Kesällä lomareissuun edullisin/järkevin tapa varata lennot+majoitus
Auttakaa vähän matkustaneita. Reissattu ollaan ympäri Suomea. Ainoa ulkomaanreissu tehty Tanskaan omatoimisesti. Meitä on 2 aik. ja 3 lasta (4,6,8 v).
Matka-aika noin viikko. Euroopan sisällä. Ei all-inclusive. Halutaan varmaan vuokrata auto kiertelyä varten.
Kiinnostaa eläintarhat, huvipuistot, vähän pientä shoppailua, kaupungissa kiertely, hienot maisemat, sopivasti lämpöä, aurinkoa ja altaassa tai rannalla polskimista.
Ei kiinnosta pelkkä rantaloma/uima-allaslöhöily, Kreikka, Turkki, Itä-Eurooppa eikä Kanariansaaret.
Ehdottakaa mielenkiintoisia kohteita. Onko järkevintä/edullisinta varata lennot ja majoitus ihan itse vai ostaa joku matkatoimiston paketti? Mieluiten tykättäis sellaisesta majoituksesta, jossa voi tarvittaessa kokkailla/lämmittää jotakin pientä itsekin (jääkaappi, mikro, vähän astioita pitäisi olla) iltapalaksi tms.
Kommentit (4)
Onko loman ajankohta päätetty jo? Jos on niin hakukoneet laulamaan. Etsi muutama kiinnostava kohde mihin saatte edulliset lennot, sen jälkeen alat etsiä majoitusta.
5 hengen perheessä loman hinta voi vaihdella rajustikin lentojen hinnan mukaan. Majoitustakin löytyy hyvin erihintaista.
Barcelonan alue kiinnostaa. Italia kiehtoo myös. Varsinkin Pohjois-Italia maisemineen ja järvineen.
Lisää vinkkejä ja kokemuksia?!
Pitääpä googlailla tuota Mallorcaa. Alkoi kiinnostamaan.
Vaihtoehtoja on. Lasten iat on sellaset etta ei kannata hirveesti panostaan sight seeingiin. Vahan vesipuistoa, tai huvipuistoa tai vaan ihan paikallisia hupeja (kohteissa on aina iltaisin muutamat karusellit ja lasten ajoneuvo-ajot). Jos menette isompaan kaupunkiin esim Barcelona ei siellakaan kannata autoa varata vaan menette hauskasti kakskerros turistibussilla ympariinsa (ylakerrassa tietenkin) ja hyppaatte pois sitten kun haluatte jatkaen myohemmin. Loytyy elaintarhaa ja muuta hupia. Tai menkaa Mallorcalle exim Cala d'Or on ihana kaupunki (en tieda tehdaanko Suomesta matkoja). Iso vesipuisto lahella ja Palma ei liian kaukana jos haluatte vuokrata auton tai hypata bussiin. Siis paikkoja on miljoonia. Entapa Italia ja Sorrento. Kaunis kuin mika. Tai Sardinia? Kroatia on upea. Sisilia, Nizza?? Apua.