5-vuotias kateissa helsingissä
Kommentit (18)
Siellä on lenkkipolkua ja lenkkeilijöitäkin näin sunnuntaina joten silmät auki.
Voi parkaa. Kauhea hätä vanhemmilla. Mitenköhän on päässyt leikkimään omille teilleen?
Vierailija kirjoitti:
Vai ihan Romeo, hah.
No on parempi kuin muhikset
Vierailija kirjoitti:
Vai ihan Romeo, hah.
Voi sua parkaa, kun et edes ymmärrä, että ulkomailla tuo on ihan yleinen nimi. Pysyttele sinä vaan siellä hikisessä kerrostaloyksiössäsi ja käy kaupassa välillä, enempää ei taida maailmankuvaasi mahtua.
Toivotaan että poika löytyy. Saattaa olla myös sellainen BenJohnson että on jo Vantaan puolella.
Olisko vaan lähtenyt viettämään Halloweenia ja "Kepponen vai kepponen" meininkiä. En tiedä, en tiedä. Kunhan arvailen tässä vain.
Pystyiskö joku tsekkaamaan Mannerheimintien? Siellä on viime päivinä nähty lapsia leikkimässä.
Vierailija kirjoitti:
Olisko vaan lähtenyt viettämään Halloweenia ja "Kepponen vai kepponen" meininkiä. En tiedä, en tiedä. Kunhan arvailen tässä vain.
Tänää?!
Onneks ei ole vettä välittömässä läheisyydessä.
Kun lapsi lähtee vaeltelemaan omille teilleen niin, että poliisille ka lehdille ilmoitetaan, lähes aina on kyse ulkomaalaisesta pojasta. Onko taustalla kulttuurinen syy eli kotikasvatus? En kysy r*s*stisesti, vaan ihan avoimin mielin. Päiväkotien väki varmasti tietää, kuvittelenko vain vai onko kyseessä oikea ilmiö.
Ymmärrän, että vanhemmat ovat hädissään. Mutta miksi eivät olleet 5-vuotiaansa kanssa ulkona? Kuulun sukupolveen, jota vanhemmat eivät pahemmin vahtineet. Saatettiin olla tuntikausia jossain kateissa eikä vanhemmat silti soittaneet poliisille. Tukkapöllyä kyllä saatiin, kun nälkä ajoi porsaan kotiin.
Omat lapset kun oli karkuteillä niin olivat joko kivittämässä lintuja tai naarmuttamassa autoja.
Vierailija kirjoitti:
Ymmärrän, että vanhemmat ovat hädissään. Mutta miksi eivät olleet 5-vuotiaansa kanssa ulkona? Kuulun sukupolveen, jota vanhemmat eivät pahemmin vahtineet. Saatettiin olla tuntikausia jossain kateissa eikä vanhemmat silti soittaneet poliisille. Tukkapöllyä kyllä saatiin, kun nälkä ajoi porsaan kotiin.
Kyllä ne lapset valitettavasti pääsee karkuun vaikka valvovia silmiä olisi paikalla useita.
Kerran kävi, että oltiin tuossa omalla pihalla neljän perheen lasten kanssa. Kustakin perheestä yksi aikuinen ja lapsia yhteensä 12. Niin vaan pääsi yksi touhutessa livahtamaan aidan raosta, vaikkei me aikuiset edes kummosesti juoruttu. Yksi leikki kirkkistä isompien kanssa, toinen keinutti, kolmas teki hiekkakakkuja ja yksi piti välipalapistettä.
Tämä viisi vuotias livahti hiekkakakkuosastolta lähellä asuvalle kaverilleen leikkimään.. Oli kuulemma pariin kertaan sanonut, että Suvi tekee parhaat hiekkakakut ja hetken päästä ei sitten näkynytkään missään.
Erikoistahan tässä oli se, ettei vanhemmat tieneet siitä Suvista mitään. Selkis myöhemmin, että oli uusi päiväkodissa ja miten viisi vuotias sitten tiesi Suvin kodin. Kun asuttiin kaikki siinä päiväkodin ympärillä. Siinä ne usein muksut olivat aidalla roikkuessa osoittelemassa toistensa koteja.
Pari tuntia siinä paniikissa etsittiin. Poliisit oli soitettu ja kaikki mahdolliset lähistöltä, vaan ei näkynyt. Sitten vaan lähettiin soittamaan järjestyksessä ovikelloja. Ja karkulainen löytyi.
Mietin yhä, että kuka hemmetti ottaa pienen lapsen kotiinsa leikkimään ilman vanhempien kanssa keskustelua?!
Toinen katoaminen oli, kun naapurustosta hävis kuusi ja kolme vuotiaat. Hekin aikuisten silmien alta. Helikopterit ilmassa, eikä meinannut löytyä. Sitten taas meni tunti pari ja lapset löytyivät reilu kuuden kilsan päästä. Olivat hypänneet paikalliseen bussiin keskiovesta. Kai siellä oli sitten rattaita yms. ollut, ettei kukaan alkuun ollut niihin kiinnittänyt huomiota. Olivat vielä vaihtaneet bussiakin. :(
Ihan kauheaa! Toivottavasti löytyy pian.