Äitiä VÄSYTTÄÄ!
Mä haluisin nukkua, siis oikeesti vaan nukkua yhden kokonaisen yön. Syödä aamupalan rauhassa ja käydä vaikka kaupassa. Mä rakastan mun lapsia nyt ei ole kyse siitä. Onko tosiaan niin että "hoida nyt omat kakaras ku oot ne tehnyt" eikö mulla ole enää oikeutta nukkua yhtä yötä? Muuta en pyydä. Lapset on vielä pieniä, 4kk ja kummallakin koliikki. Neuvolassa en uskalla sanoa että väsyttää kun leimaavat hulluksi. :( Mies tulee vasta kuukauden päästä kotiin.
Kommentit (41)
Tottakai voi palkata hoitajan. Se ei tee susta yhtään huonompaa äitiä. Sun on pakko nukkua joskus joko päivällä tai yöllä. Pahinta on kun saisi vihdoin nukkua ja uni ei tule.
Apua saa myös muualta, esim seurakunnalta. Diakonit auttavat kuuluit kirkkoon tai et. Jos et halua neuvolassa puhua, ota yhteyttä seurakunnan työntekijöihin.
Ei muuta kuin etsimään hoitoapua, palkattua ellei omista tukiverkoista löydy ketään auttamaan.
[quote author="Vierailija" time="30.10.2014 klo 13:54"]
[quote author="Vierailija" time="30.10.2014 klo 13:47"][quote author="Vierailija" time="30.10.2014 klo 13:23"] Harmi kun ei voi antaa useampaa alapeukkua. Nro 10:lle alapeukku×100!!! [/quote] No anna vaikka tälle viestille yksi lisää, jos se sinua auttaa. Ymmärrän, että totuus sattuu. -10 [/quote] Alapeukuista päätellen sä olet aika yksin totuutesi kanssa.Sun pitäisi miettiä omaa psyykkeäsi, ei taida olla kaikki ihan kunnossa.
[/quote]
Koska olen eri mieltä kanssasi, minun täytyy olla mielisairas?
Mielenkiintoinen keskustelutapa sinulla. -10
[quote author="Vierailija" time="30.10.2014 klo 13:16"]
En ole ap, mutta NRO 3, olet ihana ihminen!
[/quote]
En ole ap minäkään, mutta kolmonen sai minut taas uskomaan ihmisiin.
Jos sinulla on mahdollisuus, niin palkkaa ihmeessä apua. Yhden nukutun jakson jälkeen jaksaa taas valvoa muutaman viikon. Uskoakseni saisit myös kunnalta apua kahden koliikkivauvan kanssa. Mutta paremmin sitä saat palkkaamaalla itse.
Ei tullut yllätyksenä että lapsi väsyttää. Kaksoset tuli yllätyksenä. Ja se että kummallakin on koliikki. Ja ei, en ole ruinaamassa veronmaksajien (eli myös minun) rahoilla palveluita vaan soitin ja palkkasin lastenhoitajan. Huomenna on äidin vapaapäivä. Aion nukkua. Ja sinulle ihana ihminen joka tarjosit apuasi, en valitettavasti asu helsingissä. :)
Ei kenenkään ole tarkoitus selvitä yksin tuossa tilanteessa! Itse uuvuin vaikka lapsia oli vain yksi eikä edes koliikkivauva. Soitin hädissäni neuvolaan jossa avun hakemistani pidettiin vain hyvänä asiana ja merkkinä vastuullisesta vanhemmuudesta.
Et ole paska mutsi. Sensijaan miestä, joka jättää kumppaninsa yksin yli kuukaudeksi (?!) noin pienten koliikkikaksosten kanssa pidän kyllä sekä isänä että kumppanina täysin kelvottomana vastuunpakoilijana. Mikään tilipussi ei ole niin suuri, että oikeuttaisi moista. Vähintäänkin hänen tehtävänsä olisi ollut järkätä sulle säännöllistä, tiivistä apua kotiin tilalleen, jotta pärjäätte. Vauva-aika noin pienen kanssa on aina rankkaa. Sun tilanteesi on jo täysin kohtuuton selviytyä yksin.
Kyllä kahden läsnäolevankin vanhemman monikkoperheet tavallisesti saavat apua lastenhoitoon.
#40: Höpö höpö.
Jonkun perheessä on käytävä töissäkin ja jos työ vie matkalle, se vie matkalle.
Onko sinulla kaksoset? Neuvolan pitäisi tarjota apuaan. Voit sitä myös pyytää ja vaikka olisit hullu niin saada apua. Ei ole normaalia jaksaa yksin.
Helsingissä? Haluatko äitiapulaisen? Lapseni ovat päivisin koulussa.
[quote author="Vierailija" time="30.10.2014 klo 12:39"]Onko sinulla kaksoset? Neuvolan pitäisi tarjota apuaan. Voit sitä myös pyytää ja vaikka olisit hullu niin saada apua. Ei ole normaalia jaksaa yksin.
[/quote]
Koliikkikaksoset. Mä alan olla kuin huumattu, en ole 4kk nukkunut yhtenäkään yönä yli 3 tuntia. Ja jotkut kutsuu tätä vielä lomaksi -.-
Hae nyt hyvä ihminen sitä apua! Olet vasta alkutaipaleella ja olet jo väsynyt. Ihan urbaanialegendaan tuollaiset leimaamiset yms. Ja mitä väliä mitä muut sinusta ajattelee. Lapset kuitenkin tulee ensin, vai mitä?! Rakkaudella 22:00 ja 6:00 välillä kuusitoista kertaa herännyt 9kk lapsen äiti eli sinun unimääräsi on lähes puolet enemmän kuin minulla...
En saa apua. Mullahan on mies. Sitä ei katsota että se on tällähetkellä toisella puolella maapalloa :| olenko ihan paskamutsi jos palkkaan 4kk ikäisille vauvoilleni hoitajan että saan nukkua, yhden yön?
2