Huomenna peräpukamien takia lääkäriin - monologi
Huoh. Olen 25-vuotias nainen, ensimmäisen kerran tuli verta ulostaessa ehkä 6-vuotiaana, se oli onneksi vain yksi kerta. 11-vuotiaana taas, silloin käytiin lääkärissä tutkimassa. Teini-iässä ei juurikaan vaivannut, opiskeluaikoina ehkä kerran vuodessa ja luulen tämän liittyvän muuttuneisiin ruokailutottumuksiin. Scheriproctilla, liikunnalla ja kaurapuurolla aina vaiva kuntoon.
Kunnes koitti tämä syksy. Elokuussa alkoi hieman erilainen kipu, jota jatkui aina isolla hädällä käydessä vaikka oli voiteet ja supot käytössä. Lopulta soitin terkkarille, joka ehdotti haavaumaa peräsuolessa. Siltä se tosiaan vaikutti, kun tarkemmin tutki. Sain ajan kuukauden päähän ja ehdin jo iloita, kun haava tuntui pari viikkoa sitten parantuneen. Viikko sitten erehdyin kuitenkin skippaamaan aamupuuron kahtena aamuna peräkkäin (TYHMÄ), ja sitä viljaa onkin tässä viime viikko niitetty.
Jossain vaiheessa opiskeluaikoina, en edes tiedä missä vaiheessa, seuraan liittyi pysyvästi ulkoinen pukama. Kiva röpelö peräaukon ulkopuolella, jollaisen moni saa seurakseen vähäksi aikaa synnytyksen jälkeen. Ei siitä muuten vaivaa ole, mutta kipeytyy aina jos ei ruokailu pysy ruodussa. Äskenkin sen vessassa käynnin jälkeen voitelin ja työnsin sisään, eihän se siellä pysy.
Toisaalta mukavaa päästä lääkärille, joka tutkii tilanteen kunnolla. Jännittää, ehdottaako se leikkausta tämän ulkoisen kaverin takia. Myös mietityttää, että jos saan leikkausajan, miten pitkään ajan päähän se on. Haen parhaillani töitä, ja olisi ikävää aloittaa uusi duuni saikulla.
Kai halusin vain purkaa ajatuksia. Sanokaa joku, että tästä vielä joskus pääsee eroon. En halua loppuelämääni aloittaa aamujani puurolla. Myös kokemuksia saa jakaa. Ulkonakin on niin synkkä ja sateinen päivä, on kuin meikäläisen mielenmaisema.
-pukama89
Kommentit (9)
Minä odotin peräpukamaleikkaus aikaa reilun vuoden. Olin käynyt hirttämisissä, joista oli seurannut vain lisää kipuja ja lääkäri totesi, ettei ne riitä, koska vaiva on niin laaja.
Puoli vuotta lääkärin lähetteen jälkeen minut kutsuttiin leikkaavaan sairaalaan tarkastukseen. Siinä gastroenterologi arveli, että voi tarvita kahta leikkausta. Sanoi, että saan ajan kotiin. Odotin puoli vuotta, eikä sitä kuulunut. Olin ulkomaanreissulla, kun viimein aika tuli kahdeksan kuukauden päästä. Menin operaatioon ja lääkäri arveli, että kahdessa osassa pitää tehdä. Minut leikattiin, pääsin kotiin ja odotin kontrollia.
Kontrolli tuli muutaman kuukauden päästä ja siellä lääkäri totesi, että kyllä pitää vielä leikata, kysyin milloin ja hän sanoi, ettei jono ole parantunut viime kerrasta. Ihmettelin, eikö yksi jonotus riitä ja totesin, että kivut on pahemmat kuin ennen leikkausta.
Olin potilasasiamieheen yhteydessä, joka sanoi, että minun olisi pitänyt saada leikkaussuunnitelma, jossa on molemmat operaatiot todettu. Hän soitti osastolle ja seuraavana päivänä hoitaja olii yhteydessä kysyen, milloin jatkoleikkaus aika kävisi ehdottaen aikoja seuraavalta viikolta... No olin lähdössä työreissulle ulkomaille, mutta sain sen peruttua.
Leikkausten jälkeen vaiva on ollut paljon vähäisempi, hiljalleen kehittyvä. Nyt ei tule kyllä mieleen kuinka kova kivun olisi oltava, jotta hakeutuisin edes lääkäriin. Luultavasti seuraavat pukamat tulevat kanssani hautaan ja jos kivut on pahat, pitää vain vähentää istumista. Se hoitojen epäselvyys on henkisesti paljon kipuja raskaampaa.
[quote author="Vierailija" time="02.11.2014 klo 13:58"]
Kiihoittava ajatus.
M47
[/quote]
oletko provo vai muuten vaan saat tyydytystä toisen kivusta?
Pesisitte sen saatanan perseenne paskomisen jälkeen, niin ei tulisi mitään pukamia. Sitä varten se käsisuihku siinä pöntön vieressä on.
Kiitos viestistä. Onpa ikävä kokemus ollut sulla, toivottavasti pysyvät edes suurin piirtein poissa... Minun pitää katsoa, mitä sillä lääkärillä on sanottavaa ja miten laajalti niitä sisäisiä pukamia on. Toisaalta olen kyllä ihan onnellinen siitä, että suurimman osan ajasta tästä ei ole mitään vaivaa, muuta kuin esteettinen. Että ei onneksi ole esimerkiksi syöpä vaan tosi yleinen vaiva. ap
[quote author="Vierailija" time="02.11.2014 klo 14:27"]Pesisitte sen saatanan perseenne paskomisen jälkeen, niin ei tulisi mitään pukamia. Sitä varten se käsisuihku siinä pöntön vieressä on.
[/quote]
Etkö tiedä mikä pukama on? Otapa selvää ennenkuin alat huutelemaan typeryyksiä.
Ja vastauksena tuohon yhden idiootin viestiin voin sanoa, että olen peräpääni pessyt teini-ikäisestä lähtien. Yleensä huono hygienia ei itsessään tätä vaivaa aiheuta. Monessa muussa olisi ollut korjattavaa (ruokavalio esim.), mutta ei kyllä hygieniassa. ap
[quote author="Vierailija" time="02.11.2014 klo 14:27"]
Pesisitte sen saatanan perseenne paskomisen jälkeen, niin ei tulisi mitään pukamia. Sitä varten se käsisuihku siinä pöntön vieressä on.
[/quote]
ja vessaharja on niitä vaikeampia pukamia varten.
moikka. aika sama tarina mulla kun sulla ap. iän myötä vaan sinne persereiän ympärille on tullut muutama vartijapurje/poimu, katso googlella. ne on todella yleisiä. eli haavauma anusaukossa ollut jo vuosia, eivät leikkaa röpöjä pois koska on vain "kosmeettista" haittaa. vaikka paskahan tarttuu siihen ja vaikeampi pitää puhtaana ei edes pesu auta aina. nyt diltiazemivoide 3 x pv joka helpottaa verenkiertoa ja paranemista. syön visiblin kuitua että pysyy löysänä. kortisonin jatkuva käyttä scheriproct ohentaa ihoa ja pahentaa vaivaa pitkällä tähtäimellä
Kiihoittava ajatus.
M47