Työkaveri häiritsee jatkuvasti Teamsissa
Olen niin kyllästynyt, kun työkaverini kirjoittaa jatkuvasti jotain omia asioitaan minulle Teamsissa. Hän asuu yksin, joten tavallaan ymmärrän tuon tarpeen raportoida kaikki tekemisensä, mutta kun itse en vaan jaksa lukea ja kommentoida. Myös jatkuvat keskeytykset rasittavat.
Hän on myös hyvin ailahteleva, eli muutaman viikon tai päivän hyvän jakson jälkeen saattaa suutahtaa ties mistä ja kiukutella sitten. Olemme molemmat keski-ikäisiä naisia. Olen itse todella introvertti, ja esim. viime viikon jatkuvan vuodatuksen jälkeen en jaksa nyt viikonloppuna edes mieheni seuraa.
Oikeastaan alan saada jo selkeitä uupumusoireita tuon työkaverin takia ja haluaisin varsinkin hänen ailahtelevuutensa takia, että pysyisimme pelkissä työasioissa jatkossa. Helpommin sanottu kuin tehty, sillä hän on myös herkästi loukkaantuva ja kostonhimoinen.
Auttakaa.
Kommentit (14)
Mullakin on ollut tuollainen ihminen työkaverina. Ihan järkyttävää.
Ota tuo uupumus puheeksi työterveydessä tai pomon (tai molempien) kanssa. Helppoa ratkaisua tilanteeseen ei ole, mutta hae omaan jaksamiseen apua!
Tsemppiä!
Älä kommentoi. Aikuisena ihmisenä osaat varmaan myös ilmaista hänelle assertiivisesti, että haluat keskittyä työhön etkä kaipaa keskeytyksiä.
https://www.laptopmag.com/how-to/block-or-mute-someone-on-microsoft-tea…
Lisäksi kerran viikossa kommentoit lyhyesti jotain sarkastisesti, vaikkapa "Ahaa". Etsii uuden kohteen seuraavalla viikolla.
Soita Team ammattiliittoon ja vie kaverisi käräjille
Tiedän, että Teamsissa saa päälle asetuksen, jolla toinen ei näe onko viesti luettu vai ei. Jos laitat sen päälle, ja luet viestit yhdellä kertaa vain kerran päivässä, niin ne eivät häiritse liikaa.
Sano esimiehelle, että hän muistuttaa kaikkia asiallisesta teamsin käytöstä. Voit myös vastata viiveellä työkaverille. Eli jos tiedät ettei kyse ole akuutista asiasta, niin lue hänen viestit kerran päivässä ja vastaa vain tarvittaessa. Muutoin laita kommenttia peukulla. Jos on pakko vastata niin tee se lyhyesti yhdellä sanalla esim. Ok.
Jätät vaan tylysti huomioimatta kaiken muun kuin omaan työhösi liittyvän, eikä tarvitse olla pahoillaan, nostat sitten esille joskus myöhemmin esille jos katsot aiheelliseksi. Olennaista kuka tekee aloitteen ja pomottaa.
Ääk. Voiko esimies hoitaa sen. Vai voisitko kirjoittaa viestillä tai sanoa ystävällisesti suoraan. Jos toinen suuttuu, anna suuttua ja mennä. Ei ole oikein, että voimasi ovat kadonneet yhden ihmisen vuoksi, työssäkin on jo tekemistä. Hänelle löytyy jostakin toisesta ihmisestä juttukaveri ja tukija. Tai sitten estät hänet teamsissa ja hyvästi.
Laita teams kiinni kun haluat olla rauhassa
Vierailija kirjoitti:
Laita teams kiinni kun haluat olla rauhassa
En usko, että työnantaja hyväksyy Teamsin kiinni laittamisen, harmi kyllä.
Kiitos muuten kaikille jo vastanneille ja lisää kokemuksia ja ideoita saa esittää.
Ap
Meillä on myös tuollainen huomionhakuinen skypehäirikkö enkä vastaa hänelle mitenkään. Spämmää sitten muita, niitä kilttejä jotka eivät kehtaa olla kommentoimatta.
Ei tuo ole ongelma. Älä lue äläkä vastaa viesteihin. Jos kysyy, niin sano, että on kiire tehdä töitä etkä ehdi. Ole kohtelias, etäinen ja jämäkkä.
En osaa auttaa, mutta vitsi että on raskas olla työkaverina tuollaiselle ailahtelevalle, kostonhimoiselle ja herkästi loukkaantuvalle ihmiselle. Tsemppiä!