Osallistu kyselyyn, voit voittaa kirjapalkintoja!
Hei kaikki!
Opiskelen Markkinointi-instituutissa ja teen parasta aikaa tutkimus- ja kehittämistyötä lasten- ja nuortenkirjallisuuden tunnettuudesta ja markkinoinnista. Olisi hienoa, jos sinulla olisi mahdollisuus vastata kyselyyn! Kaikki vastaukset ovat luottamuksellisia ja kyselyn tuloksia käytän kartuttaakseni ymmärrystä lasten- ja nuortenkirjojen tunnettuudesta ja osto- sekä kulutustottumuksista.
Kaikkien kyselyyn vastanneiden ja yhteystietonsa jättäneiden kesken arvon kolme kirjapakettia (arvo noin 100€/kirjapaketti)
Kyselyyn pääset tästä linkistä: https://www.kyselynetti.com/s/bb90039
Kiitos jo etukäteen!
Terveisin, Sari Tuomaala
Kommentit (4)
Tunnettuudesta? onko se oikeasti noin? Tunnettavuudesta sanoisin
Tunnettuudesta? onko se oikeasti noin? Tunnettavuudesta sanoisin
Moi! Saman sanan kanssa pähkin itsekin laatiessani tutkimusongelmaa. Mutta kyllä, suomen kieltä se on. Kielitohtori (kielitohtori.fi) kirjoittaa:
Tunnettuus on johdettu sanasta tunnettu, ja se tarkoittaa jonkin asian tai seikan tunnettuna olemista. Se on itse asiassa ajatuksellisesti ja kieliopillisesti täsmällisempi kuin sana tunnettavuus, joka on johdettu sanasta tunnettava.
Ilmeisesti tunnettuus ei ole juurtunut yleiskieliseen käyttöön kovinkaan vahvasti, siksi paljon epätietoisuutta sen käyttöön tuntuisi liittyvän. Virkakielisyydestään huolimatta se on kuitenkin suomea.
Suomen kieli <3
Terveisin, Sari Tuomaala
Osallistuin!