80-luvun kämpän modernisointi
Miten saisi kotiin vähän modernimman ilmeen ilman täysremonttia?
Asumme vuonna 1980 rakennetussa rivarissa. Asunto on ahtaahko ja pimeä. Onko modernisointiin muuta ratkaisua kuin kaikki pinnat uusiksi, seiniin vitivalkoisa ja lattiaan laminaattia, sama linja keittiöön ja kylppäriin?
Kommentit (9)
Älä turhaan uusi kaikkea, jätä myös kontrastia. Jos lattiassa on aito parketti, sen hionta ja lakkaus kirkastaa jo tunnelmaa. Ikkunanpokatkin voi jättää tummiksi. Panelikaton maalaaminen valkoiseksi lisää tilan ja korkeuden tuntua paljon. Jos keittoössäkin on aitopuisia ovia tai kivitasoja, älä vaihda niitä laminaattiin vaan mieti voiko maalilla ja vetimillä muuttaa mieleisemmiksi.
Hio ja lakkaa tammisauvaparketti. Maalaa katto ja osa seinistä valkoisiksi. Tuot asunnon hienosti nykyaikaan hankkimalla joitakin kevyitä huonekaluja. Esim sohvapöytä, katto- ja lattiaalmput uusiksi muotoa keventäen. Viherkasveja. Lisää valoa, joihin valonsävyksi 6500 K eli päivänvalolamput. Runnsaasti siis sekä ikkunoista, että lampuilla valoa sisälle. Osan huonekaluista on hyvä olla myös 80-luvun tyyliä, jotta aikakerrokset asettuisivat kauniisti korostamaan asunnon arvoa.
80-luvun kämpissä pimeys on ehkä se merkille pantava asia (ikkuna pienennettiin 1970-luvun "lasitaloista" energiakriisin johdosta.
Suosittelen siis valkoista pintoihin ja lattia tietysti kannattaisi uusia. Vähän työläämpi juttu olisi tilasta riippuen seinien purut, joilla saa avaruutta koska kasarikämpissä on usein pienet huoneet (esim. keittiö + olohuone yhteen tilaan tai väliin saareke tms.). Yksi helpoimmista konsteista saada aikaan avaruuden ja valoisuuden tunnettu on kuitenkin lisätä valaistusta ja peilejä - ei siis kasarin palapeilejä :)
Lähtisin ihan ensimmäiseksi vetämään kattoon valkoisen MDF paneelin päälle. Se raikastaa niin paljon eikä näytä yhtä kämyiseltä kuin itse maalattu katto. Tummat karmit sopii oikein hyvin jos on tummat huonekalut. Parketin hionta tekee terää ja sen voi käsitellä esim valkoisella petsillä vaaleammaksi.
Hyviä vinkkejä on tullutkin. Ensimmäiseksi tosiaan lähtisin uusimaan kattoa, maalamalla tai levyillä valkoiseksi. Jos ikkunoissa on raskaat verholaudat (kasaritaloissa joskus oikein tosi raskaat) niin repisin ne pois ja tilalle vaikka kevyet verhotangot. Verhot kannattaa uusia, kun ikkunat on usein pienehköt, kannattaa varmistaa, että valo pääsee sisään eikä siis raskaita verhoja. Jos mahdollista, ota vaikka verhot kokonaan pois.
Jos parkettilattia vielä hyvässä kunnossa, hioisin ja lakkaisin sen.
En ymmärrä näitä, valkeilla pinnoilla se ahtaus lähtee -tyyppejä.
Sori, jos sanon suoraan, mutta minusta on todella typerää piilotella ahtaan kodin ongelmaa muuttamalla pelkästään pintoja. Kaiken lisäksi tämä on kallista.
Useimmiten paras ratkaisu on kylmän viileästi vetää väliseiniä nurin! Ei tarvita kuin purkurauta, kirves ja saha, eikä maksa kuin peräkärrin vuokran ja kaatopaikkamaksun. tulee HALVEMMAKSI kuin saman seinän tapetointi.
Jos aiotaan laittaa lattiat uusiksi, nopeuttaa ja helpottaa väliseinän poisto myös lattiatyötä ja vähentää listoituksen tarvetta! Jos lattiaan ei kosketa, jälki voi olla vähän rumaa..
Esim. keittiö, ruokailutila ja olohuone on yleensä mahdollista yhdistää. Tarvittaessa tähän uhrataan yksi makuuhuone (erityisesti 60-luvun taloissa, jolloin saatetaan saada todella hyvä ja avara kokonaisuus.
Jossain tilanteessa paras tulos on siirtää väliseinää, tai tehdä esim kolemsta huoneesta kaksi. Tällöin ensin puretaan ja sitten rakennetaan. Tämäkään ei ole kovin hankalaa tehdä itse, helpompaa kuin vaikka tapetointi, mutta hintaa tulee helposti jo satasia.
Tyyli on nykyisin kevyempi ja "ilmavampi" kuin raskaalla ja massiivisella kasarilla. Huonekalut uusiksi?