Milloin rattaat pitäisi kääntää menosuuntaan?
Tajusin juuri, että meidän taapero (kohta 1,5-vuotias) istuu edelleen rattaissa kasvot vanhempaan päin. Kaikilla muilla kuitenkin vauvat/taaperot näyttäisi istuvat kasvot menosuuntaan päin. Taapero ei ole ikinä osoittanut haluja kääntämiselle eli ei kuikuile sivuilta eteenpäin, joten en ole edes tajunnut kääntää. Nyt kun taapero opettelee puhumaan, niin on kiva välillä höpistä ja jutella sen kanssa, kun kävellään johonkin.
Onko jotenkin outoa, jos rattaita ei käännä? Milloin te käänsitte vai oletteko kääntäneet ollenkaan?
Kommentit (4)
Eikös se ole vain hyvä jutustella lapsen kanssa? En kääntäisi, koska ei tosiaan kuikuile vielä
Käänsin, kun vauva oli 7kk. Itseasiassa alunperin siksi, että vaunut sai kasaan irroittamatta istuinosaa jos siinä oli "naama menosuuntaan", ja kun kerrankin piti kuskata vaunuja autolla niin laitoin niin. Sitten ne vaan tavallaan jäivät niin, en ole nähnyt syytä kääntää takaisin kun vauvaa ei tunnu haittaavan, ettei liikkeellä näe minua.
Monet lapset tykkäävät noin vuoden iässä kääntyä katsomaan menosuuntaan, siinä on paljon enemmän katseltavaa. Mutta tuskin lapsesi vahingoittuu vaikka et koskaan kääntäisikään.
meillä oli kaksosilla vain ja ainoastaan rattaat, aina naama menosuuntaan päin.
ei kait siihen mitään direktiiviä ole. lapsi saa ihailla äitiään enemmän kun on selkä menosuuntaan päin.