Lue keskustelun säännöt.
Syönköhän mä liikaa salaattia?
11.09.2021 |
Ihan tosissani kysyn. Onkohan mulla turhan suuri annoskoko, jos teen salaattia niin että iso lautanen täyttyy kunnolla?
Kommentit (4)
Kasvaako sun korvat pituutta? Jos ei niin et.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Tuli vaan mieleen, kun näin miehen lounassalaatin, joka oli noin puolet siitä mitä mun.
Vierailija kirjoitti:
Tuli vaan mieleen, kun näin miehen lounassalaatin, joka oli noin puolet siitä mitä mun.
Kuten sanottu, salaatti voi nykyisin sisältää melkein mitä tahansa. On ihan eri asia syödä vihersalaattia kuin vaikkapa maalaissalaattia.
Olennaisempaa on, että saat myös muut tarvittavat ravintoaineet. Sitä paitsi "salaatti" voi tarkoittaa perinteistä vihreää salaattia (salaatinlehtiä, tomaattia, kurkkua, ehkä paprikaa) tai ties mitä ruokaisaa salaattia.
Minäkin syön hyvinkin ison ruokalautasellisen salaattia päivässä, ensin lisukkeena lounaalla ja sitten päivällisellä. Joskus kuittaan päivällisen kokonaan salaatilla, mutta silloin se sisältää proteiinilisän ja couscousia tai nuudeleita tai makaronia sekä esimerkiksi hernemaissipaprikaa ja muuta ruokaisaa.