Salilla olen pannut merkille naisten perseistä
Vaikuttaa siltä, että naisen perseestä katoaa volyymiä aikamoiseen tahtiin, kun ikää alkaa olla yli 40. Olen vähän yllättynyt, koska en ole ikinä aikaisemmin katsellut ns. vanhempien naisten pehvoja. Salilla kuitenkin aika helposti huomaa, että monelta katoavat pakarat vanhemmiten..
Sama kohtalo odottaa varmaan minuakin. Nautin siis lihaisasta perseestäni vielä kun voin.
Kommentit (31)
En sanokaan, että kaikille käy näin, mutta monille kyllä. Erityisesti laihat ja kuivakat naiset ovat vanhemmiten melko pakarattomia, läskimmillä on sentään läskiä kankuissaan.
Ap
Käydäänköhän me samalla salilla, kun oon huomannut saman! Välillä jopa ällöttää, kun suoraan edessä joku kurppa viuhtoo jumppatrikoissa ja perseen tilalla on suunnilleen kuoppa. Liike ei saa aikaan minkäänlaista actionia pehvan päällä, vaan pelkästään jalat liikkuu. Mietin joskus, et pitäiskö vaihtaa jonnekin nuorekkaammalle salille, ettei tarttis katella noin rupsahtaneita perseitä!
[quote author="Vierailija" time="06.11.2014 klo 14:49"]Käydäänköhän me samalla salilla, kun oon huomannut saman! Välillä jopa ällöttää, kun suoraan edessä joku kurppa viuhtoo jumppatrikoissa ja perseen tilalla on suunnilleen kuoppa. Liike ei saa aikaan minkäänlaista actionia pehvan päällä, vaan pelkästään jalat liikkuu. Mietin joskus, et pitäiskö vaihtaa jonnekin nuorekkaammalle salille, ettei tarttis katella noin rupsahtaneita perseitä!
[/quote] Joo päiväkodeissa on niitä jumppahetkiä
Ei se nyt haittaa, mutta onhan se jotenkin surullista. Sellainen kuivakka perse on kyllä jotenkin vähän sääli. Vanhuus ei todellakaan tule yksin..
Ap
Mä en tajua ihmisiä jotka käyttää sanaa "pehva".
joo hirvee juttu, ja sit ku viel 40 v lisää siihen jo 4-kymppiseen, niin lihat lähtee joka paikassa ja hauta kotusuu! siis ihan kauheeta, juu
Pehva, pehva, pehva :D
Se on musta ihan käyttökelpoinen sana.
Ap
Paula Koivuniemi on hyvä esimerkki tällaisesta. vain elämää sarjassa kun koikkelehtii niissä timmeissä farkuissa, niin ei voi muuta kuin todeta että aika vie takamuksen :(
Mutta, millä liikkeillä tuon voisi välttää vai voisiko?
Ai että 40v. naisen pehva on jo "vanhan naisen" pehva..?
Mmmrrrrrrrr..!! >/
Aivan totta, Paula Koivuniemen pylly on haihtunut taivaan tuuliin! Mutta sehän onkin varmaan 70, joten ei sinänsä mikään ihme.. Ehkä perseen lihatilanteeseen voisi vaikuttaa jollain gluteus maximusta kasvattavilla liikkeillä, mutta jos kaikki muu pehmuste on aikaa myöten kadonnut, pitäisi lihasten varmaan olla TODELLA isot. Veikkaan, että asiaan vaikuttaa aika paljon myös geenit.
Onneksi mun äidillä on melko paksu perse vielä kuusikymppisenä. Antaa toivoa!
Ap
Jlo on 45. Varmasti riippuu myös treenistä ja loput geeneistä.
No sori, parikymppisen näkökulmasta nelikymppisen pehva alkaa olla vanhemman naisen pehva. Mutta jostain nelikymppisestähän se perseen(kin) rupsahtaminen varmaan yleensä alkaa.
Ap
Pakarat häviää kun niitä ei käytä. Aika moni käveleekin etureisillään, minkä voi lievästä takakenosta helposti havaita.
Nope vaan ne on ne alunperinkin lautaperseet jotka sitten luonto paljastaa karulla tavalla osalla. Ne joilla sitä lihaa ei ole kankussa näyttävät kuoppapersuksilta jo ihan ennen neljääkymppiä. Joillain tietty ikäkin tekee tehtävänsä mutta harvoin on ikä ainoa syy. Lihas ja rasva, jos sitä ei ole niin anorektinen pikkupylly muuttuu ajansaatossa kuiviksi kannikoiksi. Sitten osa ihailee noita parikymppisten tytteleiden olemattomia taka"puolia" vaikka ei oo mitään mistä kiinni ottaa kuin rako.
Äitini on hoikka/normaalipainoinen, 50 vuotias ja peppu on enemmänkin mallia pyöreä ja isohko. Geenit kai sitten ja urheilu. Tykkää harrastaa paljon, vaikkei salilla käykään. Olen nähnyt äitini bikineissä ja näin miten miehenikin hämmästyi...oma äitinsä kun ei huolehdi itsestään ja näyttää vanhalta, kuihtuneelta ja paikat roikkuu. Toivon näyttäväni samalta samassa iässä.
JLo:n perse nyt onkin poikkeuksellisen hyvä, mutta se onkin eri rotua kuin me(?). Afroamerikkalaisillakin on ihan erilaiset pehvat kuin suomalaisilla. Niillä ne tyynyt varmaan säilyvät pidempään.
[quote author="Vierailija" time="06.11.2014 klo 14:49"]
Mietin joskus, et pitäiskö vaihtaa jonnekin nuorekkaammalle salille, ettei tarttis katella noin rupsahtaneita perseitä!
[/quote]
Ei sinun tarvitse katsella perseitä. Turha siitä on mitään olosuhteita syyttää, jos oma katse väkisin hakeutuu toisten perseisiin. Ohjelmoi aivosi uudelleen: "katse pois perseistä, katse pois perseistä..."
Minä plen 43-v ja edelleen saan kiitosta pyöreästä, kiinteästä pepustani :).
Ne lautapeput on niitä kuivakoita luurankoja.
Jaa no et ole nähnyt tämän 41- vuotiaan lihaisaa persettä. Eikä oo läskiä.