korvikevauvan kakka
Vauva 3 kk syö nykyisin tuutia. Ennen tätä nan1 ja nan ha 1. Nannista kakka oli aivan myrkynvihreää, mutta pehmeää. Tuutilla kakka saatiin keltaiseksi, mutta on sitten taas aivan kiinteää. Annan vauvalle mallasuutetta, mutta saako sitäkään jokapäivä antaa?? Mitä teen?
Kommentit (12)
Meidän vauva sai enimmäkseen Tuttelia ja kakka oli aika löysää ja vähän vihertävää. Sitten kun alkoi saada kiinteitä, muuttui kiinteämmäksi ja vaalean ruskeaksi. Vaihtelee kyllä siitä mitä milloinkin syö. Mallasuutteesta en osaa sanoa mitään.
Mutta mikä siis on ongelma? Millaiseksi se kakka pitäisi saada? Onko vauvalla vatsavaivoja?
Onpas perseestä olevaa keskustelua. Myrkynvihreä kakka on tietty ihan huippua, varsinkin kun se tulee oman vauvan perseestä.
Korvikevauva? Mistä sellaisia saa?
Meidän rintaruokituilla vauvoilla ei ole koskaan ollut tuollaisia ongelmia.
[quote author="Vierailija" time="30.10.2014 klo 17:14"]
Meidän rintaruokituilla vauvoilla ei ole koskaan ollut tuollaisia ongelmia.
[/quote]
Eihän tuossa ole kyse ongelmasta, vaan anaalituotoksen analysoinnista. Ihan eri asia.
Korvaukseksi tästä imettäjän tissit venyvät niin, että niitä voi imetyksen loputtua käyttää kaulaliinana talvipakkasilla. Kätevää, eikö?
aaaarghhh! Ärsyttää nämä vastaukset, joita olet saanut. Meillä oli myös nannista vihreä löysä kakka ja tuutista kiinteämpi keltainen. Vauvalla ei vaikuttanut olevan kummastakaan mitään ongelmia, joten käytettiin satunnaisesti vuorotellen, pääasiassa tuutia. Nyt, kun on jo 7 kk, käytössä vain tuuti ja kakka löysää.
Meijänkin Nanilla ruokittavalla lapsella oli sellainen keltaisen-vihertävä kakka. Mutt ei sillä muuten mitään ongelmia ollut vatsan kanssa. Haittaakos se kakan väri?? Ei se ainakaan meillä mitään maitoallergiaa yms. ollut. Kyllä se värikin sitten jossain vaiheessa muuttui.
Ja minähän en tämmöisestä keskustelusta nakkaa kakkaakaan.
Meillä taas nannista maha kovalla mutta nukkuu tosi hyvin, tuttelista tulee ilmavaivoja joihin herää mutta lakka löysää.
Neuvolassa sanottiin, että kakka pitää aaada keltaiseksi. Vauva ei valita vatsaansa juuri yhtään, ei siis kummankaan korvikkeen osalta. En nyt sitten tiedä kummin parempi, se että kakka on myrkynvihreää vai että raukka joutuu päkistelemään kovaa kakkaa. Pitäisiköhän vain sekoittaa nannia ja tuutia keskenään.. Kun ei se neuvolassa sanonut muuta kuin, että anna mallasuutetta, mutta eikait sitä voi koko ajan antaa, että kakka olisi aina pehmeää. Argh, turhauttavaa!
Ap
Mitään?
Ap