Missä voisin pitää koiraani vapaana Turussa?
Eli olen vasta muuttanut tänne ja nyt sain perheeni koiran muutamaksi päiväksi hoitoon. Rakastan tehdä pitkiä, jopa useiden tuntien mittaisia kävelylenkkejä koirani kanssa metsässä siten, että koira voi olla vapaana. Mistähän päin Turun seutua tällaistä metsää/luontoa löytyisi? Koirani on kiltti, ja vapaana ollessaan pysyy aina max 100m etäisyydellä minusta, tulee luokse kutsuttaessa.
Kommentit (8)
Skanssin ympärillä on hyviä lenkitysmetsiä. Kauppakeskuksen takana on peltoaluetta, josta oikealle on hiekkaharjuja ja kaikenlaista tutkittavaa.
Koiriahan ei kaupunkialueella saa pitää lainkaan vapaana.
[quote author="Vierailija" time="23.10.2014 klo 20:35"]
Koiriahan ei kaupunkialueella saa pitää lainkaan vapaana.
[/quote]
No saa tai ei, niitä pidetään.
[quote author="Vierailija" time="23.10.2014 klo 20:35"]Koiriahan ei kaupunkialueella saa pitää lainkaan vapaana.
[/quote]
Metsä on kaupunkialuetta?
[quote author="Vierailija" time="23.10.2014 klo 20:36"]
[quote author="Vierailija" time="23.10.2014 klo 20:35"]Koiriahan ei kaupunkialueella saa pitää lainkaan vapaana. [/quote] Metsä on kaupunkialuetta?
[/quote]
Laki sanoo, ei saa pitää vapaana taajaman sisäpuolella. Ei sinne ole eritelty, onko se metsää vai kaupunkia.
Lain mukaan koira on pidettävä taajamissa kytkettynä. Koiraa voi pitää taajamissa vapaana ainoastaan koirapuistoissa, koirien harjoituspaikoissa sekä suljetuilla piha-alueilla. Myös tällöin koiran on oltava omistajansa tai haltijansa valvonnassa.
Ruissalossa on myös hyvät lenkkeilymaastot
Olen itse lenkittänyt koiraani vapaana aikaisin aamusta, jolloin ihmisiä ei juurikaan tule vastaan. Parhaat vapaanajuoksumaastot ovat mielestäni Halistenkosken takana. Heti maatilan jälkeen alkaa metsässä menevä lenkkipolku, joka jatkuu aina entiselle kampi-Förille saakka (nyk. ponttonisilta). Koira pääse myös uimaan Aurajoessa, jos tahtoo. Lenkkiä voi kiertää toisestakin suunnasta eli (vastapäätä) Aurajoen vastarannalla, jossa myös mutkittelee erittäin vähällä käytöllä oleva polku. Sekin päättyy sillalle, toinen pää lähtee Vesilaitoksen (?) ja kirjaston välistä Töykkälänkadun kerrostalojen vierestä.
Jos Aurajoen ranta on tullut koluttua, voi siirtyä sillalta eteenpäin ja mennä pellonvieruksia kohti metsälämpäreitä (samalla voi käydä katsomassa Ristimäen arkeologisia kaivauksia) tai nousta ylös (poispäin joelta) metsikköalueelle, jossa myös kiertää paitsi virallinen lenkkipolku myös paljon mutkittelevia kinttupolkuja, joilla oma koira on tykännyt juosta.
Toinen hyvä paikka vapaana pitämiselle on Luolavuori, tosin se ehkä enemmän aikaisin aamusta. Vesitornin ympäristö on hyvää mäkistä ja metsäistä maastoa, jossa koira pääsee kunnolla remuamaan.