Homomyönteiset
Haluan asiallisia ja rehellisiä vastauksia.
Jos sateenkaariperheen lapsi kertoisi sinulle henkilökohtaisesti että on kärsinyt tästä perhemuodosta ja ettei itse hyväksy hedelmöityshoitoja ja adoptiota sateenkaariperheisiin. Olisitko silloin eri mieltä tästä lakimuutoksesta?
Nyt ihmiset hyvät ei syytetä ketään yritetään pitää ketju asiallisena ja miettiä vielä tätä asiaa lapsen näkökulmasta.
Kommentit (22)
Mä vaan luen tässä tarinoita lasten suusta kyseisestä asiasta niin mietityttää.. Ap
About the anonymous us project jos jotain kiinnostaa...
Palataan asiaan, kun sateenkaariperheen lapsi kertoo minulle niin.
Mitäs jos köyhien perheiden lapset on kärsinyt vanhempien köyhyydestä? Pitääkö siis köyhiltä kieltää lasten teko ja adoptio?
Alkaisitko homomyönteiseksi, jos heteroperheen lapsi kertoisi että hänellä on ollut vaikea lapsuus ja aikoo itse sen vuoksi jäädä lapsettomaksi?
"Besides being the founder of The Anonymous Us Project, she is currently in pre-production of a film she co-wrote titled Adam & Eva with Brooklyn's Michael Galinsky and Rumur Productions."
Ehkä kannattais hankkia tietoa muualta kuin hihhuleilta.
Aika moni lakihenkisessä uskovaisessa kodissa kasvanut ihminen on kertonut julkisesti kärsineensä paljon uskovien vanhempiensa vuoksi lapsena. On uhattu helvetillä ja monella muulla asialla, on syyllistetty lasta uskonnon nojalla. Monen lapsen elämä on mennyt rikki herätysliikkeessä, joissa lapsia käytettiin hyväksi ja kaikki johtajia myöten keskittyivät peittelemään asiaa.
Nyt ap hyvä, kun mietit asiaa lapsen näkökulmasta niin onko sinusta oikein että lapsi joutuu kokemaan tuollaista?
t. uskis
Olen lukenut ja kuullut tutkimuksia myönteisistä kokemuksista sateenkaariperheissä, ja ihan loogista onkin, ettei vanhempien sukupuoli vaikuta lapsen onnellisuuteen. Toisaalta uskon, että sekä heteroissa että homoissa on huonoja ja hyviä vanhempia. Joku yksittäinen negatiivinen kokemus ei vaikuttaisi ajatteluuni.
Entä itse? Jos kuulusit paljon positiivisia kokemuksia sateenkaariperheissä kasvamisesta, kannattaisitko asiaa?
En olisi. Vastustaisitko sinä naisten äänioikeutta jos joku nainen kertoisi sinulle ettei tue sitä? En ymmärrä logiikkaasi.
En, yhden ihmisen perusteella. Nyt tunnen satakertaisesti enemmän rikkinäisiä heteroperheessä asuneita ihmisiä.
En olisi eri mieltä siltikään. On tietysti surullista jos hänen lapsuutensa on ollut hankala ja vaikea, mutta se ei tarkoita että kaikilla on.
Ihan sama tilanne se olisi toisinkinpäin; en olisi lähdössä kieltämään heteroliittoja jos ydinheteroperheen lapsi tulisi kertomaan samaa. Että lapsuus oli kamalaa jne.
[quote author="Vierailija" time="30.11.2014 klo 18:56"]Aika moni lakihenkisessä uskovaisessa kodissa kasvanut ihminen on kertonut julkisesti kärsineensä paljon uskovien vanhempiensa vuoksi lapsena. On uhattu helvetillä ja monella muulla asialla, on syyllistetty lasta uskonnon nojalla. Monen lapsen elämä on mennyt rikki herätysliikkeessä, joissa lapsia käytettiin hyväksi ja kaikki johtajia myöten keskittyivät peittelemään asiaa.
Nyt ap hyvä, kun mietit asiaa lapsen näkökulmasta niin onko sinusta oikein että lapsi joutuu kokemaan tuollaista?
t. uskis
[/quote]
Olet ihan oikeassa tuossa asiassa. Itse päätin jättää lapset tekemättä koska koen että olisin ollut huono vanhempi. Lapsia toki olisin halunnut.. Ap..
Entäs uskovaisten perheiden uhrit?
Yhden kokemus ei muuta mielipidettäni.
Niin ehkä tähän tilanteeseen tosiaan saattaisi auttaanse että jo aikuiset satenkaariperheissä kasvaneet ihmiset kertoisivat että voivat hyvin ja toisen sukupuolen puuttuminen ei ole vaikuttanut mitenkään? Saisiko sillä rauhan kaikille? Ap
[quote author="Vierailija" time="30.11.2014 klo 19:02"]
Niin ehkä tähän tilanteeseen tosiaan saattaisi auttaanse että jo aikuiset satenkaariperheissä kasvaneet ihmiset kertoisivat että voivat hyvin ja toisen sukupuolen puuttuminen ei ole vaikuttanut mitenkään? Saisiko sillä rauhan kaikille? Ap
[/quote]
Tuskin. Ne jotka ovat päättäneet, että sateenkaariperheissä kasvaa sairaita lapsia joita vaan kiusataan kouluissa samaan aikaan kun vanhemmat nussii koiria, eivät hekään vähällä mieltään muuta.
Enemmän mua mietityttää se, miksei kukaan tuijota toisiin valtioihin; Pohjoismaissa on jo kokemusta sukupuolineutraalista laista, ja ota sieltä kokemuksia tämän vouhottamisen sijaan. Edelleen näyttää Norja ja Ruotsi sekä Tanska kivasti voivan hyvin, ei ole saatana pyyhkäissyt maita kartalta eikä avioliitot kariutuneet siksi että homoseksuaalitkin voi mennä naimisiin.
Ehkä niissä maissa sitten vaan ollaan viisaampia?
Yksi lapsi? Tilastollisesti melko pieni otos...
"Mitä jos heteroperheen lapsi kärsii" ... Viherämmien vastaukset tähän ketjuun perustuvat samanlaiseen "komparatiiviseen vastahyökkäykseen" kuin länsimaita haukkuvien Putin-trollien jotka tiedustelivat jatkuvasti sitä että miksi USA hyökkäsi Irakiin.
AP kysymys on siitä hyvä että saamme jatkuvasti kuulla siitä miten heterovanhemmat ryyppäävät ja hakkaavat lapsiaan, sen sijaan homovanhemmat ovat automaattisesti aina parempia. Esimerkiksi Rautavaaran liikenneitsemurhasta on syytetty sitä että kyse ei ollut sateenkaariperheestä. http://blogit.iltalehti.fi/nasima-razmyar/2014/11/03/mita-ihmetta-on-homorummutus/comment-page-2/#comment-2283
Kyllä mä olen yh:n lapsena kärsinyt tästä perhemuodosta, että perheeni oli vain yksi vanhempi. Eli voitaisko määrätä joku laki, joka estäisi sen, että ei voi olla yh-vanhempia?
Mitä tekisit jos lapsi kertoisi sinulle henkilökohtaisesti että on kärsinyt heterovanhemmistaan?