Mistä tietää että on tarpeeksi kova vauvakuume
Siis niin kova että se lapsi on syytä tehdä? Kaksi vuotta jo kärvistelty tämän tunteen kanssa vaivaten välillä enemmän välillä vähemmän. Odotan kuitenkin jotain "varmistusta". En tiedä oikein itsekään mitä!
Kommentit (7)
Mitä hittoa?! Miksi pitäisi olla jokin "vauvakuume"? Ei kaikille edes tule sitä mutta silti haluaa saada lapsia. Kuten itsellänikin. Olen 31v ja nyt tuli aika jolloin lapset sopii elämään ja tuntuu että on valmis äidiksi. En siltikään ole koskaan kokenut mitään "vauvakuumetta". Ensimmäinen lapsi on nyt tulossa alkuvuodesta.
Siitä että lakkaat kyselemästä moista täältä
Häh? Ei siihen lapsentekoon mitään vauvakuumetta tarvita. En ole ikinä kärsinyt vauvakuumeesta ja silti minulla on lapsia.
Onko ammattia? Oletko jo juoksusi juossut? Onko kunnollista miestä? Mikäli kaikki ok niin siementä vakoon.
Siitä että vauvaa ja sen saamista ajattelee joka päivä joka hetki kun ei ole muuta tärkeämpää mietittävää. Siitä että tekee Kelan sivuilla laskureilla laskelmia, miten raha-asiat järjestyisivät vauvan kanssa ja pohtii auton vaihtoa. Siitä että ostelee jo valmiiksi vauvalle tavaroita.
Siitä että lopulta se vauva on vaan ihan pakko saada. Mikään muu ei kuumeen tuohon vaiheeseen auta. Onneksi mies oli tuossa vaiheessa myöntyväinen, en todella tiedä mitä olisin muuten tehnyt! En tiedä olenko ainoa laatuani noin vahvan vauvakuumeen kanssa, jos rumasti sanoisi niin olin jopa pakkomielteinen. Helpotti kummasti kun tulin raskaaksi, nyt tyttö 1 v :)
No minulla meni pahin vauvakuume jossain vaiheessa ohi, kun elämään tuli paljon muita asioita mihin keskittyä sillä hetkellä. Ei kai sitä lasta nyt sen vauvakuumeen tunteen perusteella kannata hankkia, kyllä itselläni ainakin oli ihan toisenlaiset kriteerit. Toki jokainen itse pohjaa nämä päätökset mihin haluaa, mutta minun mielestä olisi aika mieletöntä tehdä tuollainen päätös esim sen perusteella kuinka kauan se vauvakuume on kestänyt. Joillakin se kestää koko loppuelämän nimittäin, eikä vauvakaan sitä paranna.
Itselle siis se "varmistus" oli: riittävä henkinen kypsyys (ja kyllä, kuka tahansa joka elänyt esim 18-vuotiaaksi 28-vuotiaaksi, ymmärtää mitä tällä tarkoitan, mutta se ei suinkaan tarkoita sitä etteikö esim parikymppinen voisi olla kypsä vanhemmaksi), tarpeeksi kauan kestänyt parisuhde, siis sellainen että oltiin jo pitkään asuttu yhdessä, tehty asioita kaksin (matkustelu, harrastaminen), huuma oli kadonnut, arki luistanut, ja nähty että meidän suhde kestää vaikka intohimo siitä onkin kaikonnut, tämän lisäksi omalla kohdallani vielä molempien hyvät työpaikat ja loppuun käydyt koulutukset olivat tärkeitä varmistuksia, että nyt saa tulla. Itsehän noi kukanenkin määrittelee, mutta tärkeimmät tulevan lapsen kannalta lienevät kuitenkin se henkinen kypsyys ja suhteen kesto.
Siitä että tekee aiheesta aloituksen av:lla.