Ulkoilualueella oli ryhmä, jossa nuorella pojalla oli todella pahankuulloinen yskä. Käyvätkö ne tuollaisina koulussakin?
Kommentit (6)
Aattelepa, mä olen sairaalassa töissä ja mulla on todella pahankuuloinen yskä. Ja käyn kyllä töissä. Mun ei tarvitse selittää jokaiselle, miksi yskin.
Mulla ei ole koululaisia, mutta voihan tuo olla koronatestattu ja saanut negatiivisen testituloksen. Ei silloin tarvitse olla karanteenissa.
Voi olla astmaa, allergiaa, ärsytysyskää, maskiyskää, tupakka-aski, tms. Kaikki yskä ei ole tarttuvaa.
Vierailija kirjoitti:
Aattelepa, mä olen sairaalassa töissä ja mulla on todella pahankuuloinen yskä. Ja käyn kyllä töissä. Mun ei tarvitse selittää jokaiselle, miksi yskin.
No selitä meille.
Olen yläkoulussa töissä pääkaupunkiseudulla. Tällä viikolla useampia oppilaita yskinyt ja niistänyt koulussa. Eivät suostu lähtemään kotiin, eivätkä oikein käyttämään maskejakaan. Onneksi yksi rokotus kuitenkin jo valtaosalla. Itse käytän FFP2-maskia ja toivon parasta.
Po. pahan kuuloinen. Ap