Vauvarokosta kysyisin...
Mimmosena teidän lapsilla tämä tauti on ollu? Miten korkee kuume, monta päivää, tuliko näppyjä kaikkialle vai vaan osaan kehosta, oliko näpyt miten kauan? Minkäikäisenä?
Meidän lapsosella oli 3 pv kuumetta, korkeimmillaan 40, välillä ei kuumetta ollenkaan. Sit päivä ilman kuumetta ja sitten tuli selkään ja mahaan pieniä näppyjä. Vauvarokkoa se kai sitten oli kun se kuume meni ja näpyt tuli, ihmetyttä vaan kuumeen aaltoilu ja et näppyjä ei oo kauttaaltaan. Meidän lapsi on nyt 1v 3½kk.
Kommentit (6)
meillä oli vauvarokko ja kolme päivää oli kuumetta, millon enempi millon vähempi...Ja vain rintaan tuli näppylöitä, pikkusen vatsaankin.
mutta hänellä oli 3 vuorokautta korkea kuume - siinä 40 asteen molemmin puolin. Sitten kuume laski ja vasta kolmantena kuumeettomana päivänä on tullut jotain pientä näppyä alavatsaan ja lapsi on raapinut selkäänsä, siinä on jotain punottavaa ja kutisevaa. Ehkä kyseessä on vauvarokko, kun mitään muitakaan oireita ei ollut eikä mikään tulehduskaan ollut kyseessä (verikoe otettiin).
Tyttömme sairasti 1,5-vuotiaana vauvarokon (tai jonkin muun virustaudin). Kuumetta oli kolme päivää 39-40 asteen välillä. Parin päivän kuluttua kuumeen laskemisesta tuli ihottumaa lähinnä selkään ja vatsaan, vähän myös reisille ja naamaan. Näpyt olivat tosi pieniä, punertavia. Ihottuma hävisi muutamassa päivässä. Likka oli tosi väsynyt vielä kuumeen laskettuakin.
Muutaman viikon alle 1v:nä, oli kolme päivää kuumetta huiteli välillä 40 asteessa, mutta laski aina hieman kuumelääkkeellä. Kuume laski aivan yhtä`äkkiä, kun aamu viideltä oli vielä yli 39 yhdeksältä ei ollut enää ollenkaan. Seuraavana aamuna poika oli kuin sirkusvaunut, kauttaaltaan aivan nokkosrokon tapaista ihottumaa.
Esikoisella ei aikanaan ollut, kuin muutama näppylä selässä. Pikkuneiti jätti ilmeisesti tuon sairauden kokonaan välistä, tai ainakaan en huomannut jos on sen sairastanut.
Tyttö sairasti vauvarokon vajaa kuukausi sitten 1v 2kk ikäisenä. Ensin nousi yli 39 asteen kuume ja yht' äkkiä seuraavana päivänä kuume laski ilman lääkkeitä muutamaksi tunniksi ja sitten nousi taas lähelle 40 astetta. Kuume laski lopullisesti melkein tasan kolmen vuorokauden kuluttua nousemisesta ja naamaan ilmestyi muutama pilkku samassa yhteydessä. Parin päivän kuluttua tästä ihottumaa olikin sitten koko selkä täynnä ja jonkin verran kaulassa. Ihottumaa oli muistaakseni vajaa viikon verran.
vauvarokoltahan tuo hieman kuulostaisi kuitenkin.
Käsittääkseni vauvarokon näppylät/ ihottuma voi esiintyä, mitä monimuotoisimmin eri lapsilla. Meidän esikolla se oli enemmänkin sellaista laaja-alaista nokkosrokkos muistuttavaa jälkeä juuri vatsan ja selän seutuvilla. Meni aika nopeasti ohi.