Sihteerit/Assarit!!
Aloitan pian sihteerin ammattiin johtavassa koulutuksessa ja pähkäilen kun pitäisi sihteerinä toimimisen ohelle valita mille osa-alueelle suuntautua ja valittavana on terveydenhuollon sihteeri, henkilöstöpalvelujen sihteeri, taloushallinnon sihteeri, viestintäsihteeri sekä myynti/markkinointi sihteeri.
Haluisin kuulla millä alalla olette ja työtehtäviä mielellään myös.
Olen itse työskennellyt taloushallinon puolella pari vuotta toimistosihteerinä aiemmin ja homma oli ok mutta työnkuva hieman tylsähkö, eli joka päivä melkein sitä samaa ja kaipaisin työtä joka voisi mahdollisesti olla monipuolisempaa ja sisältäisi vaikka myös jonkin verran asiakaspalvelua.
Kommentit (5)
Vieläkö sihteeritehtäviin koulutetaan? Sihteerien työthän on vähentyneet jatkuvasti ja tutkimuksen mukaan ovat katoamassa lopullisesti.
sairaalan osastonsihteerin työ on monipuolista ja aika mielenkiintoista, mutta onkohan nykyään parhaat työllistymismahdollisuudet alalle suuntautuneilla lähäreillä.
Taloushallinnossa deadlinet painaa päälle joka kuukausi jolloin tehdään kellon ympäri töitä, ihan tappavaa. Itse olen ollut myyntisihteeristä - johdon assariin ja suosittelen myynti-, markkinointi- tai viestintäpuolta. Hr assari on kanssa ok, mutta niissä tehtävissä on paljon kasvatustieteilijöitä joten pelkällä assarinkoulutuksella ei ehkä saa paikkoja. Markkinointi ja viestintä kaikkein mielenkiintoisimmat alat