Korreloiko likinäön määrä yleensä sen kanssa, että minkä ikäisenä se on alkanut?
Jos esimerkiksi näkö huononee 10-12 vuotiaana, niin onko sellaisella henkilöllä todennäköisemmin enemmän taittovirhettä aikuisena kuin sellaisella joka joutuu hankkimaan lasit vaikka 18-vuotiaana?
Kommentit (11)
En usko. Heikkenemisen tahti ei ole kaikilla sama. Joillakin heikkenee hitaasti monien vuosien kuluessa, toisilla saattaa romahtaa nopeasti muutamassa vuodessa. Heikkenemisen pysähtyminenkin vaihtelee.
Ei. Minä ja siskoni saatiin ensimmäiset lasit samanikäisinä, mutta nykyään siskolla on kaksin verroin enemmän miinusta mitä minulla.
Vierailija kirjoitti:
En usko. Heikkenemisen tahti ei ole kaikilla sama. Joillakin heikkenee hitaasti monien vuosien kuluessa, toisilla saattaa romahtaa nopeasti muutamassa vuodessa. Heikkenemisen pysähtyminenkin vaihtelee.
Ja osalla tosiaan se heikkeneminen pysähtyy, osalla taas näkö lähtee aikusena jopa paranemaan. Mulla on nimittäin nyt vähemmän mikniksia kiin mitä oli enimmillään. Paraneminen tapahtui reilusti ennen kuin alkoi tulla ikänäköä.
Minä sain lasit 12-vuotiaana ja nyt reilu parikymppisenä miinus viisi ja puoli. Nyt on ollut parisen vuotta samoissa eikä enää miinukset kasvaneet eli siihen varmaan jää tai alkaa laskemaan toivottavasti joskus.
Mulla tuli miinuksia lisää 45-vuotiaaksi asti. Sen jälkeen onvähän alkanut paranemaan.
Mulla meni karkeasti näin:
Ekat lasit 18 v - 1,5
30-vuotiaana - 3
40-vuotiaana - 4
45-vuotiaana - 4,5
Toivottavasti ei enää huonone...
Silmämuna on tietysti eri muotoinen jos on ollut lapsi paljon hämärässä tai paljossa valossa. Hämärissä olosuhteissa mykiö tuppaa pitenemää ja likinakö on valmis.
Silmiään voi treenata. Mulla alkoi likinäön lisäksi kehittymään lähinäkö heikoksi mutta treenasin sen pois muutamassa viikossa pakottamalla katsomaan pienemmän kännyni tekstareita ja tekstejä. Meni jonku ainaa mutta siitä lähtein olen nähnyt lähelle helposti. Likinäön paranemistakin voi yrittää, mutta itse en enää sitä jaksa.
Likinäköä ei tarvi pelätä on niin helppoja ja turvallisia piilolaseja ja jopa yli yön pidettäviäkin, kunhan puhtaus on ok. Kuudet maksaa Lens Wayllä n 70 ekee.
eiköhän brute-forcella lopu häirinnät.
Mulla taasen lähti hyvin pienistä miinuksista 12- vuotiaana. Jossain 25 ja 30 ikävuoden välillä miinuksia oli enimmillään -3,0 ja -3,5, mistä näkö lähti paranemaan. Nyt on ollut muutaman vuoden samat miinukset, 2,25 ja 2,5, mutta samalla kun likinäköisyys alkoi parantua, alkoi tulla sitten hakataittoa. Ja nyt 46-vuotiaana on linsseissä vielä lukulisä.
-4
Varmaan mitä aiemmin heikkenee, jos jatkaa heikkenemistä, huonompaan suuntaan menee. Eli jos silmät ovat nuorena paremmat, vanhempana tuskin aivan radikaalisti yhtäkkiä heikkenevät ilman jotain sairautta, aurinkoaltistusta tms.