Tunnetko olevasi täynnä tarmoa?
Tämä masennuskyselyn kohta jotenkin jäi vaivaamaan. Enpä nyt hetkeen muista milloin itse olisin ollut täynnä tarmoa vaikka en olekaan masentunut. En osaa edes oikein kuvitella, miltä tuntuu kun on tikahtumaisillaan tarmokkuuteensa.
Kysynpä siis nyt nyt av - raadilta, että tunnetteko te ihan arkipäivässä, tälläkin hetkellä, olevanne täynnä tarmoa? Onko se muilla ihmisillä ihan yleinenkin tunne?
Kommentit (14)
Mut miltä se tuntuu, että on täynnä tarmoa? Hirveä halu tehdä asioita, niinkö?
Kun minä herään, mun tajuntaan pamahtaa ensimmäisenä ne sata ja tuhat asiaa, jotka sinä päivänä on saatava aikaiseksi. Ei mulla ole koskaan sellaista oloa, että jes, nyt tekemään kaikki nämä, vaan lähinnä tulee sellainen olo, että voi huokaus, otetaanpä tästä nyt asia kerrallaan ja huolehditaan ensin nämä lapset ja lemmikit pissalle ja näille ruokaa nassuun ja siitä tää päivä sitten lähtee.
nykyään enää tosi tosi harvoin :( ja jos on tarmokas olo niin se menee yleensä myös nopeasti ohi. innostunut olen useinkin, mutta olen niin väsynyt aina että tarmoa ei vaan riitä.
Tällä hetkellä ja monestikin arjessa tunnen. Nytkin olen miettinyt tälle päivälle tehtäviä hommia ja ihan just alan niitä (innolla) tekemään. Lisäksi tekisi mieli tehdä tänään jotain kivaa; ehkä käydä elokuvissa, ulkona syömässä, vai lähtiskö mökille huomiseen asti? Kamalasti elämätöntä elämää tämä elämä täynnä..=))) Olen onnellinen.
Harvoin olen täynnä tarmoa, mutta tunnistan tunteen kuitenkin. Hyvin levänneenä ja lomalla se tarmo joskus iskee.
Lähinnä silloin kun pitäisi mennä nukkumaan. Muulloin väsyttää. Ei oikein hyvä tämäkään.
Kyllä mulla on useinki sellanen fiilis. Kun esim. Keksii jonkun mielikiintoisen homman.
Ei koskaan, mutta mä olenkin masentunut.
Muutaman tunnin päivässä. Muutoin olen fyysisesti väsynyt.
[quote author="Vierailija" time="18.10.2014 klo 11:13"]
Harvoin olen täynnä tarmoa, mutta tunnistan tunteen kuitenkin. Hyvin levänneenä ja lomalla se tarmo joskus iskee.
[/quote]
Nimenomaan lomilla olen minäkin energinen, mutta jos mietitään sitä arkea, niin silloin en tosiaan ole tarmokas. Ja masennuskyselyn kyselythan koskevat ihan tällaista normipäivää, et aamulla töihin ja illalla kotityöt ja harrastukset ja jumpat ja mitä näitä nyt ihmisillä onkaan. Eli sellaisena päivänä, kun minun ei ole pakko tehdä mitään, enkä juuri teekään mitään, olen totta kai energinen. Mutta tavallisena päivänä on niin paljon tekemistä että se energia menee niihin eikä mitään jää yli. Mietin tässä kovasti että minusta tuo kysymys on jotenkin täysin epärealistinen.
ap
En muista millon olisin ollut. Oon ollut monta vuotta väsynyt tai en muista millon olisin ollut virkeä. Rampattu lääkärillä. Harrastan liikuntaa. Se on kivaa, mutta vie voimia. Kaikki laitetaan mielenterveyden piikkiin. Itse olen varma, että väsymys, voimattomuus ja aivosumu olivat ensin. Pidemmän päälle kyllä vaikuttavat mielenterveyteen. Harmittaa, kun en jaksa tehdä asioita. Harmittaa kun nukun, enkä herää virkeänä.
Minulla ei varmaan ikinä ole ollut tuollaista tunnetta. Mikä lie vikana, mutta olen ollut lapsesta asti flegmaattinen. No kyllä joskus, jos on levännyt hyvin ja alkaa heti aamusta tekemään jotain, niin sitten se tekeminen voi tavallaan jäädä päälle, mutta ei tarvitse kuin istahtaa hetkeksi alas ja siihen se sitten jääkin.
[quote author="Vierailija" time="18.10.2014 klo 11:09"]
Tällä hetkellä ja monestikin arjessa tunnen. Nytkin olen miettinyt tälle päivälle tehtäviä hommia ja ihan just alan niitä (innolla) tekemään. Lisäksi tekisi mieli tehdä tänään jotain kivaa; ehkä käydä elokuvissa, ulkona syömässä, vai lähtiskö mökille huomiseen asti? Kamalasti elämätöntä elämää tämä elämä täynnä..=))) Olen onnellinen.
[/quote]
Syöksy sementtiin
up