Tienaan 4000€/kk eikä minulla ole kunnon koulutusta!
Eikä tämä ole provo! Peruskoulun jälkeen keskeytin silloiset opinnot, koska ei vaan kiinnostanut. Tein muutaman vuoden töitä ja sitten kävin yhden vuoden kestävän koulutuksen ja tässä sitä nyt ollaan :) Kyseessä ei ole mikään perustutkinto eli en voi tällä "pätevyydellä" hakea esim. ammattikorkeaan. Eikä se kyllä haittaa, tykkään työstäni ja tienaan mukavasti! Joten ei se koulutus aina ratkaise :p Ja ei, en myy itseäni jos joku sitä miettii.... :D
Kommentit (23)
Ei minullakaan ole muuta koulutusta kuin yo-tutkinto ja pari vuotta yliopistossa. Mun vuosibrutto on noin 80000€. Media-alalla olen.
Niiin. Mitä tuosta? Tavallinen paperimies.
Miksette voi kertoa ammattia/titteliä/työnkuvaa?
Minulla on kaksi koulutusta ja bruttona saan noin 1700e/kk. On tämä maailma reilu....
Paperimies? Rekkakuski? Näähän tienaa hyvin ilman mitään koulutusta.
Olen yo ja tienaan 4250€/kk ja joskus pieniä bonuksia
[quote author="Vierailija" time="19.01.2015 klo 11:41"]Paperimies? Rekkakuski? Näähän tienaa hyvin ilman mitään koulutusta.
[/quote]
Kyllä nykyään melkein aina vaaditaan joku paperialan tutkinto, että pääsee töihin...ellei satu iskä olemaan vähän päällikkönä tehtaassa.
Ööh siis toihan on ihan normitulo duunaritason vuorotyössä joita juurikin tekee kouluttamattomat tyypit.
[quote author="Vierailija" time="19.01.2015 klo 11:41"]Olen yo ja tienaan 4250€/kk ja joskus pieniä bonuksia
[/quote]
Olen It-alalla päällikkönä
[quote author="Vierailija" time="19.01.2015 klo 11:43"][quote author="Vierailija" time="19.01.2015 klo 11:41"]Olen yo ja tienaan 4250€/kk ja joskus pieniä bonuksia
[/quote]
Olen It-alalla päällikkönä
[/quote]olet kyllä sitten pahasti alipalkattu
[quote author="Vierailija" time="19.01.2015 klo 11:40"]Minulla on kaksi koulutusta ja bruttona saan noin 1700e/kk. On tämä maailma reilu....
[/quote]Kun ei sitä palkkaa makseta koulutuksesta vaan työnkuvan ja vastuun perusteella, joskus tulospohjaisesti
[quote author="Vierailija" time="19.01.2015 klo 11:42"]Ööh siis toihan on ihan normitulo duunaritason vuorotyössä joita juurikin tekee kouluttamattomat tyypit.
[/quote]No niinpä. Mun ex-mies on ihan peruskoulupohjalta kemian alan tehtaassa vuoropäällikkönä. Tekee kahta vuoroa ja tienasi jo erotessamme muutama vuosi sitten yli 5000€kk.
Totta kai voi saada hyvän työpaikan ilman muodollista koulutustakin, kun osaa ja uskaltaa ja onni on myötäinen. Mutta kuinka todennäköistä se on, se on eri juttu. Koulutus kuitenkin parantaa todennäköisyyksiä, vaikkei mitään takaakaan sataprosenttisesti.
[quote author="Vierailija" time="19.01.2015 klo 11:47"][quote author="Vierailija" time="19.01.2015 klo 11:43"][quote author="Vierailija" time="19.01.2015 klo 11:41"]Olen yo ja tienaan 4250€/kk ja joskus pieniä bonuksia
[/quote]
Olen It-alalla päällikkönä
[/quote]olet kyllä sitten pahasti alipalkattu
[/quote]
Meidän firmassa ihan kohtalaisesti palkattu
[quote author="Vierailija" time="19.01.2015 klo 11:40"]Miksette voi kertoa ammattia/titteliä/työnkuvaa?
[/quote] Eipä se nyt suuri salaisuus ole, mutta työtä ihmisten ja hyvinvoinnin kanssa :) Ei mikään pt kuitenkaan. Ap
[quote author="Vierailija" time="19.01.2015 klo 11:40"]
Minulla on kaksi koulutusta ja bruttona saan noin 1700e/kk. On tämä maailma reilu....
[/quote]
Mitähän koulutuksia sulla on?
[quote author="Vierailija" time="19.01.2015 klo 11:52"]
[quote author="Vierailija" time="19.01.2015 klo 11:40"]Miksette voi kertoa ammattia/titteliä/työnkuvaa? [/quote] Eipä se nyt suuri salaisuus ole, mutta työtä ihmisten ja hyvinvoinnin kanssa :) Ei mikään pt kuitenkaan. Ap
[/quote]
Ei ole salaisuus, mutta et silti kerro. Eli mitä haitkaan aloituksellasi?
Et sitten uskaltanut kertoa mitä teet :D