Sinä työtön! Mitä teit tänään?
Mulla on ollut eeeerittäin laiska päivä. Ensin vedin unta kuuppaan 11 asti (koska mies oli käyttänyt koiran ennenku lähti duuniin että saan nukkua <3 )
Sitten tein ruokaa, join kahvit, siivosin keittiön ja käytin koiran lenkillä. Nyt taas kaffekuppi kädessä :D
Kommentit (31)
Kävin ruokajonossa, siivosin, katsoin elokuvan ja alan pian tekemään lättyjä. Illalla lenkki ja toinen elokuva.
Sormeilin ja keitin kahvia, siivosin vähän, ja semmost
Mä en ole työtön vaan saipparilla ja työnvaihtomielellä. Tavoitteena on löytää uusi, kiinnostavampi työ ennen ensi kesää.
Olen roikkunut täällä (joo, ei se uusi työ tällä tavalla löydy, onneksi ei ole kiire) ja käynyt yhden kiinnostavan firman nettisivuilla katsomassa, olisiko niillä avoimia mulle natsaavia paikkoja. Ei ollut. Tiskasin, kävin kaupassa ja postissa. KOhta alan lukea dekkaria.
Vein lapsen päiväkotiin vähän myöhässä, hän oli siellä vasta vähän ennen puoli kymmentä. Sitten kävin kaupassa. Kotiin päästyäni kirjoitin ja lähetin työhakemuksen. Sen jälkeen olen jatkanut raskauspahoinvoinnista "nauttimista" ilman sen kummempia lisätoimintoja.
Lähetin työhakemuksen, opiskelin kiinaa ja soitin bändini uusia biisejä koskettimilla.
Ai niin, ennenkuin kukaan huolestuu lapsen hyvinvoinnista, niin tuo meidän lapsi melkein itkee, jos ei pääse päiväkotiin. Siellä kun on kaverit. ♥
- 6
Minä olen moneen kertaan ollut työttömänä pitkiäkin aikoja, ja hiljattain pääsin töihin, tänään olen kotona kun lapset on vähän sairaita, ei viitsinyt viedä päiväkotiin muita tartuttamaan.
Ihan samanlaisia mulla on päivät oikeastaan kotona ollessa nyt työssäkäyvänä kuin työttömänä. Samalla tavalla pitää kotityöt tehdä ja lapset hoitaa, aikaiset herätykset ei ole koskaan olleet mun juttu kun olen aina ollut huono nukkumaan, mutta kyllä senkin jotenkin kestää. Töissä ei ole aina tekemistä, ja samalla tavalla siellä tapan aikaa koneen ääressä kuin kotonakin, töissä ei voi katsoa telkkaria eikä maata sohvalla samalla, siinä on eroa.
Olen aina ihmetellyt kyselyjä siitä mitä työttömät tekevät, miksi ei kysellä mitä työssäkäyvät tekevät? Jotkut juoksevat pää kolmantena jalkana aamusta iltaan sekä töissä että kotona, ja toiset ei, riippuu luonteesta, siitä onko lapsia, lemmikkejä ym. ja onko minkälaisia harrastuksia, onko minkälainen asumismuoto, ja tietysti siitä onko minkälainen työ, onhan se eri asia jos istuu pöydän ääressä koko päivän tai jos vaikka haravoi koko päivän.
Haravoin ja siivoilin kotia, tein ruokaa ja kärsin nyt päänsärystä kun menkat alkaa.Odottelen miestä kotiin.
Siivonnut, tehnyt ruokaa, pessyt pyykkiä, ulkoillut lasten kanssa, selaillut nettikauppoja etsien muksuille joululahjoja (siinä samalla juonut päiväkahvit). Kunhan mies tulee töistä niin lähdetään käymään siskoni luona.
Pessyt kaksi koneellista pyykkiä, imuroinut, tehnyt ruokaa, leikkinyt lapsen kanssa, tiskannut... mitäs vielä. Juonut kahvia ja hengaillut av:llä. Vielä pitää leipoa sämpylöitä..
Roikuin av:lla samalla, kun söin myöhäistä aamupalaa (okei, lounasta). Kävin ostamassa käytetyn pyörän vanhan hajonneen tilalle. Nyt alan tehdä työhakemusta seuraavaan työpaikkaani, joka vaikuttaa olevan kuin minulle tehty.
Puoli seiskalta ruokin eläimet, vein hevoset ulos, siivosin karsinat ja laitoin tallia muutenkin järjestykseen. Aamupäivällä kannoin puita sisälle, pesin pyykkiä ja siivosin tavarat paikoilleen ja imuroin. Päivällä käytiin lapsen kanssa ratsastamassa ja sitten tein ruokaa uuniin valmistumaan.
Nyt tässä istun ja osottelen miestäni kotiin. Ruoka on jo valmiina, talo siivottu, pyykit pesty ja muutenkin kaikki hommat järjestyksessä. Aloitan uuden työn maaliskuussa ja siihen asti aion nauttia kotiäitinä olosta täysin siemauksin :)
Laiskotellut.. Olen huono ihminen :(
Aamulla vein lapset kouluun. Siivosin ja kävin ruokakaupassa. Hain lapset koulusta. Käytiin kirjastossa ja kohta alan ruuan laittoon...
[quote author="Vierailija" time="22.10.2014 klo 16:06"]
Laiskotellut.. Olen huono ihminen :(
[/quote]Et ole. Äläkä sano noin, sillä on ikävä kaiku. Arvosta itseäsi. Laiskuuskaan ei tee ihmisestä millään tapaa "huonoa"
Sain vasta aamulla unta ja heräsin n. puoli tuntia sitten. Nyt juon energiajuomaa. Myöhemmin käyn kaupassa, muuta en sitten teekään.
T. Laiska luovuttaja
Siivosin vessan ja keittiön höyrypesurilla, puhdistin myös vauvan turvakaukalon kangasosat höyryllä.
Otin pienet levot ja nyt teen miehelle ruoan (ja surffailen netissä...) ja leivon vielä myöhemmin. Tarkoitus olisi vielä imuroida jos jaksan.
Olen kuukauden verran työttömänä ennen kuin äitiysvapaa alkaa, joten koitan hieman säästellä voimia. Silti turhautunut olo kotona nysvätessä, kun tekisi mieli puuhailla mutta väsymys alkaa painaa...
Hoidan kuumeista lasta. Yötkin menee valvoessa ja itkuista lasta rauhoitellessa.
Kuudelta heräsin, tein aamupalaa perheelle, siivosin jäljet ja tiskasin, sitten robotti-imuri oli lataantunut, laitoin sen ajelemaan, sitten fillarilla kauppaan, ostin kolmen päivän ruuat, tulin kotiin laitoin ne jääkaappiin, keitin munia ja kahvia lounaalle, tein lounasruuat ja keitin perunat iltaruualle, hoidin siinä välissä vauvaa, jatkoin tavallisella imurilla olohuoneen imurointia, tein paistinperunat ja juustokastikkeen ja pihvit, salaatin, hoidin siinä sivussa taaperoa, ja nyt huoh...nyt istun pyllylläni ja katselen kun vauva ja mies nukkuu.
Kävin lenkillä, suihkussa, söin, nyt sitten pitäisi opiskella yhtä juttua mutta näemmä naputtelen jotain tyhjänpäiväistä läppää nettiin anonyyminä :P