paras rantahotelli kesäsesongille (välimeri). luksushotelli hyvällä rannalla.
kriteerit: 5 tähteä, rannalla, isot & upeat altaat, hienot huoneet merinäköalalla, hyvät ravintolat jne
matkustamme kesällä, joten välimeren alue lienee relevantein. Olen haeskellut matktoimistojen sivuilta ja muutoinkin, sitä täydellistä ei oo tullut vielä vastaan.
Vinkkejä, kiitos!
Kommentit (20)
Katsopa hotellit nazar.fi Kohteet kyllä pääosin Turkissa, mutta pari hotellia myös Andaluciassa. Jos näissä lukee että hotelli on rannassa, niin sillon se todella on rannassa.
no, mä katsoin nazarin luksushotellit, ne oliva kaikki turkissa, mikä ei niin houkutte, mutta olisin voinut harkitakin. Tarkemmin katseltuani ne olivat aika kolossaalisia, vähän mauttomia ja sitten en halua mitään all inclusive mättöä enkä jonotella tuhansien ihmisten kanssa. Siksi vieläkin tuo palazzo del mare (superior huone omalla terassilla, mistä käynti uima-altaaseen) tuntuu houkuttelevammalta. kiitos kuitenkin vinkistä! ap
ehkä kannattaisi ensin päättää se kohdemaa, ja vasta sitten etsiä hotelli.
Välimeren alueen maista löytyy paljon kriteerisi täyttäviä hotelleja, lähes joka maasta. Harvemmin löydät niitä mistään matkatoimistojen esitteistä, päätä ensin maa ja alue ja lähde sitten etsimään.
no jos ei sulla ole muuta kommentoitavaa, menethän muualle. Ihan itse olen pruukannut matkani maksaa.
no, eipä ole löytynyt niin helposti. Meille on tärkeintä nyt se aivan loistava hotelli loistavalla rannalla, ei niinkään maa. Mukaan lähtee huonojalkaisia (isovanhemmat) ja heille sekä meille nyt tärkeintä em kriteerit. Espanja, Kreikka, Italia, Kroatia ovat ehkä mieluisimmat maat. Olen tässä pää punaisena googlaillut hotelleja mut vielä ei ole tullut fiilistä "tuossa se on". Siksi kyselenkin nyt vinkkejä täältä. ap
Minäkin neuvoisin ensin päättämään maan. Sitten haette esim Booking.comista viiden tähden hotelleja. Lennot stten kun hotelli löytyy. Valmismatkoja ei todellisiin luxus-kohteisiin tehdä.
kolmonen lisää:
no esim. Marbellasta löytyy aivan loistavia hotelleja, googlella löydät lisää
Marbellaa ehdotan siksi, että hotellit ovat kovatasoisia (löytyy siis monia viiden tähden luxus-hotelleja), ranta on loistava, paljon korkeatasoisia ravintoloita, maasto suht tasaista ja kaupungin rantabulevardilla pääsee huonojalkainenkin iltapaseolle loistavasti.
[quote author="Vierailija" time="30.11.2014 klo 13:29"]
kolmonen lisää:
no esim. Marbellasta löytyy aivan loistavia hotelleja, googlella löydät lisää
Marbellaa ehdotan siksi, että hotellit ovat kovatasoisia (löytyy siis monia viiden tähden luxus-hotelleja), ranta on loistava, paljon korkeatasoisia ravintoloita, maasto suht tasaista ja kaupungin rantabulevardilla pääsee huonojalkainenkin iltapaseolle loistavasti.
[/quote]
Tuossa Kempinskissä on oltu.
Upea hotelli, upea palvelu, lastenkerho jne, kunhan maksaa merinäköalasta -muuten huone on hyvin vilkkaalle tielle päin.
Auton vuokrausta suunnittelen, muuten on kävelyetäisyydellä ravintolatarjonta aika niukkaa.
lisään vielä: Marbellaa suosittelen siksikin, että rannikolla lomailee paljon huonojalkaisia vanhuksia, lentokenttä (Malaga) ovat hyvin varustautuneet tähän. Kaupungissa liikkuminen ei aina onnistu, mutta paremmin kuin monissa muissa Välimeren kohteissa.
Mene booking . comin sivuille, laita kohteeksi Marbella ja lisäkriteereiksi luksus ja 5 tähteä - sitten vain valitsemaan :)
http://www.panorama.es/rentals/details/ref/L112-00160/
Suosittelen oman private villan vuokraamista. Oma rauha, ei mitään hotellien rantoja. Hotelleissa ei ole kuin lihavan punakoita mölisevää rahvasta, sekä skandinaviasta että briteistä. Marbella, Puerto Banus yms alue hyvä.
no mutta kiitos :). Marbella kyllä kiinnostaa, ollaan oltu aiemmin Benalmadenassa ja Fuengirolassa, ajeltu ympäriinsä ja todettu että Marbella on kivaa seutua. Nyt kyselin lähinnä kokemuksia ja vinkkejä, mitkä hotelli hyväksi todettu. Lisäksi noissa hauissa ärsyttää se, että vaikka hotellin mainitaan olevan rannalla, saattaa se olla ihan jossain muualla :O (jos rantaan matkaa vaikkapa 400m, ei se minun mielestäni ole rannalla)
ap
up. Onko joku löytänyt matkatoimistojen vamismatkoista nämä kriteerit täyttävää hotellia?
Maltalla on muutama todella makea hotelli rannalla. Hiekkarantojahan Maltalla on varsin vähän mutta niiden harvojen kupeessa on kyllä kivat hotellit.
Maltalle on aikaisemmin päässyt vähän heikosti Suomesta, mutta koska se on nyt Aurinkomatkojen kohteena, Finnair lentää sinne suoria lentoja.
Voin lämpimästi suositella Kreetalla Georgioupolissa Pilot Beach hotellia. Toivomasi kriteerit täyttyvät. Koostaan huolimatta rauhallinen paikka ja jos haluat ikkunoista ihailla merta ja astua ovelta rantahiekalle, niin huoneita löytyy myös rannalta. Aiemmin Finnmatkat teki tuonne matkoja, en tiedä tämänhetkistä tilannetta.
Club dem spa resort konakli turkki.
no niin, Palazzo del Mare varattu :) superior-huonein, joista käynti omalta terassilta uima-altaaseen
http://www.apollomatkat.fi/lomavalikoima/eurooppa/kreikka/kos/tigaki-ja-marmari/hotellit/palazzo-del-mare
no ei sitten muita ehdotuksia tullut
nosto