Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vaipattomasta vauvasta 2,5 v yökastelijaksi

11.09.2006 |

Helou. Jos löytyis vertaistukea, vai pitääkö mennä taas vaipattomien yahoo-listalle. Tyttö on päiväkuiva, välillä yölläkin, mutta nyt kastelee joka toinen yö. Vaippoja ei ole.



Olisko protestia päivähoidosta? Oli kuitenkin hoidossa jo keväällä. Hoidossa on tosin samanikäisiä tai pienempiä vaipoissa.



Tytöllä on hieman atooppista ihottumaa, vaikuttaisko unen syvyyteen, heräilee välillä. Tuskin on mitään pissatulehdusta, kun päivällä kaikki ok.



Miehelle ehdotin, että jätettäisiin tytöltä päiväunet pois, mutta mies ei ollut sitä mieltä. Olisko vaan vaihe. Isommat sisarukset oli kyllä täs vaihees yökuivia ilman mitään vaipattomuutta.



Tyttö nukkuu samassa huoneessa isosiskonsa kanssa, vessaan pitkä matka. Ehkä kokeilen pottaa sängyn alle, tyttö kuitenkin osaa itse potalle. Ehkä kerron myöhemmin, kuinkä kävi.

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
11.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta tyttö on ollut 1v8kk saakka kuiva. Nukkuu normaalisti huonosti ja heräilee muutenkin ja myös kerran yössä potalle, mutta jos on ollut tosi väsynyt eikä ole herännyt(ollaan tultu matkoilta kotiin tms.)niin on kastellut sänkynsä. Luulen että johtuu juuri tästä erittäin sikeästä unijaksosta, sillä vaatteet ja sänky on olleet märkänä jo pidempään kun vihdoin herättää.

Vierailija
2/15 |
12.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän tyttö oli päivä- ja yökuiva kutakuinkin 2-vuotissynttäreiden aikaan. Pari kuukautta sen jälkeen tuli vaihe, jolloin kasteli sänkynsä öisin muutamaan kertaan. Ensiapua saimme siitä, että tytön iltajuomisia rajoitettiin klo18 jälkeen. Nyt tyttö on yli 2,5-vuotias, eikä vahinkoja ole sattunut enää aikoihin. Meillä on potta samassa huoneessa ja olen yrittänyt opettaa, että potalle voi mennä ihan itsekin, jos on pissahätä. Kannattaa valita yöpuvuksi sellainen, että lapsi saa itse riisuttua. Edelleen muuten huolehdimme, ettei tyttö juo illalla suuria määriä.



Toivottavasti näistä kokemuksista oli jotain apua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
12.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sisareni nykyään kouluikäinen tyttö alkoi kastelemaan sänkyään päiväkotiin mennessä. Oli jo vauvana ollut yökuiva, mutta 3-vuotiaana ei sitten enää.

Ensimmäisen kevätjakson oli kuiva, mutta syksyllä alkoi pissaamaan sänkyynsä ensin päiväkodissa päiväunilla. Myöhemmin sitten jo kotona silloin tällöin yöunilla. Tyttö oli tosi sikeäuninen, niinkuin yökastelijat usein ovat. Päiväkodissa pientä apua ongelmaan tuli kun alkoi unilla pitämään yöhousuja. (muuten nukkuivat alushoususillaan.)

En ole ihan varma milloin sänkyynkastelu loppui kokonaan, mutta taisi tyttö olla silloin jo kouluikäinen.

Television kateselu ja myöhäinen iltapala samoinkuin iltajuominen aiheuttivat yökastelua hänellä.



En kyllä lähtisi lapselta päiväunia riistämään asian takia.

Vierailija
4/15 |
13.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja vasta 5 v:n kanssa voidaan puhua " yökastalusta" , jos

lapsi ei herää pissahätään yöllä.



Alle 3 v:n ei todellakaan tarvitse olla yökuiva. Lapsen

päiväkuivuudella ei ole mitään tekemistä yökuivuuden kanssa,

sillä kyse ei ole lapsen fyysisestä kyvystä pidättää pissahätää,

saati henkisestä kypsyydestä tai taidoista.



Lapsen hormonitoiminta ei ole vielä vakiintunut niin, että

pissamisen tarve vähenisi öisin, ja lapsi heräisi tarvittaessa

vessaan yöllä. Tällainen lapsi nukkuu yleensä todella sikeästi

öisin.



Tätä hormonitoiminnan kehittymistä ei voi nopeuttaa

millään tavalla, vaan se vaatii vain aikaa. Yli 5 v:lle voidaan

antaa hormonihoitoa, mutta alle 5 v:n kanssa sitä ei

luonnollisestikaan aloiteta.



Meidän pojat ovat ns. oppineet päiväkuivuksi 2 v 6 kk:n (vanhempi)

ja 2 v 8 kk:n (nuorempi) ikäisenä. Kummatkin on kestovaipotettu

synnytyslaitokselta asti, ja lisäksi kummallakin on tehty

pottaharjoituksia pienestä pitäen.



Vanhempi on oikeasti pian yökastelija, sillä hän täyttää pian 5 v.

Nuorempi sen sijaan ei enää pissaa öisin sänkyyn, vaan joko

nukkuu yön läpseensä ja käy pissalla vasta aamulla tai herää

pissahätäänsä keskellä yötä.



Lapset ovat siis yksilöitä, ja se mikä pätee yhteen, ei välttämättä

päde toiseen. Missään tapauksessa en suosittele vähentämään

lapsen päiväunia

Vierailija
5/15 |
13.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jatkan siis tässä loppuun...

Sinilintu:


Lapset ovat siis yksilöitä, ja se mikä pätee yhteen, ei välttämättä

päde toiseen. Missään tapauksessa en suosittele vähentämään

lapsen päiväunia

... tai muitakaan unia, jos alle 3 v. ei ole yökuiva! Sen sijaan

suosittelen, että lapselle laitetaan yöllä kestovaippa ja/tai pissatetaan

alkuyöstä ja/tai vuorataan sänky muovitetulla froteella ja annetaan

kastua, jos kastuu.

Faktaa löytyy täältä: www.yokastelu.net

Vierailija
6/15 |
13.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sori, sori, siis yökastelija lainausmerkeissä. Pissaamisasiat on herkkiä asioita, mutta jotain voi tehdä toisinkin, jos on tutustunut vessahätäviestintään ks.

http://www.latteria.biz/vvv/



En tiedä miten esikoisella olisi asiat sujuneet, jos olisi ruvennut vaipattomuusfanaatikoksi hänen aikoihinsa, koska pojalla oli pissavaivana tyran jäänteet pissaputken ympärillä ja vesikives. Helpottivat sitten leikkauksessa nelivuotiaana.



Mutta tämä meidän vvv-viestijä. Toissayö -peti kuiva, pissatin kahdelta yöltä. Viime yö, neiti tepsutteli kolmen maissa vanhempien makuuhuoneen ovelle ja siitä on varsin lyhyt matka vessaan. Päiväunet kumpanakin päivänä ruhtinaalliset kolme tuntia. Ehkä se tästä taas, nuhaakin neidillä on ollut ja kenties tekee niitä poskihampaita. Päiväunet on nukkunut vanhempien vuoteessa, paitsi nyt meni omaan petiinsä.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
22.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoisen kanssa aloitin pottaharkat tytön ollessa 1,2v. 1v8kk , ja tyttö taisi homman . Päiväunien aikana käytimme vaippaa, sekä tietysti yöunien aikana. 2: n vuoden iässä päiväunivaippa poistui käytöstä. 2, 5v: tta ja tyttö oli jo yökuiva. Pian on ikää 3 vuotta ja toisinaan sattuu vahinko; Varsinkin, kun on juotu nestettä paljon ennen nukkumaanmenoa. Iltaisin kansii muistaa pissattaa tenava, jotta kastelun mahdollisuus pienenee.

Vierailija
8/15 |
24.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli siis, Tyttö oli melkeinpä kuiva alle 1vuotiaana,mutta käytin avovaippaa hänellä vielä pitkään ennen kuin uskoin, että homma toimii. Poika ei ole vaippoja käyttänyt, vaan on köllötellyt avovaipan päällä aina ja me siis nukumme perhepedissä edelleen tyttö nyt 3,5v ja poika 1,5v. Pojalla on vielä tuo avovaippa alusena,vaikka vahinkoja ei juurikaan satu(paitsi jos äiti on rättiväsynyt ja tissittää poikaa vaikka toinen selkeästi kitisee pissalle, jolloin poika lirauttaa vähän ja äiti hoksaa nousta pissattamaan pojan ja vaihtamaan kuivan avovaipan). Tämä järjestelmä siis toimii helposti koska nukumme perhepedissä, mutta toisessa huoneessa nukkuvat lapset eivät kyllä pyörimisellään äitiä herätä.



Ai että mikä avovaippa? No se on PUL kankaasta ja froteesta valmistettu " hoitoalusta-patjansuoja" ,joka pysyy hyvin paikallaan sängyssä ja sen voi pedata päälimmäiseksi tai lakanan alle. Frotee imee pissaa, mutta tuntuu märältä ja tuo on helppo vaihtaa yöllä kuivaan, jos pissat on kerenny lirahtaa,eikä tarvi vaippoja käyttää. Löytyy sivulta www.kestovaippa.fi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
14.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päivällä hereillä ollessa on toki ihan eri tilanne. Eikä vauva yleensä

edes pissaa unissaan, vaan vasta juuri herättyään. Vauvathan heräilevät muutenkin yöt läpeensä imemään rintaa.

Toisin on taaperolla ja leikki-ikäisellä, joka jo nukkuu koko yön

sikeästi. Vasta ajan myötä a) pikkulapsella erittyy yöllä virtsan

määrää vähentävää hormonia ja b) pikkulapsi herää yöllä pissahädän

tunteeseen. Tätä ei voi mitenkään opettaa, eikä nopeuttaa,

vaan kyseessä on yksilöllinen ominaisuus.

Jos yli 5 v. on oikeasti yökastelija, niin hänen kanssaan voidaan

tosiaan aloittaa hormonihoito tarvittaessa. Pienemmän lapsen

kanssa ei liene muuta vaihtoehtoa kuin vanhemman toimesta

herättää lapsi yöllä vessaan, jos ei halua käyttää kestovaippoja

öisin ja/tai pestä petivaatepyykkiä.

Yllä olevat vinkit juomisen vähentämisestä ja diureettien

(kuten ananas välttämisestä) iltaisin ovat luonnollisesti myös

hyviä keinoja. Vaikkakaan ne eivät varsinaisesti estä sitä,

että lapsi ei pissaisi yöllä sänkyyn, niin ainakin ne vähentävät

todennäköisyyttä, että pissaa muodostuisi niin paljon, ettei

lapsi jaksa pidättää.

minra:


Mutta tämä meidän vvv-viestijä. Toissayö -peti kuiva, pissatin kahdelta yöltä. Viime yö, neiti tepsutteli kolmen maissa vanhempien makuuhuoneen ovelle ja siitä on varsin lyhyt matka vessaan. Päiväunet kumpanakin päivänä ruhtinaalliset kolme tuntia.

Vierailija
10/15 |
14.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äidin (tai isän) on yöllä helppo kontrolloida vauvan tai

jopa taaperon pissaamistarvetta, jos ja kun tämä nukkuu

äidin vieressä perhepedissä tai ainakin samassa huoneessa.

On aivan mahdotonta olettaa, että pissahätäviestin voi huomata

lapsen nukkuessa eri huoneessa.

Tietysti voisitte kokeilla sitäkin, että lapsi tulisi nukkumaan

teidän viereenne tai ainakin samaan huoneeseen, vai mitä?

Itse olen ainakin huomannut, että jos esikoinen nukkuu meidän

välissä ja alkaa yöllä kovasti pyöriä tms., niin silloin hänet on

parasta viedä vessaan. :)

minra:


Tyttö nukkuu samassa huoneessa isosiskonsa kanssa, vessaan pitkä matka. Ehkä kokeilen pottaa sängyn alle, tyttö kuitenkin osaa itse potalle. Ehkä kerron myöhemmin, kuinkä kävi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
05.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minua hymyilyttää kovasti Sinilinnun kannustus käyttää vaippoja " pikkuiselle" lapselle. Se on niiiiin kaukainen ajatus ainakin meidän vaipattomalle perheellemme, että ihan naurattaa. En sano tätä mitenkään väheksyen tai muuten, vaan ihan sillä, että vvv-perheissä ollaan monesti vieraannuttu vaipoista jo varhain.



Minulla on oman kolmea vuotta lähestyvän typykän kanssa se kokemus, että vaipattomuuden taipaleeseen kuuluvat nämä erilaiset kaudet. Välillä menee pitkäänkin ihan nappiin ja sitten taas tulee syystä tai toisesta " taantumaa" . Kuukausien päiväkuivuuden jälkeen tulee kausi, jolloin pissoja lirahtelee ihan yllättävissä tilanteissa housuun ja öisin lapsi ei herää pissahätäänsä, vaikka olisi jo pitkäänkin pystynyt selkeästi pidättämään isonkin erän pissaa pitkälle aamuun, ilman minkäänsortin yöheräilyjä. Ja sitten taas koittaa päivä, jolloin kaikki on ihan ennallaan ja kaikenmaailman pissahuolet unohtuu nopeasti kokonaan.



Meilläkin on ollut vähän sellainen tuntuma, että unen syvyys osaltaan vaikuttaisi tuohon pidätysvoimaan. Jos lapsemme on ollut kipeänä pidempään, " stressaantunut" (omaa tulkintaamme toki) jostakin asiasta tai muuten vain on ollut jotakin erityistä väsyttävää, lirahdukset ovat olleet todennäköisempiä. Lapsi tuntuu tällöin nukkuvan niin syvästi, ettei herää edes pissojen tullessa tai heti niiden tultua, vaan vasta myöhemmin märkään ja viileään oloon. Jos meillä on ollut tällainen kausi, olemme yrittäneet panostaa hyviin päiväuniin ja rauhoittaa iltoja riittävän aikaisin. Aina ei kaikkeen toki voi vaikuttaa ja sairastelujen mukanaan tuomaa väsymystä voi olla vaikea hallita. Joillakin lääkkeilläkin taitaa olla aineenvaihduntaa kiihdyttäviä vaikutuksia. Lepopuolen lisäksi olemme samaan aikaan tarkkailleet tuota iltajuomista, mutta tuntuu, ettei sillä ole suoranaista vaikutusta asiaan oman lapsemme kohdalla enää tässä vaiheessa. Aiemmin oli.



Jotta yöllinen lakanoiden vaihto ei kävisi liian raskaaksi, monet ovat kehitelleet erilaisia petausjärjestelyjä homman helpottamiseksi. Meillä on sängyssä ihan normaalivarustus (petari, muovifrotee liukas puoli päälläpäin, pyyhe +lakana), joista sitten kiskaisemme pyyhkeen ja lakanan pois ja vaihdamme yöllä uudet. Väsyneenä yönä vedämme froteen päälle vain uuden ison pyyhkeen, ilman lakanaa. Joku kirjoitti joskus omasta järjestelmästään, jossa hänellä oli muovifroteen alla uusi kerros lakanoita, jolloin yöllä riitti, että otti vain muovifroteen päällisineen pois. Tämä kuulosti minusta kätevältä. Asiaa kannattaa miettiä valmiiksi päivällä riittävästi, kuten olette luultavasti tehneetkin.



Jos nyt jostakin syystä sitten yökastelu vain jatkuu ja jatkuu, kannattaa toki minustakin sitten harkita muita toimia, kuten vaikka Bummiksen treenihousuja, jolloin pelkkä housujen vaihtaminen yöllä riittää. (Bummiksen housut eivät ole minusta siis yhtä " nolot" isolle, vaipattomalle lapselle kuin vaipat.) Todennäköisempänä pidän kuitenkin sitä, että teilläkin on nyt vaan joku vaihe päällä, joka menee itsestään ohi, ilman erityisiä toimia.



Rikkonaiset yöt ja takapakit hommassa, jonka eteen on tehnyt kovasti töitä, rasittavat, mutta ei kannata antaa periksi nyt, vaan jatkaa sinnikkäästi, positiivisesti eteenpäin!



Tituliini



Vierailija
12/15 |
05.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinilinnun ajatukset olivat minusta kerrassaan mainioita ja asiallisia ja kommentti vaipoista oli vain yksi järkevä ja perusteltu lause sadan joukossa. Se sai minut kuitenkin hymyilemään. Tuli yhtäkkiä mieleeni kaikki ne kerrat, kun meille on sanottu, ettei pikkulapsen " kuulukaan" olla vaipaton ja suositeltu vaippojen ottamista repertuaariin osana alle kolmivuotiaan _normaalia_ elämää. ;D



hyväntahtoisesti Tituliini

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
05.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse voi kukin miettiä sopiiko a) käyttää kestovaippaa tai

kuivaksiopetteluhousua, b) käyttää muovitettua froteeta

sängyssä ja vaihtaa lakanat aina niiden kastuessa

(Tinuliini selvästi kannattaa tätä vaihtoehtoa), c) herättää

lapsi pissalle alkuyöstä, kun vanhemmat menevät nukkumaan,

tai jopa d) aloittaa hormonihoito yli 5 v:lla lapsella.

Meillä on tämä mietintä ajankohtainen. Tietysti kaikkia

kausia tulee ja menee, eikä niistä tarvitse ottaa sen enempää

stressiä. Kuitenkin näin oikean yökastelijan äitinä joutuu aidosti

harkitsemaan eri vaihtoehtoa, myös sitä kestovaippaa.

(Kertakäyttöisiähän meillä ei ole käytetty, eikä käytetä.)

Viikosta ja kuukaudesta toiseen lapsemme kastelee sängyn

vähintään joka toinen tai kolmas yö. Hormonihoito ei silti tunnu

mielestämme hyvältä ajatukselta, vaikka lapsemme on jo noin

5 v:n ikäinen.

Välillä lapsi nukkuu ilman vaippaa, ja silloin vaihdamme lakanoita,

mutta useimmiten lapsella on jonkinlainen kestovaippa/

kuivaksiopetteluhousu -viritys - ja silti usein vaihdamme lakanat

öisin. Eipä tuollainen kevyt imusysteemi housuissa pidätä

5 v:n pissoja. :) Toisaalta välillä pissaa vain lirahtaa, jolloin

imu riittää ja sänky pysyy kuivana - ja koko perhe saa

nukkua yöunen katkeamatta aamuun asti.

Olemme myös herätelleet lasta öisin vessaan, ja tämä toimii

aika hyvin ts. niinä öinä, kun olemme herättäneet lapsen,

hän ei ole kastellut sänkyään. Toisaalta on kurjaa raahata

5 v:ta, täysin umpiunessa olevaa lasta vessaan! Hänen

yöunensakin häiriintyy, kun häntä herätellään, ja minusta

tuntuu, että lapsi nukkuu loppuyön sitten levottomasti.

Haluan vielä muistuttaa, että meidän 3 v nuorempi lapsi on

tosiaan käytännössä paitsi päivä- niin myös yökuiva, vaikka

molemmat lapset ovat samaa sukupuolta ja molempien kanssa

on syntymästä asti toimittu täsmälleen samoin! Yksilölliset

erot ovat siis suuria.

Entisaikaan, ja varmasti valitettavan usein vielä nykyäänkin, lasta

syyllistettiin siitä, että hän kasteli sänkynsä, ja se on minusta

kauheaa. Onneksemme meidän lapsemme ei joudu kantamaan

elinikäisiä traumoja vanhemman yöllisistä moitteista, vaan

osaamme suhtautua tähän asiaan yhtenä lapsen ominaisuutena

muiden hänen ihanien ja vähemmän ihanien ominaisuuksiensa

joukossa.

Tituliini:


Minua hymyilyttää kovasti Sinilinnun kannustus käyttää vaippoja " pikkuiselle" lapselle. Se on niiiiin kaukainen ajatus ainakin meidän vaipattomalle perheellemme, että ihan naurattaa. En sano tätä mitenkään väheksyen tai muuten, vaan ihan sillä, että vvv-perheissä ollaan monesti vieraannuttu vaipoista jo varhain.

Minulla on oman kolmea vuotta lähestyvän typykän kanssa se kokemus, että vaipattomuuden taipaleeseen kuuluvat nämä erilaiset kaudet. Välillä menee pitkäänkin ihan nappiin ja sitten taas tulee syystä tai toisesta " taantumaa" .

---

Jotta yöllinen lakanoiden vaihto ei kävisi liian raskaaksi, monet ovat kehitelleet erilaisia petausjärjestelyjä homman helpottamiseksi. Meillä on sängyssä ihan normaalivarustus (petari, muovifrotee liukas puoli päälläpäin, pyyhe +lakana), joista sitten kiskaisemme pyyhkeen ja lakanan pois ja vaihdamme yöllä uudet.

---

Vierailija
14/15 |
05.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos Tituliini. Meillä pyykkäillään aina silloin tällöin edelleenkin. Laiskuus ja vaivattomuus on nimeni, siihen pyrin. Ehkä vaipattomuuden etu on se, että lapsi kuitenkin jotenkin tajuaa pissaavansa, eikä lorota koko sänkyä märäksi.



Sinilinnulle tsemppiä ja jaksamisia. Kollega kertoi, että hänen kouluun menevällä pojallaan on yövaippa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
06.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kestovaippa ajaa muuten ihan saman asian - lapsi herää

märkyyden tunteeseen, eikä yleensä pissaa ihan kaikkea

pissaamistaan. Me emme käytä edes pintakuivaliinoja,

kuten fleecea!

Ihan erri asia on tietysti, jos käyttää Pampersia, Liberoa

tms. Silloin lapsi ei opi lainkaan yhdistämään pissaamista

epämiellyttävään märkyyden tunteeseen.

minra:


Kiitos Tituliini. Meillä pyykkäillään aina silloin tällöin edelleenkin. Laiskuus ja vaivattomuus on nimeni, siihen pyrin. Ehkä vaipattomuuden etu on se, että lapsi kuitenkin jotenkin tajuaa pissaavansa, eikä lorota koko sänkyä märäksi.

Sinilinnulle tsemppiä ja jaksamisia. Kollega kertoi, että hänen kouluun menevällä pojallaan on yövaippa.