Lue keskustelun säännöt.
Voiko velkaisen auton vaihtaa halvempaan ja ehkä myös velkaiseen?
10.11.2021 |
Itselläni noin 5 v vanha halpahko pikkuauto, josta velkaa vielä vajaa 7 tonnia. Maksuaikaa vielä seuraavat 3v. Auto ei ostohetkellä ollut kallis. Nyt pähkäillyt, voisiko vaihtaa vanhempaan autoon ja velkamäärä pienenisi ja samaten kuukausierä. Veikkaisin, että nykyisen auton arvo olisi suht samoissa, mitä velkani...tai sitten ei. Onko kokemuksia tällaisesta?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Jos autostasi annettava hyvitysarvo kattaa loppuvelan niin ei mitään ongelmaa, hyvitys vaan kuittaa velan ja otat sen halvemman auton uudella rahoituksella. Tosin käsirahaa voit joutua maksamaan.
Jos taas arvo ei riitä kattamaan velkaa, niin silloin sun pitää kaivaa jostain ne loppurahat ja vaihtaa sen jälkeen kun olet kuitannut aiempaa velkaa riittävästi.