Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Fazerin mainosta EI TUOMITTU rasistiseksi!

Vierailija
07.11.2014 |

Mainonnan eettinen neuvosto on sitä mieltä, että Fazerin Gigoloksi nimeämä Pantteri-makeisten tv-mainos on tunnelmaltaan humoristinen, ei syrjivä eikä hyvän tavan vastainen.

Mainoksessa ulkomaalaistaustainen mies flirttailee suomalaiselle naiselle pantterikuvioisissa uimahousuissa. Neuvosto käsitteli mainosta yksityishenkilön pyynnöstä.

Lausunnon pyytäjä katsoo, että mainos vahvistaa ennakkoluuloja maahanmuuttajista loukkaavalla tavalla.

Mainoksen miehet – myös vaalea, pullea suomalainen – ovat karikatyyrejä, neuvosto perustelee vapauttavaa lausuntoaan.

http://yle.fi/uutiset/fazerin_pantteri-mainoksessa_on_huumoria_ei_rasismia_katsoo_eettinen_neuvosto/7606916

Järkyttävää! Ilmiselvä rotusortomainos jätetään tuomitsematta! Eettinen neuvosto ei näköjään tunnistaisi rasistia, vaikka sellainen hakkaisi nahkapäisenä pilottitakissa mamuja kadulla!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
07.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi jumalauta että kaikesta jaksetaan loukkaantua ja repiä rasismia. Minä olen läski ja osaan silti nauraa läskivitseille.

Vierailija
2/2 |
07.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="07.11.2014 klo 09:38"]

Voi jumalauta että kaikesta jaksetaan loukkaantua ja repiä rasismia. Minä olen läski ja osaan silti nauraa läskivitseille.

[/quote]

RASISMIA ON VAIKKA ET USKOISI SITÄ!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän neljä