Tykkäätkö myös kermasta kahvissa, jos olet tottunut käyttämään maitoa?
Olen juonut lähes aina kahvin maidon kanssa; rasvattoman, kevyt- tai täysmaidon kanssa, joista suosikkini arkisin on kevytmaito. Joskus harvemmin juon mustana. Olen maistanut kahvia erilaisten kermojen kanssa, mutta kahvista tulee niiden kanssa omituisen makuista. Eivät sovi mielestäni kahviin. Hyvä, kun saattoi edes juoda. Kelpaako kerma kahviin vain niille, jotka ovat tottuneet sitä alusta saakka tai useammin käyttämään?
Kommentit (19)
Maitotilkka ei sovi kahviin. Juon joko kermalla, mustana tai kauralattena.
Käytän myös kermaa, rasvatonta maitoa en käytä ikinä, se vaan pahentaa kahvin makua, jos ei ole muuta niin juon mustana.
Vierailija kirjoitti:
Käytän myös kermaa, rasvatonta maitoa en käytä ikinä, se vaan pahentaa kahvin makua, jos ei ole muuta niin juon mustana.
Minä juon kahvin aina kevytkerman kanssa ja kurria juon ruokajuomana lämpimän aterian kanssa tai syödessäni täysjyvämuroja.
Kuohukerma menee jos ei maitoa ole mutta nykyisin parhaiten kahvi maistuu jonkun sellaisen ihan kahviin tarkoitetun kaura"maidon" kanssa.
Juon aina kahvin mustana. Kerman kanssa pystyisin juomaan, mutta eipä ole tarvetta. Kahvi maidolla on kauheaa.
En, kermasta jää ikävä rasvakalvo kitalakeen.
Mutta kauramaidosta saa hyvän kerman maun ilman tuota rasvaa.
Muuten rasvatonta maitoa
Merkillistä miten makutottumus voi muuttua sillä olen joskus nuorena juonut aina maidon kera, nykyään vain mustana tai kermalla, maito pitäisi vähintään kuumentaa että kelpaisi, eikä oikein sittenkään.
En tykkää kermasta kahvissa, vaikka muuten kuohukermasta tykkään ja saatan maistella sitä ihan paljaana kermana.
Kerma on kauheaa maidossa. Rasvaton maito on parempaa, vaikka sitäkin inhoan.
Ei kermaa, tekee tosiaan kahviin pahan maun. Kevytmaito yleensä käytössä.
16-vuotiaasta asti olen juonut kahvini mustana, ilman sokeria. Sitä ennen join maidon kanssa paitsi alkukesästä. Meillä oli tinkimaito maalaistalosta ja kun lehmät pääsivät laitumelle, maistui maito jonkin aikaa aika kauhealta. Silloin saatoin laittaa pisaran kermaa kahviin, mutta kermakahvi ei ole varsinaisesti maistunut minulle koskaan. Vuosiin (yli 50 v.) ei maito- tai kermakahvi ole enää mennyt edes alas.
Ennen join kahvin maidolla,sitten tykkäsin ruveta juomaan mustana ja nykyään juon vain mustana,silloin tällöin kerman kanssa
En. Olen tottunut juomaan kahvin rasvattoman maidon kanssa joten kerma maistuu siltä kuin kahvimukiin olisi heitetty voinappi. Ällöä. Mieluummin olen ilman kahvia.
Yksi hyödyllisimpiä taitoja elämässä on opetella juomaan kahvi mustana. Silloin sitä voi juoda missä vaan ja milloin vaan, eikä tarvitse itkeä maitojen perään. Kannattaa kokeilla.
Kahvikerma kelpaa, jos sitä on tarjolla. Kotona juon sinisen maidon kanssa.