Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tiesitkö, että olet autoaattisesti elintenluovuttaja?

Vierailija
08.10.2014 |

Laki muutettiin pari vuotta sitten ilman suurempaa mainoskampanjaa. Eli mikäli yllättävä lähtö tulee, etkä ole kenellekään kertonut, että et oikein tykkäisi, että sinut pilkotaan osiin varaosapankkina - voipi tulla yllätyksensä, että laki tulkitsee sinut varaosapankiksi ilman SELKEÄÄ kieltoa. Jännää, että mitään kieltorekisteriä ei ole luotu, kun nyt kaikki on sähköisessä muodossa jopa reseptejä myöden. Että joku pahvinen lappu vaan kukkaroon, do not touch. Joka voisi sopivasti kadota..

Miten törkeää tällainen ihmisen pyhimpään kajoaminen jonain varaosalaitoksena. Sosialismin viiminen uloke, kun verot ei riitä ja perintöverotkin viedään pesästä. Sitten viedään jopa kehon osat.

Ota kantaa, pidätkö lakimuutosta oikeana aikaisempaan elintenluovutustestamenttiin, jossa tuli itse olla aktiivinen, mikäl näin haluaa toimia.

http://yle.fi/uutiset/elinluovutuksia_koskeva_laki_muuttuu/5606966

http://yle.fi/uutiset/uusi_elinluovutuslaki_ei_ole_lyhentanyt_siirtojonoa/5399784

http://www.studio55.fi/terveys/article/tiesitko-jokainen-on-nykyaan-mahdollinen-elinluovuttaja/285782

Kommentit (97)

Vierailija
1/97 |
09.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuo on niin jännä piirrre tässä soomelaisssa suvakkikeskustelussa, että suvakit on aina ja kaikessa täysin suvaitsemattomia muita mielipiteitä vastaan - tässäkin konsensuskukkahatutätiketjussa käy ilmi.. sama kävisi islam, uskonto ym keskusteluissa..

suomalainen ei vaan kestä TOISta mielipidettä. vajakit!

Vierailija
2/97 |
09.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.10.2014 klo 09:13"]

Täällä taitaa olla vain tämä yksi ja sama elinluovutuksen vastustaja mesoamassa kirjoitustyylistä päätellen :).

Aivan mahtava on tämä (vuosia sitten tullut) lakimuutos. Juuri näin asian pitääkin olla!

[/quote]

ei vaan yksi ja sama puolestamesoaja joka viestissä vänkää ;) tunnistaa tekstistä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/97 |
09.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.10.2014 klo 10:07"]

Tiesin. Parin vuoden sisällä on mahdollista tehdä kotisohvalta netin kautta tuo elinluovutuskielto. Siihen asti kieltolappu on syytä olla lompakossa ja kertoa asiasta myös omaisille.

[/quote]

mikähän siinäkin kestää, kun kanta.fi reseeptisysten saatiin aikaan heti.. samallahan siinne olisi voinut lykätä tuon kieltorekkarin. uhhuh.. rahanahneet elinsiirtobisnespä tietysti.

Vierailija
6/97 |
09.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eilisessä akuutissa oli nainen, joka oli saanut uuden elämän saatuaan uudet keuhkot ja nuori tyttö joka jonotti uutta maksaa. Olisi kiehtova ajatus, että osa minusta jatkaisi elämää vielä minun kuoltuani, kun lapsiakaan ei ole ja tuskin tuleekaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/97 |
09.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiesin ja siksi olen kieltoa tolkuttanut heti lain tultua voimaan usein terkkarissa ja omaisille.

Ihan periaatteesta. Heti kun saadaan yksinkertainen kieltosysteemi, että rasti ruutuun ja se näkyy heti potilaan tiedoissa, voin taas luovuttaa. Mutta törkeää tehdä tuollainen systeemi ilman selkeää kieltomahdollisuutta.

Vierailija
8/97 |
09.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivottavasti joku tarvitseva saa minulta hyvän toosani

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/97 |
11.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="09.10.2014 klo 06:25"]

Tiesin ja siksi olen kieltoa tolkuttanut heti lain tultua voimaan usein terkkarissa ja omaisille. Ihan periaatteesta. Heti kun saadaan yksinkertainen kieltosysteemi, että rasti ruutuun ja se näkyy heti potilaan tiedoissa, voin taas luovuttaa. Mutta törkeää tehdä tuollainen systeemi ilman selkeää kieltomahdollisuutta.

[/quote]

Niin, nyt kun on kaikki digitaalisessa muodossa niin kovinpa outoa on se, että ei ole saatu selkeää kieltomuota kansalaisille. Esim kanta.fi verkkoon. Selvää ihmisten halveksimista, jotka haluavat oman kantansa kielteisenä ilmaista.

Entinen oma lupa luovutukselle oli aivan tarpeeksi hyvä ja kuulutettu. Ei tällainen automaatio.

Aika hiljaa ja salassahan tämä laki ryssittiin läpi ilman suurempia kansalaiskeskustelua. Erittäin törkeä toimintatapa, kuten monet muutkin ns päätökset. Purku tai selkeä kieltopaikka.

Vierailija
10/97 |
11.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.10.2014 klo 08:29"][quote author="Vierailija" time="08.10.2014 klo 08:20"]

[quote author="Vierailija" time="08.10.2014 klo 07:59"]

Voikun nämä elintenluovutusta vastustavat joutuisivat allekirjoittamaan sopimuksen, jonka mukaan eivät myöskään ota vastaan itselleen tai alaikäiselle lapselleen kenenkään elimiä. Veikkaan, että jos vaikka itse tarvitsisivat uuden munuaisen, niin saattaisi mieli yllättäen muuttua elintenluovutusta kohtaan...

Menkäähän mesoamaan asiasta jollekin sellaiselle, jonka lapsi on saanut siirrännäisen.

[/quote]

On täysin eri asia

ottaa jonkun elimet VASTOIN TÄMÄN TAHTOA, kuin

antaa omat elimensä OMASTA TAHDOSTAAN!

TÄSTÄ on kyse!

Eivät kaikki halua ruumistaan revittäväksi varaosiksi,

mutta on niitä, jotka haluavat,

ja se pitäisi ehdottomasti olla näin!

KENENKÄÄN VIIMEISTÄ TAHTOA EI KUKAAN TOINEN SAA VÄHÄTELLÄ!!!
Vai haluatko itsellesi niin tehtävän? Testamenttisikin siis vaan julkeasti revittäväksi ja rahat valtiolle? Tai jollekin rikkaalle, joka kärsii siitä, että tuli pieni kupru pörssiosakkeiden arvon laskussa ...!

[/quote]

JUURI NÄIN!!

Mikä siinä on, että laki piti muuttaa väkisin viemiseksi, jos ei ERIKSEEN ole maininnut kieltoa!!

MITEN HÄVYTÖNTÄ VOI OLLA POLIITIKKOJEN LAIN LAADINTA!!!!!

Tulen hakemaan muutoksen asiaan.

On se ihme, että vapaaehtoisuus ei riitä ja nämä mesoajat tälläkin palstallla haluavat pakottaa muut pakkoluovuttamaan jotain, mitä he eivät halua luovuttaa! Nimittäin OMAN kehonsa.
[/quote]

Luuletko sä että niitä elimiä tullaan sulta repimään keskellä päivää, tuosta noin vaan, kesken työpäivän?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/97 |
11.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No eikö kierrätys oli hyvää? myös elimet joutaa kiertoon jos niistä vielä on jotain iloa jollekin

Vierailija
12/97 |
11.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan sama mitä sun elimille tehdään kuolemasi jälkeen. HALOOOOO maalaisjärki.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/97 |
11.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

totta

Vierailija
14/97 |
11.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="09.10.2014 klo 05:08"]

tuo on niin jännä piirrre tässä soomelaisssa suvakkikeskustelussa, että suvakit on aina ja kaikessa täysin suvaitsemattomia muita mielipiteitä vastaan - tässäkin konsensuskukkahatutätiketjussa käy ilmi.. sama kävisi islam, uskonto ym keskusteluissa..

suomalainen ei vaan kestä TOISta mielipidettä. vajakit!

[/quote]

Jokaisella on oikeus mielipiteeseensä, ja muilla on oikeus kertoa, että se mielipide on tyhmä ja itsekäs.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/97 |
11.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jopa lapsia on kuollut elinsiirtojonoon, kun luovuttajia ei ole ollut tarpeeksi. Lakiuudistus on elämän puolella.

Vierailija
16/97 |
08.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Todella hyvä, kunhan aivokuollutta ei luokitella kuolleeksi. En haluaisi, että minulle siirrettäisiin joltakulta elimiä niin, että hän menettäisi henkensä, ja kenties vielä pelastumattomana. Koomasta on herätty pitkienkin aikojen kuluttua ja silloin on saatu tietää, mitä kaikkea ihminen on tilansa aikana pystynyt havainnoimaan.

Vierailija
17/97 |
08.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä asia, vaikka tosin olenkin täyttänyt elintenluovutuskortin ihan vapaaehtoisesti jo aikoja sitten.

Vierailija
18/97 |
08.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiesin. Hieno juttu! :)

Vierailija
19/97 |
08.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.10.2014 klo 09:41"]

Ruumiinavaus tehdään useimmille. Siinä irrotetaan kaikki elimet aivot mukaan lukien ja laitetaan takas ehkä vääriin paikkoihinkin. Tuo nyt minusta on jo ruumiintärvelemistä..

[/quote]

Kuolemansyyn selvittäminen

Tämä teksti on päivitetty 13.12.2013

Kuolemasta on ilmoitettava viipymättä lääkärille tai poliisille. Sekä lääkäri että poliisi ovat vastuullisia ja toimivaltaisia viranomaisia aloittamaan kuolemansyyn selvityksen. Kuolemansyyn selvittämistä koskevassa asetuksessa toimintavelvollisuutta on tarkennettu siten, että kuolemasta on viipymättä ilmoitettava ensisijassa sille lääkärille, jonka hoidossa kuollut henkilö oli viimeisen sairautensa aikana, tai kuolinpaikan terveyskeskuksen lääkärille tai poliisille.

Lääkintöhallituksen yleiskirjeessä 1789/1982 Kuolemansyyn selvittäminen, joka asiasisältönsä puolesta on edelleen voimassa, tarkennetaan edelleen ensisijaista vastuuta. Silloin, kun henkilö on kuollut kotona, asunnossa, hoitolaitoksessa tai matkalla sinne, ensisijainen vastuuviranomainen on lääkäri. Vain silloin, kun kuolema on tapahtunut ulkona tai julkisissa tiloissa, ensisijainen vastuuviranomainen on poliisi.

Henkilön kuolinsyy on aina selvitettävä. Ensisijaisen vastuuviranomaisen on aloitettava kuolemansyyn selvitys.Se on moniportainen järjestelmä, joka alkaa esitietojen keräämisestä. Vasta esitietojen hankkimisen jälkeen voidaan ratkaista, onko asiassa suoritettava lääketieteellinen vai oikeuslääketieteellinen kuolemansyyn selvitys. Se, kumpi (lääkäri vai poliisi) esitiedot hankkii, ei vielä ratkaise tehdäänkö lääketieteellinen vai oikeuslääketieteellinen kuolemansyyn selvitys. Sen ratkaisee asian luonne. Kuolemantapaus, jossa poliisi on kerännyt esitietoja, voi päätyä lääketieteelliseen kuolemansyyn selvitykseen ja päinvastoin. Sen jälkeen, kun on päätetty, kumpi selvityksen laji tulee kysymykseen, lääkäri tai poliisi omalla tahollaan jatkaa selvitystä, lääkäri lääketieteellistä ja poliisi oikeuslääketieteellistä.

Lääketieteellinen kuolemansyyn selvittäminen

Lääketieteellinen kuolemansyynselvitys tehdään, jos kuoleman tiedetään johtuneen sairaudesta ja vainaja on ollut viimeisen sairautensa aikana lääkärin hoidossa.

Lääkärin tekemä kuolemansyyntutkimus voi perustua lääkärin potilaan eläessä tekemiin tutkimuksiin, potilaan terveystietoihin tai lääketieteelliseen ruumiinavaukseen. Lääkäri kirjoittaa kuolintodistuksen näiden tietojen perusteella. Suurimmassa osassa kuolemista menetellään näin.

Lääketieteellinen ruumiinavaus voidaan tehdä, jos se on yleisen terveyden- ja sairaanhoidon kannalta tarpeellinen. Esimerkiksi jonkin harvinaisen sairauden kyseessä ollessa ruumiinavauksesta voi olla hyötyä taudin tutkimiselle. Ruumiinavaukseen on saatava vainajan lähimmän omaisen tai vainajalle muuten läheisen henkilön suostumus. Jos omaisia ei ole tai heitä ei tavoiteta suostumuksen saamiseksi, terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) voi antaa luvan ruumiinavauksen suorittamiseen. Sitä ei voida kuitenkaan antaa, jos omaisen kielteinen kanta ruumiinavaukseen on tiedossa.

Ruumiinavaus on suoritettava myös silloin, jos vainajan lähiomainen tai muu vainajalle läheinen henkilö pyytää sitä, ja jos se voi tapahtua vaikeuttamatta terveydenhuollon toimintayksikön muuta toimintaa.

Oikeuslääketieteellinen kuolemansyyn selvittäminen

Oikeuslääketieteelliseen kuolemansyyn selvittämiseen kuuluu aina poliisitutkinta. Poliisin on suoritettava tutkimus kuolemansyyn selvittämiseksi silloin kun:

kuoleman ei tiedetä aiheutuneen sairaudesta,  tai kun vainaja ei viimeisen sairautensa aikana ole ollut lääkärin hoidossa
kuoleman on aiheuttanut rikos, tapaturma, itsemurha, myrkytys, ammattitauti tai hoitotoimenpide, tai on syytä epäillä, että kuolema on aiheutunut jostain edellä mainitusta syystä
kuolema on muuten tapahtunut yllättävästi

Poliisi voi tutkinnan ja esitietojen perusteella pyytää lääkäriä kirjoittamaan kuolintodistuksen, tai poliisi voii määrätä tehtäväksi oikeuslääketieteellisen ruumiinavauksen. Jos ruumiinavaus tehdään, oikeuslääkäri laatii kaikki kuolemaa ja kuolemansyytä koskevat asiakirjat. Suurimmassa osassa oikeuslääketieteellisiä tapauksia menetellään näin. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos huolehtii oikeuslääketieteellisen ruumiinavauksen järjestämisestä.

Vierailija
20/97 |
08.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.10.2014 klo 07:28"]

Mä luovutan ihan mielelläni elimet sitten kun kuolen. (Naurettavaa, mutta tuli toisaalta mieleen häiritsevä ajatus siitä hyvin epätodennäköisestä tilanteesta, että olisin yksi niistä harvoista jotka heräävät jossain vähän kuoliaaksi julistamisen jälkeen tai jopa vasta ruumishuoneella. Tai siis, että jättäisin heräämättä elinten puutteen vuoksi.)

Elimiä otetaan AIVOKUOLLEELTA ihmiseltä. Aivokuoleman voi kyllä testata 100% luotettavasti. Turhia pelkoja. Kukaan ei tarvitse ruumistaan aivokuolemansa jälkeen. Ihan oikein että tällainen laki on olemassa.

Lain vastustajatkin viimeistään siinä vaiheessa heräävät todellisuuteen kun itselle tai läheiselle pitäisi saada elinsiirre. Keneltä tahansa ei voi massiivisten hyljintäreaktioiden takia siirettä vastaanottaa, niin täytyy olla mahdollisimman paljon valinnanvaraa, että edes jollekin saadaan suurinpiirtein sopivan kudostyypin siirre.

[/quote]