Olenko kohtuuton ja itsekäs jos en anna miehen pennuttaa koiraa tässä tilanteessa kotonamme?
Meillä on aika pieni asunto, 75neliöö. Kun pennut syntyisivät, samaan aikaan on myös toisen lapsemme laskettuaika. Esikoinen juuri kahdenvuoden uhmaiässä silloin. Luulen että minulla ei sillon riitä jaksaminen enää koiranpentujen hoitoon. Mies kyllä on luvannut hoitaa ne, mutta eihän voi kuitenkaan älyttömiä aikoja olla pois töistä. Ja minusta tuntuu että tämän toisen lapsen elämän ensimmäiset hetket menisivät tämän takia kamalassa pyörityksessä. Minä haluaisin keskittyä silloin vain 100%:sti lapsiin. Luulen että muutenkin on tarpeeksi rankkaa ainakin just silloin alussa. Mitä olette mieltä? Suostuisko joku tähän?
Kommentit (17)
Ei kellään sattuisi olemaan kokemusta vastaavasta tilanteesta? Onko tilanne mahdoton? Koiralla ei pysty kuulema teetättämään pentuja enää tämän jälkeen. On sitten liian vanha kun nytkin jo kuulema on siinä rajoilla.
ap
erityistä tukea ja huomiota. Olisi suorastaan ääliömäistä samaan syssyyn teettää vielä koiralla pennut. Mikä sitä äijääsi vaivaa, eikö kulje hissi ihan ylös asti?
vai käyttääkö isukki isyysloman koiranpentujen hoitoon? Yleisesti ottaen sanoisin, että tulee varmaan olemaan rankka nakki sulle joka tapauksessa, joten mieti tarkaan...
sinun toppuuttelussasi ei ole kyse kohtuuttomuudesta tai itsekkyydestä (?), vaan arjen realiteettien järkevästä arvioinnista ja priorisoinnista.
jos todellinen tilanne on se, että vastuu koiranpennuista olisi suuren osan päivästä sinulla, niin mies tyytyköön sinun arvioosi tilanteesta ja koira jääköön vaikka pennuttamatta.
ethän tiedä miten synnytyksesi menee, voit olla vaikka kuinka huonossa kunnossa sen jälkeen ja täysin kykenemätön hoitamaan mitään koiria (minä ainakin olisin ollut).
Ymmärrän teidän molempien kannat - toisaalta, koiranpennuthan ovat teillä vain 2kk.
Onko koiranne muotovalio, harrastatteko kasvatustoimintaa, onko teillä kennelnimi?
Jääköön sitten vaikka pennut kokonaan teetättämättä tällä koiralle. Lasten ja itseni hyvinvoinnin uhalla en siihen rupea. Ja en ole kohtuuton ja itsekäs. Kiitos paljon kommenteista! Hulluhan minä olisin ollutkin...
ap
Ei ole mikään noista. Ensimmäiset pennut kyseessä. On harkittu sitäkin että menisi siksi aikaa muualle... Mutta sittenhän minä olisin käytännössä koko ajan lasten kanssa keskenään kun mies olisi muualla hoitamassa niitä pentuja.
ap
eikö se vaikuta hiukan omituiselta?
Jos nartulla siis on yhtään normaali kierto niin puolen vuoden päästähän olisi taas otollinen hetki. Silloin olisitte jo paremmassa tilassa muksujen kanssa.
Ja tuskin koiran ikä ratkaisevasti on haitaksi ½ vuoden päästä.
Minkä ikäinen koira on kyseessä? Taitaa noin 6v. olla viimeinen hetki.
Entä rotu? Silläkin lienee vaikutusta.
koiranne on näyttelyissä hyvin menestynyt ja muutenkin kelpo yksilö, niin kasvattaja taatusti pennuttaa koiranne ihan mielellään.
Jos taas koiranne on ihan vaan kotikoira, ei pennutuksessa ole MITÄÄN järkeä!
yövalvomiset, vikisevät koiranpennut, joita voi olla jopa yli 10, haukkumiset ja pissa-kakkakasat
ei kuulosta minun korviini hyvältä ja hygieeniseltä yhdistelmältä vauvaperheessä, kerrostalokodissa?
Jos kyseessä on vanheneva kotikoira, jolla ei ole mitään meriittejä mistään ja tarkoitus on " tienata" , kuulostaa tosi tyhmältä. Ja jos emo ei älyä pentujen hoidosta mitään ja hylkii niitä, kukahan ne syöttää tuttipullolla ja hieroo mahat ym......kukahan...?
Ensinnäkin pennuille on viisainta olla oma huone jo ihan sotkun takia (onko teillä) ja kyllä ne on pahankurisia, joskin suloisia lapsia ja tekevät sotkua ja pahojaan minkä ehtivät. Ei ei.......mikä pakko on pennuttaa? Ei se narttu siitä kärsi, vaikka ei ikänä pentuja saa.
terv. palveluskoirien kasvattaja
On pärjännyt kokeissa ja näyttelyissä ihan hyvin. Ei todellakaan ole mikään valiokoira.
Onko kellään kokemusta koiran pennuttamisesta kun lapset ovat pieniä? Tai yleensäkään koiran pennuttamisesta? Se kiinnostaisi esim. että haiseeko sillon paska ja kusi siinä huoneessa missä pennut on ja ehkä muuallakin...? Tietysti aluset täytyy usein vaihtaa mutta kuitenkin.
Minäkin haluaisin pennuttaa koiraa, mutta sitten joskus kun lapset ovat isoja. Lapsetkin sitten ymmärtäisivät asian toisella tavalla. Tuskin 2-vuotias uskoo ettei sinne " pesään" saa mennä niitä pentuja paijaamaan! Emohan voi olla vihainenkin ja puolustaa pentujaa...?
ap
Haluaisi että jäisi jälkeläinen kun joskus tästä koirasta aika jättää.
Viititkö sinä palveluskoirien kasvattaja kertoa vielä vähän tarkemmin minulle tuosta pennuttumisesta? Kiitos jo etukäteen!:)
ap
Eli joko pennut nyt lähiaikoina tai sitten ei ollenkaan. Mulla itselläni ei ole mitään kauhukertomusta pennuista. Meille syntyi kaksoset muutama viikko ennen koiran pentujen syntymää. Mutta itse olin myös halukas juuri sillä hetkellä pennut koiralla teettämään. Mies auttoi pentujen kanssa (6kpl) minkä kerkesi. Vauvat eivät olleet mikään huono yhdistelmä pentujen kanssa, mutta 1v3kk vanha poika oli kyllä todella pahassa iässä. Meillä on myös lisäksi 4v ja 5 v lapset, jotka auttoivat pentujen hoidossa sen mitä annoin heidän tehdä. Suurimmaksi osaksi alussa emo hoitaa pentujaan( näin ei kyllä valitettavasti aina tapahdu). Mutta kuitenkin, vaikka meillä meni hyvin täytyy koiran pennuttamisen olla molempien, sekä sinun että miehesi päätös.
Toinen pentue oli aika rumbaa kun koira väänsi ennätyspentueen, neliöitä 67, poika 1v4kk, itselläni jumalaton vauvamaha ja yksi pennuista piti ruokkia mahaletkulla kahden tunnin välein 24/7. Mies koulussa+töissä. Ilman kunnollisia tukiverkostoja ei kannata hommaan ryhtyä.
Sama vinkki kuin joku aiemmin neuvoikin, uusi juoksu tulee puolen vuoden kuluttua, astuttakaa sitten. Ei se niin pienestä ole kiinni.
Ajattelepa jos koira ei tämän jälkeen enää koskaan voi saada pentuja? Kyllä nyt yhdet koiranpennut aina siinä sivussa menee.
Varsin järkevästi ajateltu, koska täytyyhän niitä pentuja hoitaa miehen työaikanakin. Koira ehtii kyllä pentunsa saada vuoden,pari myöhemminkin kun sinullakin aikaa osallistua hoitoon.