Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

mitä käy kun syö vain low fat eineksiä piilosokerilla...

Vierailija
21.11.2014 |

Mies söi sokeripitoista ruokaa 60 päivää - näin kävi terveydelle.

Australialainen elokuvaohjaaja sai ihmiskokeensa päätteeksi hätkähdyttävän diagnoosin.

Damon Gameaun sai heittää hyvästit sixpackilleen, joka hänellä oli vielä ennen kokeilua.

Australialainen näyttelijä ja elokuvantekijä Damon Gameau päätti testata, millaisia muutoksia terveydentilassa tapahtuu, jos ruokavalio sisältää hyvin paljon sokeria. Gameau kokeili "sokeridieettiä" 60 päivän ajan ja teki ihmiskokeestaan dokumentin.

Gameau söi kokeilunsa aika vähärasvaista, mutta hyvin sokeripitoista ruokaa. Gameaun nauttimasta sokerista kaikki tuli niin sanotusta piilosokerista.

- En juonut limsaa enkä syönyt suklaata, jäätelöä tai makeisia. Kaikki sokeri, mitä söin, tuli terveelliseksi koetuista elintarvikkeista. Söin myslipatukoita, muroja, vähärasvaisia jogurtteja ja join hedelmämehuja sekä urheilujuomia. Elintarvikkeita, joita vanhempi voisi antaa lapselleen, ajatellen niiden olevan terveellisiä, Gameau selittää.

Gameau kertoo, että vaikka hänen nauttimansa kokonaiskalorimäärä pysyi samana, hän tunsi itsensä jatkuvasti nälkäiseksi. [ap: rasvattomuus pitää näläntunnetta, sokeritason lasku tuo nälän tunnetta]

Nopeita muutoksia

Dieetin vaikutukset Gameaun terveyteen olivat paljon järkyttävämpiä kuin ennen koetta oli ajateltu.

Jo kolmessa viikossa Gameau tunsi olonsa jatkuvasti huonoksi ja veltoksi. Hän myös ärsyyntyi pienistäkin asioista.

Lääkärissä selvisi, että Gameaulle oli jo tässä vaiheessa alkanut kehittyä rasvamaksa. Yleisin rasvamaksan syy on vyötärölihavuus ja sen syntyyn vaikuttaa paljolti ravinnonlaatu. Rasvamaksalla on yhteys myös tyypin 2 diabeteksen ilmaantumiseen.

Gameuan viskeraalisen rasvan eli sisäelinten ympärille kertyneen rasvan osuus nousi. Vaarallisen rasvan kertyminen vatsan seudulle kasvatti hänen vyötärönympärystään 10 sentillä. Lääkärien mukaan Gameau oli matkalla kovaa vauhtia kohti liikalihavuutta.

Kokeella oli vaikutuksia myös hänen psyykkiseen toimintakykyyn, jonka arvioitiin muuttuneen epävakaaksi.

40 teelusikallista päivässä

Gameau oli kasvattanut sokerin saantiaan noin 40 teelusikalliseen päivässä. Se on vain hieman enemmän, mitä keskivertoteini kuluttaa maailmanlaajuisesti sokeria päivässä.

Maailmanterveysjärjestö WHO antoi alkuvuonna suosituksen, jonka mukaan aikuisen ei tulisi nauttia sokeria kuutta teelusikallista enempää päivässä.

- Emme sano, että ihmisten pitäisi lopettaa sokerin syönti, mutta on hyvä olla tietoinen asioista. Sokeria on 80 prosentissa jalostetuista elintarvikkeista, joita me syömme, Gameau toteaa.

That Sugar Film -dokumentti saa ensi-iltansa Australiassa helmikuussa 2015.

http://www.iltalehti.fi/elintavat/2014112118855375_el.shtml

Official Trailer:

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

onhan sitä tutkittu että jos ruoassa on rasvaa niin tulee kylläinen olo helpommin. -> siksi ruokateollisuus poistaa rasvan, ihminen syö enemmän ja ostaa enemmän valmisruokaa.  

sokeria lisätään siksi että sitä ei ole demonisoitu niinkuin rasvaa, ja sokeri tuo makua -> se maistuu hyvälle, addiktoi ja ihminen syö enemmän -> ruokateollisuus myy enemmän.  

 

siksi teen mahdollisimman paljon ruokaa raaka-aineista, koska niihin ei saa lain mukaan lisätä mitään.   

Vierailija
2/2 |
21.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

no suomalaiset vetelee niin paljon eineksiä että ei ihmekään jos alkaa vyötärö kasvaa...  

ai niin ei tällä palstalla kukaan osta koskaan eineksiä... kaikki superfit kunnossa olevia unelmanaaraita 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi kolme