Kolmikymppisen vaatekriisi
Täytin 30-vuotta vähän aikaa sitten ja tarvitsen apuanne siinä minkälaiset vaatteet sopisivat parhaiten kropalleni. Vaatekaappi odottaa raivausta ja haluan eroon kaikesta turhasta ja liian juniorista.
Mittani ovat 170cm 62kg 94/74/90 (vyötärö-lantio-rinnanympärys) vaatekoko M 38/40 farkut 29 tuumaa.
Kommentit (4)
Ap tässä, pillit ja neule on helppo pohja josta aloittaa.
Mikähän hame olisi parhaan mallinen, tällä hetkellä kaapissa on a-linjaisia ja suoria noin 10-15 cm polven yläpuolelle jääviä.
Oikeastaan olen vähän ymmälläni sen suhteen minkä mallinen kroppani on, olen laihtunut keväästä noin 10kg ja silloin kaikki paino oli vatsassa, reisissä ja pepussa.
Jos et ole kovin rintava mutta lantiossa löytyy, olet A-vartalotyyppiä, jolle imartelevimpia ovat empirelinjat (leikkaus rintojen alla) tai a-linjaiset vaatteet. Itse olen tuota tyyppiä ja suosin väljiä tunikoita ja pitkiä neuleita legginsien kanssa, mekoissa empirelinja tai kellohelma. Vyötärö esin ja rintojen kohdalle poimutusta tai muita yksityiskohtia.
Löysin googlettamalla "body type test" sivun, jolla voi määrittää vartalon mallin antamalla mitat ja olen H. Tämä auttoi, voin joko pukeutua korostamalla vyötäröä tai sitten suoralinjaisiin vaatteisiin korostaakseni vartalon omia linjoja. Ap
Suurehkot neuleet ja tiukat housut.