Espoon muuttovoitosta 99% ulkomailta!
http://www.metro.fi/uutiset/a1387809591783
Seuraavan 10 vuoden aikana kaupungin väkiluku kasvaa 40000 ihmisellä.
Kommentit (16)
Maahanmuutto on siis syynä asuntopulaan pääkaupunkiseudulla.
Miksi mamauhen maahan rahtaaminen on muutto "voittoa"?
niinpä! kukapa suomalainen johonki espoon lähiöön haluaiskaan muuttaa... jos kaipaa metsää niin kämpän saa halvalla jostain perähikiältä. Joo stadi on ihan vieressä ettei ole kaupunkiin pitkä matka, mut ennemmin asuu sit kunnon kaupungissa jos tykkää vilskeestä ja elämästä.
Espoo tosin kerää mamuistakin sitä parempaa ainesta. Otaniemen, Westendin ja Nuottaniemen mamuista ei juuri haittaa ole. Se heikompi aines kerääntyy Vantaalle ja Itä-Helsinkiin, vaikka jokunen sellainen Espooseenkin valitettavasti eksyy.
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 16:44"]Espoo tosin kerää mamuistakin sitä parempaa ainesta. Otaniemen, Westendin ja Nuottaniemen mamuista ei juuri haittaa ole. Se heikompi aines kerääntyy Vantaalle ja Itä-Helsinkiin, vaikka jokunen sellainen Espooseenkin valitettavasti eksyy.
[/quote]
Onhan meillä Espoossakin Suvela, Leppävaara, Matinkylä, Soukka ja Kivenlahti täynnä sossumamuja.
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 16:49"]
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 16:44"]Espoo tosin kerää mamuistakin sitä parempaa ainesta. Otaniemen, Westendin ja Nuottaniemen mamuista ei juuri haittaa ole. Se heikompi aines kerääntyy Vantaalle ja Itä-Helsinkiin, vaikka jokunen sellainen Espooseenkin valitettavasti eksyy. [/quote] Onhan meillä Espoossakin Suvela, Leppävaara, Matinkylä, Soukka ja Kivenlahti täynnä sossumamuja.
[/quote]
Ainakin Leppävaarassa ja Matinkylässä on myös paljon muita kuin sossumamuja. Kokonaisuutena Espoon mamujen väestörakenne on huomattavasti Helsingin ja etenkin Vantaan vastaavaa tasapainoisempi. Pienemmästä sossumamujen määrästä ei tietenkään haittaa olisi. Tärkeää on pitää Espoo tarpeeksi kalliina ja haluttuna asuinkaupunkina, jotta sossumamut eivät pääse kaupunkiin liiaksi pesiytymään. Tärkeään on myös olla äänestämättä vihreitä ja vassaripuolueita Espoon valtuustoon.
Espoossa on halvemmat neliöt kuin Helsingissä. Se siitä kalleusteoriasta.
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 17:02"]Espoossa on halvemmat neliöt kuin Helsingissä. Se siitä kalleusteoriasta.
[/quote]
Itse asiassa ainakin vuokrat ovat Espoossa kalliimmat kuin Helsingissä.
Espoon suurimmat maahanmuuttajaryhmät ovat virolaiset ja venäläiset. Eivät tule sossupummeiksi, vaan töihin, varsinkin Virosta.
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 17:04"]
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 17:02"]Espoossa on halvemmat neliöt kuin Helsingissä. Se siitä kalleusteoriasta. [/quote] Itse asiassa ainakin vuokrat ovat Espoossa kalliimmat kuin Helsingissä.
[/quote]
No varmasti on jos verrataan tyyliin Westendiä Kontulaan...
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 17:10"][quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 17:04"]
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 17:02"]Espoossa on halvemmat neliöt kuin Helsingissä. Se siitä kalleusteoriasta. [/quote] Itse asiassa ainakin vuokrat ovat Espoossa kalliimmat kuin Helsingissä.
[/quote]
No varmasti on jos verrataan tyyliin Westendiä Kontulaan...
[/quote]
Jos vaikka verrataan Leppävaaraa tai Matinkylää Kontulaan niin kalliimpaa on.
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 16:42"]Miksi mamauhen maahan rahtaaminen on muutto "voittoa"?
[/quote]
Kuka Mamauhe?
En kyllä miksi Matinkylän tai Lepuskin vastapari Helsingistä olisi Kontula. Ennemmin joku Herttoniemi tai Malmi.
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 17:20"]En kyllä miksi Matinkylän tai Lepuskin vastapari Helsingistä olisi Kontula. Ennemmin joku Herttoniemi tai Malmi.
[/quote]
No esim Leppävaarassa heti radan pohjoospuolella oleva räkäläghetto, jossa alkkikset räyhäävät muistuttaa lähinnä Kontulaa.
[quote author="Vierailija" time="07.02.2015 klo 16:36"]
Seuraavan 10 vuoden aikana kaupungin väkiluku kasvaa 40000 ihmisellä.
[/quote]Jos trendi on sama kuin tällä hetkellä, niin luvusta lähes puolet on mamuja ja syntyneistäkin suuri osa taustaisia.