Mainosten äänenvoimakkuus TV ssä
Miksi ihmeessä pitää nuo mainokset ja tunnarit tulla noin kovalla volyymilla? Tarvitaanko joku laki vai mikä ihme tähän auttaisi 🔔
Kommentit (11)
Kyllä kuuhun osataan mennä, mutta ei saada lähetysten ääntä synkronoitua samalle tasolle.
Järjen köyhyyttäkö.
Meillä äänet suljetaan mainosten ajaksi ja mennään jääkaapille.
Luulisi, että mainostajan etuna olisi, että niitä katsotaan ja kuunnellaan.🙄
Totta. "Mukavaa" erityisesti ilta- ja yöaikaan, kun on säätänyt ohjelman äänitasot niin minimiin kuin suinkin, jotta naapurit ei häiriinny, niin sitten kun tulee mainokset ja jos ei ole sormi mutella, niin pahimmillaan herää sitten koko rappu. Jos kuuntelet kuulokkeilla, niin riskinä kuulovaurio. En muista nyt mikä mainost eirtyisesti on tuollainen, mutta ärsyttävää. Jos se saa jotain aikaan, niin ainakin sen,e ttä kierrän kyseisen puljun/tuotteen kaukaa.
Sen takia juuri, kun ihmiset menevät mainoskatkon ajaksi kauemmas tv:stä, niin päätettiin nostaa volumea.
Mulla on vieressä kaukosäädin ja nopeasti äänet pois mainosten ajaksi. Miten ne akatkin kimittää ihan jokaisessa mainoksessa?! Ei kukaan puhu oikeasti niin. Myös maikkarin urheilu-uutisten tunnari on hirveä.
Taustamusiikissa sama ongelma: yrität katsella illalla hiljaisella kotimaista ohjelmaa, ei onnistu koska et saa puheesta selvää liian voimakkaan taustamusiikin vuoksi.
Kaikki muu kuuluu paitsi itse ohjelman puheet .
Johtuu siitä että lyhyiden mainosten ääni on kompressoitu eivätkä yleensä pidä sisällään kovinkaan isoja vaihteluja vs normi ohjelman äänimaailma. Tällä sitten vähän kikkaillaan huomion saamiseksi radiomainonnan tapaan.
Vielä ne mainosäänet sietää...mutta se yhtäkkinen naisten kirkuminen herättää koko kylän!
Joo huomannut saman. Lisäksi kotimaisia ohjelmia turha katsoa, kun puhe ei kuulu mutta taustamusiikki ja -äänet liian kovalla.
Vierailija kirjoitti:
Sen takia juuri, kun ihmiset menevät mainoskatkon ajaksi kauemmas tv:stä, niin päätettiin nostaa volumea.
Tuo on se syy. Mainostauolla mennään vessaan, keittiöön, röökille jne. Jos en mene mihinkään mainostauolla niin kanavasurffaan. Monesti ärsyttää se mainosten valtava määrä. Tunnin ohjelmasta tuntuu että mainostaukoja 10 minuutin välein.
Koska samppoonikone!