Miten toimitte/selitätte, jos joulupukki tuo kaksi samaa lahjaa?
Niin. Ei kai joulupukki voi erehtyä. Miten selitätte lapselle tilanteen?
Kommentit (12)
Tässä on kyllä curling-vanhemmuus ja ensimmäisen maailman ongelma yhdistyny hyvin. :D Voi voi, pienet on murheet lapsillas jos tällainen asia huolestuttaa jo etukäteen. Mikäs tossa on pahinta mitä voi sattua jos ei keksi hyvää selitystä lapselle?
Nyt on joulupukin toimistossa tonttu painanut enteriä vahingossa kaksi kertaa..?
No jos joulupukki ei voi erehtyä, niin ehkä joku hölmö ja kömpelö tonttu on voinut vahingossa livauttaa ylimääräisen lahjan mukaan. Siis mikä tuossa nyt on ongelma?
No meillä on käynyt noin. On sanottu, että äiti ja isä ja kummisetä taisivat kirjoittaa joulupukille samasta lahjasta ja joulupukki ei ole muistanut tarkistaa kiireessä osoitetta.
Siis toi ois ihan kamalaa, ihan hirveetä. En tiiä mitä tekisin, ois varmaan pakko ottaa yks diapam ja lasi viiniä :( Hyi kylmät väreet menee ku ajattelinkin asiaa! Lapsi-raukka. Ties mitä traumoja tollasesta jää.
[quote author="Vierailija" time="07.12.2014 klo 11:01"]Joulupukkia ei ole olemassa.
[/quote]
Ai tajuton että hajosin 8D
Miksei joulupukki voi erehtyä? Eihän se nyt sentään jumala ole...
Ei mun lapselle ainakaan ole tiedossa sellaisia lahjavuoria, että niihin vahingossa joutuisi samoja lahjoja. Mä ostan lapselle luultavasti kaks lahjaa, isovanhemmat yhden, sylikummi yhden ja mun paras kaveri yhden. Ja me kyllä keskustellaan keskenämme, mitä kukakin ostaa. Mutta jos nyt sattuisi tilanne, että paketeissa olisi samoja lahjoja, niin sanoisin varmaan, että naapuritalon lahja on vahingossa kulkeutunut meille. On sulla ongelmat.
On ollut Joulupukki hajamielinen
Hän lahjat kaikki jakoi ihan väärin.
On huolta hällä meistä ylen määrin
Ja muisti mennyt kertakaikkiaan.
En ole moiseen ongelmaan törmännyt. Kas kun meille ei tule lahjoja oman perheen ulkopuolelta ja me vanhemmat emme ostele samoja lahjoja.
Pukki on niin vanha, että muisti jo vähän pätkii. Alzheimeria hänellä ei kuitenkaan ole, joten ei tarvitse huolestua, vaan kyse on tavallisesta iän tuomasta pienestä muistamattomuudesta.
Joulupukkia ei ole olemassa.