Mitä veikkaatte mahtuuko 100cm x 200cm runkopatja porrasperäiseen autoon?
WV Passat ;) Takapenkit pitäis kaataa ja pelkääjän penkki. Mahtuisko poikittain viistottain?? 70km suuntaansa pitäis ajaa hakemaan ja ei ole peräkärriä :(
Kommentit (23)
Toin samalaisen patjan liikkeestä ja mahtui aivan hyvin. Auto Volvo S60 joka on samaa kokoluokkaa kun Passat. Takapenkki nurin ja patjan etuosa etupenkkien niskatukien päälle, se mahtuu hyvin katon ja niskatukien väliin. Eli ihan normaaliasennossa ei mitään poikittain vääntämisiä.
Onko nämä "No ei varmasti mahdu" "ei mitään toivoa" vastaajat edes kokeilleet, vai eikö mielikuvitus riitä yhden patjan saamiseen auton sisään?
[quote author="Vierailija" time="11.11.2014 klo 12:43"]
Onko nämä "No ei varmasti mahdu" "ei mitään toivoa" vastaajat edes kokeilleet, vai eikö mielikuvitus riitä yhden patjan saamiseen auton sisään?
[/quote]
Tämän takia täältä ei kannata kovin luotettavaa tietoa etsiä, kun heitellään ihan hatusta vastauksia. Tosin ap kysyinkin, mitä veikkaatte, no he veikkasivat ja meni hieman pieleen.
[quote author="Vierailija" time="11.11.2014 klo 11:18"]Saako oikein veikannut jonkin palkinnon?
[/quote]
Jos se ei mahdu niin saa runkopatjan :D
Onko teillä hajuakaan, paljonko 100cm leveä runkopatja painaa? Ne sivut on lautaa, joten se ei siis taivu yhtään. Sitä ei siisä nosteta minkään niskatukien päälle, eikä se siltikään mahtuisi.
Volvo V70 takaluukun pituus on 160cm penkit käännettynä (on kuljetettu sen kokoinen terraario), eikä todellakaan sinne saisi runkopatjaa mitenkään. Täyttä höpönhöpöä, että vastaava patja olisi tuotu S60 Volvossa. Taidat sekoittaa joustinpatjaan, jota pystyy taitteleen.
[quote author="Vierailija" time="11.11.2014 klo 14:30"]
Volvo V70 takaluukun pituus on 160cm penkit käännettynä (on kuljetettu sen kokoinen terraario), eikä todellakaan sinne saisi runkopatjaa mitenkään. Täyttä höpönhöpöä, että vastaava patja olisi tuotu S60 Volvossa. Taidat sekoittaa joustinpatjaan, jota pystyy taitteleen.
[/quote]
Totta ja pyydän anteeksi virhettä. Nimenomaan joustinpatjan toin kotiin en runkopatjaa, meni patjat sekaisin.
Täytyy varmaan kuskin penkkikin kaataa. Vuokraa peräkärry, ettei tuu hukkareissua.
Peittäisi varmaan vaihdekepin ja muutenkin näkyvyyden, en suosittele.
Täytyy yrittää joku tuttu saada mukaan, joku jolla olis farmari. Tai se peräkärri. Kiitos avusta en lähde ees mittaamaan tonna tihkusateeseen :)
Saako oikein veikannut jonkin palkinnon?
Ei mee välttis edes farmariin... Jos on siis 100 cm leveä, eikä välttämättä edes pituuden puolesta. Meillä on suht tuore keskiluokan farkku eikä siihenkään mahdu.
Niin siis se patja mahtuu yhtä hyvin farmariin tai sedaniin, kunhan on kääntyvä takapenkki. Farmari ei ole yhtään pitempi/leveämpi kuin vastaava sedan.
Ei tarvitse veikata kun menee ja mittaa sen auton ;o)
Farmariin on helpompi lastata isommasta luukusta vaikka olisi muuten samankokoinen kun sedan.