vkoa ilman. Ei ole iso panostus ja kertoo omasta suhteestasi pornoon. Jos 3vko on vaikean tuntuista kannattaa ehko pysahtya ihan oikeasti miettimaan missa mennaan. 
3. Seksi ja muu elama paranee ihan oikeasti obsessiivisen katselun lopettamisen jalkeen. (ajan hallinta, karsivallisyys, itsetunto yms.)

mutta ala anna asian olla tai sieda sita. Mies katselee pornoa niin etta se vaikuttaa lapsiin on ehdoton ei, sita ei tarvitse sietaa hetkeakaan. Jos mies ei ala tehda asialle mitaan jata hanet. Oman elaman uhraaminen ei ole kenenkaan etu. Jos tahan paadyt dokumentoi hanen kanssaan aiheesta kaydyt keskustelut yms., jotta voit kayttaa niita huoltajuuskeskusteluissa (jos siis huolissasi lastesi oloista hanen kanssaan eron jalkeen). En tarkoita etta huoltajuusjutut olisi kilpailu, joka pitaa voittaa ja parasta olisi etta lapsilla on hyva suhde isaansa, mutta jos olosuhteet ovat huonot on asia hiukan eri. (en edes tieda onko lapset yhteisia).

Samalla ymmarra, etta pornon lopettaminen on todella vaikeaa ja onnistunutkin erkaantuminen todennakoisesti on tie johon mahtuu hairahduksia ja vaikeuksia. Jos mies on jo osoittanut halua yrittaa, saattaa asiasta enemman lukeminen olla iso hehkulamppu. Ymmarra myos etta porno ei oikeasti ole korvike sinulle. Tata on vaikea selittaa ja tietysti eroaa tapauskohtaisesti, mutta paasaantoisesti porno on kehittynyt addiktio, joka elaa omaa elamaansa, eika tarkoita millaan tavoin etta sina olisit riittamaton. Aivot oppii ylistimuloivan materiaalin kanssa kiihottumaan siita. Seurauksena on usein erketio-onglemiakin ja usein katsotun materiaalin eskaloituminen. Tottakai pelkkaa pornoa (tai AV seksifoormia) seuraamalla myos kasitys terveesta seksielamasta vaaristyy aika paljon. Se ei kuitenkaan ole ongelman ydin. (toi video ylla on oikeasti hyva)

Addiktion olemassaolon kanssa painivalle on sellaisia peruskysymyksia, en muista tarkkaan miten ne menee, mutta tyyliin:

-oletko joskus missannut sopimasi velvollisuuden (jattanyt tapaamatta sovitusti tai tekematta jonkin asian), koska "kaytit pornoa"?
-Koetko koskaan olevasi kykenematon kontrolloimaan kayttamista. Eli paatat olla katsomatta, mutta katsot kuitenkin?
-Onko kayttamisesi vaikuttanut jonkun muun (laheisesi) elamaan negatiivisesti?

Ihan samoja kysymyksia kuin huume- tai peliriippuvaisille. Luulen, etta miehesi joutuu vastaamaan kaikkiin naihin kylla. Kysymyksia on oikeasti enemmankin.

Jos miehesi ottaa asian tosissaan suosittelen siis sinulle karsivallisyytta. Vertaa asiaa syomishairioon. Muista, etta ei ole sinun vikasi millaan tavalla. Se on miehesi (ja todella monen muun miehen) kehittama tapa palkita itseaan stressin/laheisyyden kaipuun/turhautumisen/ riittamattomyyden tunteen -tilanteissa. 

Kaytannon ohjeeni miehelle:

1. Tunnusta ongelma, keskustele rehellisesti salaamatta kumppanisi kanssa. 
2. Lue aiheesta (yourbrainonporn on ihan ok saitti aiheeseen). 
3. Poista kaikki linkit, tilit, tallennetut videot ja kuvat. 
4. Kirjoita itsellesi ajatuksia itsesi kehittamiseen. Jos olet katsonut 2h paivassa pornoa ja yht'akkia et katso lainkaan taytyy se 2h tayttaa, jollain joka pitaa mielen kurissa. Kirjoja, lenkkeilya, vatsalihaksia, pienoismallisarja... ihan sama. 
5. Mieti toiminta malleja tilanteisiin kun halu katsoa iskee. Lahde kavelylle, kylma suihku (ihan oikeasti) jne. 
6. lopeta. Eli lopetat pornon katselun kokonaan. Voi tuntua mahdottomalta, mutta ei sita ole. Tiedan kokemuksesta, ajattelin etta ajatus on taysin absurdi. 
7. ole 3-4 vkoa kokonaan ilman seksia. Ei itsetyydysta, ei seksia kumppanin kanssa. 
8. tuon noin kuukauden jalkeen seksi kumppanin kanssa tulee kysymykseen. Itsetyydytysta valttelisin, mutta selibaatti sinallaan ei ole itsetarkoitus. Auttaa vaan toimintamallien uudellenohjelmoinnissa ja kierteen katkaisussa. Itsetyydytyksessa, keskity vain itse tuntemukseen tai haaveiluun kumppanistasi.  
9. Jos olet ollut pitkaan ilman mitaan laukeamista ja teilla on seksia, tulee seuraavina paivina halu katsoa pornoa (ja alitajunnalle kyky keksia verukkeita, miksi se on ok) olemaan kovempi. Varaudu tahan alaka anna periksi. 
10. JOS lipsahtaa, lopeta. Vertaan tassa syomishairioon. Jos syot litran jatskia, lopeta. Ala ajattele: "vituiksi meni olen luuseriaddikti, buuhuuu" ja hae lisaa jatskia. Lipsahdukset ovat paha asia. Niin voi kayda - krapula, hirvea riita, muu vitutus yhdistettyna omaan rauhaan. Katso tahan hetkeen ja eteenpain. Elinen moka ei tarkoita, etta tanaankin pitaisi mokata.

11. itsellani kavi pari heikkoa hetkea viime syksyna, mutta pikkuhiljaa kiinnostus pornoon on laantunut. Kerran joulun alla kavin tutussa portaalissa ja totesin, etta eipa tasta tullutkaan sita reaktiota, mihin olin tottunut. Suljin. Tama ei tarkoita, ettenko olisi yha riskialtis, eli valttelen asiaa aktiivisesti, etten houkuttelisi itseani repsahtamaan. Takaisin huonoon jamaan paasee nopeasti. 

12. Minulla seisoo nykyaan paremmin kuin ennen ja seksi on kivempaa. Matkalla aivojen impulsseja uudelleenreitittaessa saattaa libido heilahdella paljon. Ole pitkajanteinen ja kehita itsestasi parempi mies. Alaka siis pelasty jos jossain vaiheessa prosessia kiinnostus tai erektiot karsivat. Se on luonnollista ja valiaikaista. (moni mies pelastyy ja haluaa testata pornoa katsomalla, etta pelaahan vehkeet viela, tosi huono ajatus). 


nayta tama miehellesi. 

Vierailija
8/17 |
07.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

sori ulkkisaakkosia ja hiukan sekavaa tekstia, mutta oikeasti yllaoleva on omasta kokemuksesta ja monien muiden kokemuksen seuraamisesta. 

kumppanille karsivallisyytta, jos hyva mies kannattaa tietysti koittaa tukea, jos mies aidosti yrittaa. 

Jarkeva aikakehys on (tietysti lopettaminen on laakista) mielihalujen laantumiseen pysyvasti 6kk. Alku on tietysti vaikeinta, mutta tilanteeseen tuudittautuessa riski lipsahduksiin tulle taas (ukko luulee olevansa itse kykeneva kontrolloimaan). 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/17 |
07.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Vierailija
10/17 |
07.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei vittu, Tuleeko ihmiset oikeasti hulluiksi nakukuvista :) Ei varmaan ole mitään järkevää sisältöä elämässä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/17 |
10.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos sinulle joka kerroit oman tarinasi. Täytyy näyttää tekstisi miehelle, jos siitä vaikka olisi apua ja saisi rohkaisua avun hakemiseen edes jotakin kautta. Ymmärrän, että kyseessä todellakin on addiktio ja niistä parantuminen vie aikaa eikä se ole helppoa, toivon kuitenkin että hän siinä onnistuisi tai uskon että onnistuu jos omaa tahtoa vaan riittää. Olen luvannut hänelle vielä mahdollisuuden, olen tukena ja autan sekä kuuntelen, yritän ymmärtää mutta rehellisyyttä olen nyt vaatinut, en kestä enää yhtään salailua aiheesta, koska se saa minut uskomaan ettei hänellä ole aikomustakaan lopettaa pornon katsomista jos tekee sen edelleen selkäni takana ja yrittää sen salata.. nyt on mennyt paremmin pari viikkoa (ainakin siis luulen niin) aihe tuntuu silti edelleen olevan melkoinen tabu meillä tai mies ei aihetta kosketa kanssani millään tavalla, en tiedä onko se sitten hyvä vai huono merkki kun hän ei siitä mitään sano? Toivotaan, että ongelmasta päästäisiin, koska olisi kamalaa silti päättää suhde rakastamansa ihmisen kanssa tuollaisen ongelman vuoksi, vaikkakin sen teen jos sama jatkuu edelleen, teen sen silloin aivan täysin itseni ja lasteni hyvinvoinnin takia...

Vierailija
12/17 |
10.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

No, kyllä mies saisi lähteä menemään. Pornolla ja sen katsomisella on ylipäätään niin huonoja vaikutuksia miehen seksikäyttäytymiseen (joidenkin, ei kaikkien tietenkään) Luulevat, että nainen nauttii anaaliseksistä, naamalle laukeamisesta jne. Ja kyllähän se kertoo silloin myös miehestä niin paljon. Mutta oletko ajatellut sitä, että olet ehkä tullut itse riippuvaiseksi miehestä ja kannattaisi irrottautua suhteesta jo senkin takia

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/17 |
10.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

höpöhöpö numero 16. 

olet väärässä tosi monessa asisassa. 

1. Suurin osa miehistä katsjoo jonkun verran ainakin pornoa. Pornon vaikutuksia tutkiessa tutkijat ovat kohdanneet tässä ongelman: ei ole pornoa katsomattominen kontrolliryhmää, johon verrata... 
2. Varmasti jonkun verran miehet oppivat hyvää ja pahaa pornosta. Riippuu tietysti mitä katsoo jne. Mutta mutta, jotkut naiset pitävät siitä että mies laukeaa naamalle ja jotkut anaalista. Pornoa tai ei. 
3. Ei se hirveästi miehestä kerro. Tosi moni ihan tavallinen hyvä mies sinkkuaikoina tai jonain muuna stressaavana elämän ajanjaksona alkaa katsoa liikaa. Pornon saatavuus ja haitallisuus nyt ja esim 15v sitten on ihan eri luokkaa (tekniikan kehitys siis pääsyynä). 
4. läheisriippuvuus VOI olla ongelma addiktin kumppanille, mutta AP ei millään tavoin ilmaise mitään sellaista, joka viittaisi siihen. Hän pitää miestä muuten hyvänä - kannattaako siksi erota miehestä, sehän muistuttaa riippuvuutta. 

t: viestit 11 & 12

Vierailija
14/17 |
10.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

jatkan eri viestissä

AP, Minä kerroin kumppanilleni, joka aiemmin luuli että katson "joskus". Kerroin, että tilanne on tämä, olen yrittänyt lopettaa siinä onnistumatta, mutta nyt olen lukenut asiasta ja olen tosissani. Ei ollut helpoin yö käydä läpi ja yrittää selittää mistä oli kyse. Kuitenkin kyse 10-15v aikana kehittyneestä tavasta, jolla ei ollut yhtään mitään tekemistä meidän suhteemme kanssa.

Kumppanini antoi tilaa, joskus kysyi olenko katsonut tai onko tehnyt mieli katsoa. Ei mitenkään päivittäin ehkä ei edes viikottain. Luulen että tämä oli aika hyvä. Minulla oli tilaa olla ongelman kanssa painija, eikä asiaa tarvinnut käydä läpi koko ajan. Hän pyysi myös soittamaan tai tekstaamaan jos oli hankalaa. 

Minulle lopettaminen alkuun kävi oikein helposti. Olen seurannut ihmisten webbi logeja ja monilla (ihan vakavissaan yrittävillä fiksuilla tyypeillä) retkahduksia alkuun tulee enemmän. Älä ota satunnaista retkahdusta merkkinä prosessin epäonnistumisesta. On tärkeämpää että mies uskaltaa tunnustaa sinun kysyessäsi ja olla rehellinen sinulle ja itselleen, kuin se, että heti loppuu kaikki täysin lopuksi elämää. 

tsemppiä.

t: viestit 11 & 12

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/17 |
06.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehesi psyyke on vaurioitunut kenties liian aikaisin kohdatun pornon takia. Vaikea sanoa, vapautuuko hän koskaan. Addiktio kun addiktio.

Vierailija
16/17 |
06.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikuttaa siltä että miehellesi on todellakin muodostunut vahva addiktio pornoon. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä että hän koettaa pitää kahta todellisuutta yllä. Illuusio ja ehkä ihan vakavakin halu olla puoliso ja isä mutta toisaalta pornon vaurioittama kuva naisesta ja seksuaalisuudesta. Sinä edustat hänelle sitä, mitä hän pohjimmiltaan tahtoisi: pysyvyyttä, ystävyyttä, läheisyyttä ja muuta ihan todellista elämää. Pornossa hänelle näyttäytyy välitön tarpeiden tyydytys. Klassinen Madonna - Huora akseli. Ammattiapua tarvitsee ja tarvitsette tosissaan.

Vierailija
17/17 |
06.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

AP:n tilanne kuulostaa hyvin kurjalta :( Otan osaa, olen itsekin nainen ja voin jotenkin kuvitella miltä sinusta mahtaa tuntua. Itselläni ollut miehen kanssa joskus hieman samanlainen tilanne, joskaan hänen pornon/ alastonkuvien katselunsa ei ollut jokapäiväistä, mutta kuitenkin sen verran usein sitä teki, että minun kanssa ei enää halunnut seksiä tai läheisyyttä ollenkaan. Ja minulla oli vain huono itsetunto, kun moisesta naksahdin... niinpä niin! Lisäksi hän jätti spermaisia t-paitoja tai pyyhkeitä /paperimyttyjä lojumaan niin että tiesin aina milloin on runkannut... se oli inhottavaa, kun usein oltiin ns. sovittu lemmiskelevämme illalla ja mies olikin saattanut lenkillä käydessäni jo hoidella itsensä ja illalla sainkin ihmetellä, että hetkinen, unohtuikohan jotain...

 

Sanoisin, että tapauksessanne erolla uhkailu ei riitä. Miehen pitää varmaankin kunnolla pelästyä ja herätä siihen tosiasiaan, että saattaa oikeasti menettää sinut. Tai no, hän tietää sen varmaan nytkin, mutta on niin koukussa siihen addiktioonsa, ettei osaa tehdä sille mitään. Tämä on riippuvuus ihan samalla tavalla kuin vaikka pelaamiseen, sokeriin, alkoholiin, huumeisiin. Ei siis mikään ihan helppo juttu :/. On varmaan miehelle hirmu iso kynnys lähteä puhumaan tuollaisesta ongelmasta jollekin ammatti-ihmiselle. Ehdottaisin, että lähetät miehen matkoihinsa joksikin aikaa, tai hommaat itse uuden asunnon ja otatte asumuseron. Saattaa olla, että se herättää miehen tajuamaan, että hän haluaakin hakea apua. Oikein mitään muuta en keksi..?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi yhdeksän