MInä ikäisiä abortoidut lapsenne olisivat nyt?
Kommentit (136)
Miksi tuollaista pitää edes miettiä? Mä en edes tiedä mikä rv oli aborttia tehdessä.
Tällaisia en voisi ikinä ajatella. Siksi en aborttia ikinä tehnytkään, vaikka mies sitä aluksi vaati jättämisen ja eron uhalla. Lapsi on 9v ja avioliitto jatkuu.
Ehkä viikon tai kahden ikäinen. :(
Ensi kesänä 8 v. Ekat viisi-kuusi vuotta itkin aina syksyisin lapsen vuoksi, mutta viimeiset pari vuotta olen ajatellut sitä harvemmin, ehkä olen pääsemässä asian yli.
En ole abortoinut lasta, ainoastaan alkion.
Tuntuisi pahalta edes ajatella minkä ikäinen lapsi olisi joten sen takia en aborttiakaan pysty tehdä sillä tuntisin syyllisyyttä aina vaan enemmän. Surullisinta on se kun joku on tehnyt abortin vasten omaa tahtoaan
Syksyllä olisi juhlittu 10-vuotiasta. Mutta en kadu. Ei olisi ollut kovinkaan hohdokas vuosikymmen, kummallekaan meistä. Nyt minulla on 2 pientä lasta (2v. ja 2kk) ja pystyn antamaan heille rakkautta ja huomiota yllin kyllin. Heitä tuskin olisi jos olisin pitänyt teinivuosien vahinkoni. Kauhea ajatus!
Seriously? En todellakaan muista. Ei ole kertaakaan käynyt mielessä saatikka laskuissa.
11kk. :( ja kadun koko loppuelämän.
en ymmärrä mite nii monet katuu aborttii näin paljon :O ite en oo IKINÄ katunu millään tavoin, en ees yleensä muista et oisin ylipäätänsä raskaan ollukkaa. välillä oon jopa puhunu abortista ja vast puoles välis keskusteluu muistanu et ainii, mäki oon tehny sen.
ja joo, lapsi ois syntyny ihan täs lähiaikan, ehkä kuukauden kuluttuu? en enää tarkkaan muista
(kuten varmaan näkyy, se abortoitu solumöykky ei merkinny mitää...)
Ei ollu abortti, meni kesken ennen kuin tajusin olevani raskaana edes (15v ja söin pillereitä, vakipoikakaveri). Lapsi ois nyt 27v. Keskenmeno oli todella kivulias, siksi tiedän että se oli keskenmeno, kun jouduin sairaalaan kipujen takia vaikka viikkoja ei ollut paljon mitään. Mutta siis olisin tehnyt abortin, jos olisin tiennyt raskauden.
Ei sitä pysty edes ajattelemaan, sillä en aborttia ikinä olisi voinut omasta tahdosta tehdä. Väkivaltainen poikaystäväni painosti ja pakotti. Mitään asiaa en ole ikinä yhtä paljon katunut. :( 2 vuotta olisi nyt, joka joulu vien oman kynttilän pikkuiselle hautausmaan muistomerkille.
Varmaan näinä aikoina täyttäisi kaksikymmentä. Piti oikein pysähtyä miettimään minä vuonna se oli. Hetkeäkään en ole katunut.
15-, 12-, 6- ja 3-vuotiaita. Jos siis olisivat selvinneet hengissä edes synnytykseen asti. Kuolema olisi tullut joka tapauksessa ensimmäisinä kuukausina.
Huhtikuussa 9.