Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

väkivaltasta kasvatusta

Vierailija
30.11.2014 |

ahdistaa. isällä on tapana tarpeeksi kyrpiinnyttyään pikkuveljien ( 9 ja 12 vuotiaat ) suunsoittoon ja tappeluun nostaa jätkät nurkkaan, mihin sisältyy usein sitä, että sitä päätä hakataan kyseiseen nurkkaan muutamaan kertaan. nyt on nuoremmalla iso mustelma otsassa ja seisoo tuolla nurkassa ja itkee. tiiän, että lasta pitää pystyä jotenki ojentaa ku ei osaa käyttäytyä, mutta musta tuo on kauhean ahdistavaa. jonkun aikaa sitten isä sanoi että okei tästä lähtien viikkoraha pois ja puhelinarestia ja tällaista, mutta nyt kun äsken siitä muistutin, sanoi vaan että on se pakko pystyä nurkkaan nostamaan jos soittaa suuta ja että varmasti lähtee siltä viikkorahasta. oon joskus sanonut että vielä tulee tilanne että soitan jonneki sossuun, mutta sillon oli vaan että joo ja hän ite voi sanoa että ei onnistu pojille täällä asuminen. aina pyytää kyllä anteeksi jälkeen päin.

mua ahdistaa tää ihan kamalasti enkä tiiä, mitä vois oikee tehä että sais sen loppumaan. (ite oon siis 16)

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
30.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei, voit ottaa yhteyttä esim. Kouluterveydenhuoltoon tai suoraan sosiaalitoimeen kun olet huolissasi tilanteesta.
Isäsi ei saisi toimia noin, mutta hän varmaan tarvitsee apua, että osaisi käsitellä veljiäsi toisin.
Onko teillä toista aikuista siinä? Mikäli on niin kuinka hän reagoi tilanteissa?

Vierailija
2/4 |
30.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

mä haluaisin, mutta mua pelottaa se, että mitä se isä siihen sitten. Ja on äiti, mutta hän on vaan hiljaa eikä yleensä tee mitään, jos puuttuu tilanteeseen, isä on edelleen sitä mieltä että pakko on pystyä ojentamaan lasta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
30.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pään hakkaamisesta nurkkaan voi tulla isompiakin vaurioita. Joku raja fyysisellä kurituksellakin pitää olla.

Vierailija
4/4 |
30.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilman muuta ota yhteyttä lastensuojeluun tai poliisiin. Tai juttele kouluterkkarin kanssa niin terkkari tekee sen lastensuojeluilmoituksen.