Ovatko alateemiset duunareita parempia isiä?
Mulla duunarimies (ja joo, heitä on monenlaisia) ja on sellainen hieman avuton ja hetkessä eläjä, että minä olen perheen kasvattaja ja aikataulussa pitäjä. Miehen puhetyyli esim sellainen, ettei todellakaan kehitä lasta oppimaan oikeita sanoja saatika vaikka tukisi lukemaan oppimisikäistä esikoistamme. Mietin usein, olisiko akateeminen mies parempi myös isänä, jämäkämpi ja hyvällä tavalla tavoitteellisempi (miettisi oman toiminnan ja esimerkin vaikutuksia lapsiin).
Kommentit (34)
duunarius ei ole yhtä kuin junttius. Ihmisestä/miehestä kiinni siis. Myös akateeminen voi olla juntti. Sinun miehesi kuulostaa kyllä juntilta
Kuinka monta kertaa se pitää kertoa teille idiooteille, että ihmiset on yksilöitä. Eikö nyt jumalauta ole jo mennyt kaaliin pikkuhiljaa!!
No mun mies on insinööri ja parempaa isää saa hakea... :) viettää aikaa lapsen kanssa, tykkää auttaa läksyissä ja vie harrastuksiin. Heillä aina ollut läheiset välit ja vauva-aikanakin mies auttoi ja oma-aloitteisesti halusi että minullakin omaa aikaa joten jäi lapsen kanssa kotiin kun halusin mennä yksin jonnekin.
Osaako sun insinöörimies asettaa lapselle rajat ja opettaa käytöstavat? Nämä meillä hakusessa. Ap
ei. minun akataaminen mies (pankkimaailmassa töissä) ei ole koskaan kotona. tekee 19 tuntisia työpäiviä
Voivoi, perhepäivähoitajana työskennellessä on tullut nähtyä kädettömiä akateemisia isiä jotka eivät ymmärrä lapsista eikä arjen pyörittämisestä mitään. Eivät omien sanojensa mukaan halua nähdä vaivaa joten eivät reagoi mitenkään vaikka se oma lapsi isin silmien alla kiusaisi muita, istuttavat puolitoistavuotiasta rattaissa ulkona tuntikausia kun kävelyn opettelusta on isille niin suuri vaiva..
On fiksuja akateemisia isiä, tottakai, mutta ei se akateemisuus todellakaan ole tae yhtään mistään.
En tiedä vastausta kysymykseesi, mutta oma mieheni, jolla on yliopistotutkinto, mutta tekee duunarihommia, on täydellinen isä lapsillemme.
[quote author="Vierailija" time="27.11.2014 klo 12:28"]
Osaako sun insinöörimies asettaa lapselle rajat ja opettaa käytöstavat? Nämä meillä hakusessa. Ap
[/quote]Hoitoringin akateeminen isä ei osaa eikä tunnu olevan kiinnostunutkaan tekemään kumpaakaan noista. Vuodenvaihteessa on edessä (vihdoinkin) epäonnistuneen hoitomuodon purkaminen.
Mun vies halaa, suukottaa, sanoo rakastavansa, piirtää, pelaa, vie ulos ja harrastuksiin, leikittää ja nukuttaa, lukee satuja, jopa laulaa iltalaulun joka ilta lapsille.
Mutta hän ei osaa pitää rajoja, antaa joko tehdä mitä vaan ja odottaa että lapset itse lopettavat leikit illalla ja pyytävät nukkumaan tai uhkailee että meet huoneeseen istumaan jos et tottele mutta ei koskaan pidä uhkauksiaan. Heräili huonosti öisin kun vauvat valvotti, äksyili mulle väsymystään. Väsyneenä kiroilee ja ärisee ja on enemmän itsekeskeinen. Keskittyy omiin juttuihin eikä mene auttamaan vaikka lasta pukemisessa, yleensäkin auttaa noissa tilanteissa heikosti.
tällainen mun mies, duunari. Hyvä vai heikko isä?
Riippuu ihan ihmisen luonteesta, ei koulutuksesta.
Avovaimo on opettaja ja minä (mies) duunari. Harrastan teatteria, laskettelua, golfia, matkailua, kilpapyöräilyä, punttisalia.
Olen mukana kummankin lapsen harrastuksissa ja päivittäisissä askareissa.
Kannustan myös avovaimoa jatko-opinnoissa.
Kaveripiiri koostuu duunareista, tohtoreista, insseistä.
Yritän sanoa, että ei kannata olla kapeakatseinen
Olisipa puolisoni kaltaisesi vast.16! Ap
Isäni on akateeminen ja kaikin mahdollisin tavoin on ollut huono isä. Mieheni on ei-akateeminen ja paras isä, mikä lapsella voi olla.
Duunari minäkin, enkä tunnista itseäni noista junttikuvauksista mitä täällä jauhetaan jatkuvasti. Ei maistu viinakaan, rasittaa joskus lukea ja kuunnella noita iänikuisia yleistyksiä. Ikävää toki jos joku on yhdessä jonkun väkivaltaisen juopon ja juntin kanssa, syytä minä siihen olen. Pidän vain huolen omasta perheestä ja läheisistä, sekä vastaan omista tekemisistä en muiden.
No onko 14 kuvailema mies juntti? Millainen juntti on?
[quote author="Vierailija" time="27.11.2014 klo 12:45"]Duunari minäkin, enkä tunnista itseäni noista junttikuvauksista mitä täällä jauhetaan jatkuvasti. Ei maistu viinakaan, rasittaa joskus lukea ja kuunnella noita iänikuisia yleistyksiä. Ikävää toki jos joku on yhdessä jonkun väkivaltaisen juopon ja juntin kanssa, syytä minä siihen olen. Pidän vain huolen omasta perheestä ja läheisistä, sekä vastaan omista tekemisistä en muiden.
[/quote]Joo, valitettavan usein tätä harrastaa "akateemiset" sinkkunaiset. Huom ! Ei kaikki
akateemiaet;) ap