istuin bussissa, mies tuli viereen ja
Istui siinä mutta vaihtoi heti paikkaa kun eräs matkustaja lähti ulos.
Miksiköhän?
Kommentit (16)
Halusi istu yksin. Ehkä oli kiire päästä lukemaan kännykällä AV-palstaa. Itse en ainakaan kehtaisi lukea tätä vieruskaverin nähden.
t.mies
Vaihtoiko siis tyhjälle riville, vai vapaalle paikalle jonku toisen viereen? Jos jälkimmäinen, niin jostain syystä ei halunnut istua juuri sinun vieressäsi, syitä en ala arvailemaan. Jos vaihtoi tyhjälle paikalle, niin ehkä vain halusi istua yksin.
Mulle on joskus käynyt samoin ja se ei tuntunut mukavalta
[quote author="Vierailija" time="01.02.2015 klo 08:34"]Vaihtoiko siis tyhjälle riville, vai vapaalle paikalle jonku toisen viereen? Jos jälkimmäinen, niin jostain syystä ei halunnut istua juuri sinun vieressäsi, syitä en ala arvailemaan. Jos vaihtoi tyhjälle paikalle, niin ehkä vain halusi istua yksin.
[/quote]
Tyhjälle riville. Toiselle puolelle käytävää.
[quote author="Vierailija" time="01.02.2015 klo 08:31"]haisit pahalle?
[/quote]
Olin kyllä mennyt roskiksen ohi just.
[quote author="Vierailija" time="01.02.2015 klo 08:39"]
[quote author="Vierailija" time="01.02.2015 klo 08:34"]Vaihtoiko siis tyhjälle riville, vai vapaalle paikalle jonku toisen viereen? Jos jälkimmäinen, niin jostain syystä ei halunnut istua juuri sinun vieressäsi, syitä en ala arvailemaan. Jos vaihtoi tyhjälle paikalle, niin ehkä vain halusi istua yksin. [/quote] Tyhjälle riville. Toiselle puolelle käytävää.
[/quote]
Ja kysyt nyt että miksi??
Jos olosuhteiden pakosta joutui istumaan jonkun viereen puolitäydessä bussissa, mutta halusi istua yksin.
[quote author="Vierailija" time="01.02.2015 klo 08:39"][quote author="Vierailija" time="01.02.2015 klo 08:34"]Vaihtoiko siis tyhjälle riville, vai vapaalle paikalle jonku toisen viereen? Jos jälkimmäinen, niin jostain syystä ei halunnut istua juuri sinun vieressäsi, syitä en ala arvailemaan. Jos vaihtoi tyhjälle paikalle, niin ehkä vain halusi istua yksin.
[/quote]
Tyhjälle riville. Toiselle puolelle käytävää.
[/quote]
Joo, siirtyi vaan hienotunteisesti vapaalle paikalle. Hesassa näkee tota kaiken aikaa. Jopa siinä määrin että joskus nolottaa jäädä torottamaan istua toisen viereen vaikka penkkirivejä vapautuisikin. Sitä miettii haluisiko toi naapuri istua yksin. Toistaiseksi olen ollut liian laiska vaihtamaan ja oon aatellut että kärsiköön jos kerta joukkoliikennettä käyttää. En tosin haise, vie kohtuuttomasti tilaa enkä edes kiusaa toista jutuillani. :D
Minä vaihdan aina paikkaa kesken matkan, jos jostain vapautuu tuplapaikka.
[quote author="Vierailija" time="01.02.2015 klo 08:32"]Halusi istu yksin. Ehkä oli kiire päästä lukemaan kännykällä AV-palstaa. Itse en ainakaan kehtaisi lukea tätä vieruskaverin nähden.
t.mies
[/quote]
Samoin ajattelen. Kun bussissa joku istahtaa viereen niin on pakko laittaa kännykkä pois tai vaihtaa sivua. :)
yleensä jos istuu jonkun viereen niin ihminen näyttää pettyneeltä niin ei halua pidentää tälläisen tuskaa enempää. Olisist jutellut sille niin olisi tullut kotoinen olo :)
Aika moni yrittää varailla sitä viereistä paikkaansa että siihen ei istuisi ketään, joten moni varmaan istuu mielummin tyhjälle paikalle kuin toisen viereen ja tuntee ehkä vähän tunkeilevansa kun joutuu tunkeutumaan toisen viereen.
Olen kyllä nähnynyt kaukoliikenteen bussissa sellaisenkin ihmeen kun parikymppinen tyttö oli laukullaan varannut viereisen paikan ja "nukkui" napit kovissa ikkunapaikalla. Bussiin nousi nelikymppinen mies ja bussi alkoi olla aivan täynnä. Meni sitten ja "herätti" tuon tytön ja pyysi siirtämään laukkunsa että pääsee istumaan. Tyttö oli aika nyrpeän näköinen, mutta hetken päästä nämä alkoivat jutella ja juttua tuntui riittävän. Odotin jo mielenkiinnolla että aletaanko siinä vaihtamaan puhelinnumeroja kun tyttö "joutui" jäämään bussista pois.
Ihan normaalia suomalaista toimintaa.
Halusi istua yksin?