On hyvä että liian moneen poissaoloon koulusta puutututaan kovalla kädellä,mutta tuo tarpeetonta stressiä perheisiin jossa taudit kiertää
4v on jo tuonut kotiin päiväkodista jonkun ikiflunssan joka ei parane. Viikkojen yskimistä,nenän valumista,kurkkukipua,uuumusta. Lapset eli 4v ja 11v saattavat olla koulussa ja päiväkodissa muutaman päivän kunnes lähetetään sairaina kotiin. Mies sinnittelee töissä koska saikkua ei heru ilman kuumetta, minä onneksi voin tehdä etätöitä.
Mutta nyt meidän pitää antaa selvitys siitä,miksei esikoinen ole ollut tarpeeksi koulussa! Ei riitä opettajan kuittaus" kipeä". En tiedä auttaisiko lääkärin virallinen lausunto sitten. Opettajakin on turhautunut tilanteeseen koska on nähnyt miten sairas poika on ja kokee ikäväksi,että meitä pitää ahdistella asian takia.
Ja molemmat lapset on käytetty lääkärissä,yksityisellä koska ei tosiaan huvita mennä päivystykseen eikä sinne edes yskän vuoksi otettaisi.
Kommentit (6)
Vierailija kirjoitti:
Niin eihän tuossa siitä ole kyse, etteivätkö uskoisi selitystä vaan, että seurataan, pysyykö esikoinen mukana opetussuunnitelmassa. Tarvittaessa sovitaan opettajan kanssa lisätehtävistä ja tukiopetuksesta.
Kyllä tässä tuntuu oleva takana myös ajatus ettei lapsi haluaisi kouluun tai ettei häntä päästettäisi kouluun. Miksi muuten pojalle olisi ehdotettu kuraattorin kanssa keskustelua?
Ap
Kuraattorista et maininnut aloituksessa.
Eikös nyt jossain vaiheessa ole huolestuttavaa, jos flunssa ei ikinä lopu? Eikö se lääkäri osannut mitenkään auttaa?
Näköjään erilaisia käytäntöjä eri kouluissa. Pyydä se lääkärintodistus jos eivät muuten usko.
Onko pojalla ollut ongelmia opetuksen tahdissa pysymisessä? Mietin vaan kun oman kokemukseni mukaan eivät kovin kevyesti sairasteluihin puutu, jos ei ongelmia ole. Oma lapseni oli yhden vuoden ihan jatkuvassa korva- ja nielutulehduskierteessä, kunnes pääsi kitarisaleikkaukseen. Lähinnä antibioottikuurien ajan pysyi terveenä.
Lapsen ope sanoi, että periaatteessa näitä poissaoloja on niin valtavasti, että hänen pitäisi joidenkin ohjeiden mukaan olla jo lastensuojeluilmoitusta tekemässä, mutta ei hän tee, koska välkky tyttö pysyy ihan hyvin silti oppimistavoitteissa eikä hänellä ole mitään huolta perheen tilanteesta.
Tietysti eri opettajien asenne voi olla hyvin erilainen.
Niin eihän tuossa siitä ole kyse, etteivätkö uskoisi selitystä vaan, että seurataan, pysyykö esikoinen mukana opetussuunnitelmassa. Tarvittaessa sovitaan opettajan kanssa lisätehtävistä ja tukiopetuksesta.