Jännään puhevikaan törmäsin tänään
Kuulin sivusta, kuinka pienehkö lapsonen puhui äidilleen. Lapsi ei osannut sanoa äätä ja öötä. Mennaan tanne jne. Ja oli kyllä ihan suomalaisen näköiset vanhemmat ja lapsi, lapsen nimikin oli suomalainen. Onkohan tuommoinen kovinkin tavallista? Hauskalta se ainakin kuulosti.
Kommentit (5)
puhui kans tuolla tavalla. Sanat " kylmä" ja " kuuma" lausui molemmat samalla tavalla eli " kuuma" . Ja jos tarkoitti kylmää niin sanoi että " te kuuma kun mua palelee" .
Kuuntelepa erityisesti nuorten naisten puhetta. Monella ääkköset puuttuvat melkein kokonaan. Tai ä:t erityisesti ovat hyvin lähellä a:ta. Aiheesta löytyy varmaan kielitieteellisiä tutkimuksiakin.
Tytär puhuu just silleen...ja neuvolan mielestä ihan normaalia kun kysyin...korjaantuu ajallaan...
oli kun n. 5v poika ei osannut sanoa K:ta. Jätti sen kokonaan sanomatta eli
kukka - u a
kissa - issa
Toivottavasti saavat lapselta puheen untoon ennen uin ouluun menee. I ävä vaiva, vai a hassun uuloinen
nimenomaan vokaaleissa vaikeuksia tuossa noin 1,5 - 2-vuotiaana. Aat meni ääksi, eet iiksi jne. muistaakseni.