Pärjääkö keski-Suomessa vielä kesärenkailla? Ollaan vkl
Kommentit (15)
Oikeastiko joku hullu vielä ajaa kesärenkailla???????
[quote author="Vierailija" time="04.11.2014 klo 19:01"]Oikeastiko joku hullu vielä ajaa kesärenkailla???????
[/quote]
Multa löytyy :) asun Kuopiossa.
Helsingissä 10 astetta, eikä tulisi mieleenkään ajaa vielä nastoilla.
+10 ja vesisade. ei tod oo nastoja alla!
Ei. Kaveri just ajo ojaan, ja tästä vaan huononee. Tänään ois pärjännyt.
Nyt sataa kaatamalla vettä, aamulla on vissiin pakkasta. En lähtis enää kun on ollut pakkasia jne, mihinkään päin Suomea kesärenkailla, kuitenkin niin äkkiä voi muuttua keli.
On täällä Jykylässäkin nyt +10, mutta luultavasti on viikonloppuna ainakin aamulla liukasta. Ei kai nyt ole luvattu lumisateita. Viime sunnuntaina oli kyllä aamusta ihan tappoliukasta loskaa ja jäätä, mutta sitten taas lämpeni.
Mikä lasketaan keskisuomeksi? Täällä Kuopion eteläpuolella on kymmenen astetta lämmintä.
Jyväskylässä on nyt 8 astetta lämmintä ja vettä tulee kuin esterin persiistä. Viikonloppuna laskee lähelle nollaa joten aika kiikun kaakun on. Tiet tuskin kuivuvat, veikkaan että sunnuntaiaamuna tie muistuttaa luistinrataa. Mutta jos tarkoitus on ajella päivällä niin ehkä pärjäätte. Itse vaihtaisin jos en olisi vaihtanut jo kaksi viikkoa sitten.
Tänään on joo lämmintä ja sulaa, mutta toissapäivänä olis takuuvarmasti ollut ojassa kesärenkailla. Jyväskylän pohjoispuolella..
En kyllä ottais riskiä. Vaikka kuinka olis +10 niin yhtäkkiä voi olla pakkasta ja märkä tie on luistinrata. Ihan järjetöntä ajella kesärenkailla. Jos pelkäätte että nastat kuluu niin laittakaa edes kitkat. Toivottavasti kesärenkailla hurjastelijat ovat lapsettomia ja ajelevat yksin, vain omaa henkeään uhmaten. Tosin voivat luistellessaan tappaa sivullisia vastaantulijoita.
Ollaan Viitasaarelle tulossa. Onko siellä jo talvi?
Pärjää kyllä, ei ole vielä talvi.
Ei pärjää