Mitä tekisit, jos joku pilaisi sukunimenne maineen totaalisesti?
Vaihtaisitko sukunimeä?
Entä jos kokonimikaimasi tekisi jonkun kauhistuttavan teon ja sinut yhdistettäisiin tuohon samaan henkilöön? Vaihtaisitko nimesi sellaisessa tapauksessa?
Kommentit (21)
En kovin helpolla nimeäni vaihtaisi, mutta ehkä toisen etunimeni ottaisin viralliseen käyttöön, jos kokonimikaimaksi tuollaisessa tapauksessa luultaisiin ja siitä seuraisi muuten ongelmia.
Niin yleinen sukunimi, ettei sitä pysty pilaamaan. Tietääkseni yhtään kokonimikaimaa ei maailmasta kuitenkaan löydy. Jos löytyisi ja nimi pilattaisiin, niin vaihtaisin myöskin sukunimen äidin tyttönimeen.
Vaihtaisin sukunimen, on sen verran harvinainen. Kokonimikaimoja ei onneksi ole.
En ole vaihtanut, koska ei kiinnosta. Sama nimi ehkä, mutta en ole hän.
Aikoinaan mietin nimen vaihtamista ihan vanhempieni takia, en halunnut tulla yhdistetyksi heihin pikkupaikkakunnalla. En usko että nyt enää olisi syytä vaihtaa.
Ja etunimen olen jo kertaalleen vaihtanut, en tiedä sitten viitsisinkö enää vaihtaa, ja toisekseen jos joku jotain kamalaa tekisi niin olisi varmaan selvä etten ole minä jos vapaalla jalalla kuljen?
Enkä kyllä tiedä mitä minun kuvitellaan tehneen nytkään, joten ihan sama mitä minusta ajatellaan, en ole kenenkään kanssa tekemisissä, väistävät minua jo ennestään kai.
[quote author="Vierailija" time="31.12.2014 klo 00:54"]En ole vaihtanut, koska ei kiinnosta. Sama nimi ehkä, mutta en ole hän.
[/quote]
Kokonimikaima ei sentään siis ole.
Ei ole kokonimikaimaa. Ja sukunimeä esiintyy kyllä ympäri suomea ja eri suvuissa. En menisi vaihtamaan.
En ymmärrä kysymystä?
T: Pekka Hitler
Sarasvuo? Stubb? Valjakkala? Tukiainen? No vaihtaisin ainakin nuo.
Ei ole kokonimikaimaa maailmassa, Suomessa vain meidän perheellä tämä sukunimi. Koska nimi niin hharvinainen, saattaisin ottaa entisen sukunimen takaisin.
Ottaisin mummoni tyttönimen käyttöön. Hänellä oli niin kaunis sukunimi.
Luultavasti vaihtaisin äidin tyttönimeen. Tätä sukunimeä on Suomessa nyt 28 ihmisellä, vain mun suvulla, eli aika hyvin yhdistettäis. Lisäksi on vielä vierasperäinen nimi ja sukuni kotipaikasta väännetään jo nyt ties mitä vitsiä ja lapsille mun kerrotaan olevan vampyyri (sukuni on mistä muualtakaan, kuin Transilvaniasta) niin vähänkö saisin paskaa niskaan vaikka suomalainen olenkin...
Ottaisin jonkun todella kauniin :)
Pilaisin sen jollain vielä älyttömämmällä tempulla pahemmin niin, että alkuperäinen pilaaja joutuisi entistä huonompaan valoon! Pahinta olisi, jos alkuperäinen sössijä muuttaisi ensimmäisenä nimeään ja loattu nimi jäisi kaikkien muitten harmiksi! :( T: Kilpailuviettinen mies
No tota... mä menin naimisiin miehen kanssa jolla on sama nimi kuin yhdellä tunnetulla tappajalla (tappoi useamman ihmisen kerralla).Nimi ei ole ihan kauhean yleinenkään, ja varmaan sen ehkä joku tähän tappajaankin yhdistää. Ja siis tämä tappaminen oli tapahtunut jo ennen kuin me tutustuttiin mieheni kanssa. Eipä tuo ole haitannut minua, ei sen puoleen miestänikään. Meidän lapset ja niiden kaverit tuskin ovat moisesta tyypistä ikinä kuulleetkaan. Niin että se siitä.
Kokonimikaimoja ei ole. Jos tuollainen tapaus kävisi, niin kai pitäisi sitten vaihtaa oma sukunimi miehen sukunimeen (pidin oman nimeni kun menimme naimisiin).
Mulla ei ole kokonimikaimoja, mutta sukunimeni on alle sadalla, joten voisi olla, että kyselyjä tulisi. Ei kai siinä sen kummempaa.
Minullakin on niin yleinen sukunimi, ettei sitä helposti loata, mutta jos täysi nimikaima olisi joku viiden lapsen murhuri, saattaisin vaihtaa toiseen nimeeni.
Minulla on niin yleinen sukunimi, että tuskin kukaan onnistuisi sitä täysin pilaamaan. Jos taas kokonimikaima tekisi jotain kamalaa, niin varmaan ottaisin (viimeistään silloin) käyttöön äitini tyttönimen, olen sitä jo muutenkin harkinnut.